Sanktuarium w Biechowie
Polska

Sanktuarium w Biechowie – Klasztor OO. Paulinów

Sanktuarium położone jest w połowie drogi pomiędzy Wrześnią a Miłosławiem (województwo Wielkopolskie). Stanowi ono jedno z ważniejszych, a jednocześnie ciekawych sanktuariów.

Sanktuarium w Biechowie

Miejsce to słynie głównie z kościoła oraz klasztoru. Znajduje się tu także obraz Matki Boskiej Pocieszenia. Przedstawia on Maryje z dzieciątkiem trzymanym na lewym ramieniu w prawej dłoni trzymającej zaś owoc jabłoni (XVII w.) lub brzoskwini (XV w. ). To właśnie z powodu tego obrazu do Biechowa odbywają się liczne pielgrzymki. Od tego obrazu wzięła się też nazwa – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

Fragment historii sanktuarium

Kościół w tym miejscu znajduje się już od XI wieku. W tamtych czasach w Biechowie znajdował się gród piastowski. Od wieku XIV Biechowo wielokrotnie zmieniało swojego właściciela. W 1718 do Biechowa Świętosław Smarzewski sprowadził księży filipinów z Gostynia. Klasztor i kościół niestety nie miały jednak szczęścia. Zniszczone zostały przez wichurę i dwa pożary.

Kościół posiada oryginalny wystrój późnobarokowy, z wieloma bogatymi zdobieniami. Do kościoła przyległe są zabudowania klasztorne. Ich obecnymi mieszkańcami są Ojcowie Paulini. Zajmują się oni również klasztornym ogrodem, który można zwiedzać.

źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.