Manufaktura Łódzka – Centrum Handlowe w miejscu dawnej fabryki
Jednym z miejsc jakie warto zobaczyć w Łodzi jest Centrum Handlowo-Usługowe Manufaktura. Powstało w miejscu dawnej fabryki Poznańskich.
Manufaktura
Pierwsze moje wrażenie było takie, że to taka druga Posnania (największe centrum handlowo usługowe w Poznaniu) połączona z Starym Browarem. Moje skojarzenia wynikały chyba trochę z tego, że pod względem ilości sklepów ich umiejscowieniem i klimatem we wnętrzu przypominało mi Poznańską Poznanie (być może też inne molochy). Pod względem architektury jednak więcej wspólnego ma to miejsce z Starym Browarem. W końcu oba miejsca powstały w wyniku przebudowy dawnych budników przemysłowych. W obu miejscach dominuje czerwona cegła, ale pojawia się też trochę współczesności (lub nawet przyszłości).
Trochę o historii Łódzkiej Manufaktury
Manufaktura została otwarta 17 maja 2006 roku w Łodzi. Dla lepszego zrozumienia Stary Browar w Poznaniu został otwarty 5 listopada 2003 (czyli prawie 3 lata wcześniej – chodzi o starą część). Prawdopodobnie więc budowniczowie Manufaktury mogli się nieco na nim wzorować pod względem niektórych rozwiązań. Chociaż pewnie nie tylko na nim.
Pierwotnie w tym miejscu mieścił się kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego. Na terenie Łodzi tego typu kompleksów jest całkiem sporo, zostały one jednak zagospodarowane na różne sposoby. Z tego co czytałam zachowano wszystkie budynki dawnej fabryki, niektóre zachowały nawet swój sprzęt (i zostały muzeum).
Co można robić w Manufakturze
W kompleksie tym poza sklepami i restauracjami mieści się także np.:
- kino,
- kilka obiektów muzealnych (np. Muzeum sztuki, Muzeum Fabryki),
- kręgielnia,
- klub fitness,
- w okresie letnim dużo dzieje się też na placu dawnej fabryki.
To oczywiście tylko przykłady bo to naprawdę duży kompleks.