Szczelina przeciw lotnicza
Poznań

Szczelina przeciwlotnicza ul. Kościelna w Poznaniu

Szczelina przeciwlotnicza jest to rodzaj schronu w formie długiego korytarza, przedzielanego załamaniami (i dwoma wejściami / wyjściami). Nie są to jednak przypadkowe złamania!

O szczelinie przeciwlotniczej

Głównym ich zadaniem jest bowiem chronienie użytkowników w sytuacji jeśli np. do szczeliny wpadnie granat lub bomba. W Poznaniu z okresu II Wojny Światowej pozostało dużo takich szczelin. O sporej części z nich wiemy, jednak czasem znajdujemy taki o którym nie wiedzieliśmy.

Jedna z takich szczelin zlokalizowana jest przy ulicy Kościelnej (pod pasem zieleni). W pobliżu wyjazdu z ul. Jeżyckiej oraz lodziarni z lodami naturalnymi. Został on zbudowany w 1943 roku, na potrzeby Niemieckiej ludności cywilnej. Poznaniacy pochodzenie Polskiego nie mogli wiec z niego korzystać.

Schron przeznaczony był tylko dla 150 osób, które w monecie alarmu przeciwlotniczego musiały się do niego jak najszybciej udać. Alarm zaś był uruchamiany około 130 razy! Pomimo, że były tylko 3 naloty Alianckie.

Po wojnie szczelina jak wiele innych zabytków z tego okresu została zaniedbana. Zaczęli w niej też zamieszkiwać ludzie bezdomni.

Od marca 2019 roku obiekt został jednak udostępniony dla zwiedzających. Oczywiście po wcześniejszym remoncie w czasie, którego do tunelu została podłączona elektryczność. Tunel został też częściowo osuszony i uszczelniony. Obecnie można zobaczyć tutaj kilka ciekawych wystaw. Jak np. wystawę masek przeciw gazowych.

We wrześniu 2022 roku na jednym z wejść do schronu powstał mural z „Reksiem”. Czyli kochanym przez wszystkich bohaterem bajki o Psie Reksiu.

Drugi schron na ulicy Kościelnej

Nie jest to jedyny schron na tej ulicy, zaledwie kilka metrów dalej przy ul. Kościelnej 50, zlokalizowany jest kolejny po Niemiecki. Znany jest on pod nazwą Schronu Pasjonatów Podziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.