Budynek Dawnego kina Olimpia
Poznań

Budynek Dawnego kina „Olimpia”

Praktycznie całe moje życie spędziłam w Poznaniu dlatego też nie jest mi obcy budynek dawnego kina „Olimpia”. Podobnie jak dla wielu Poznaniaków. Było to miejsce do którego kilka razy się udałam nawet z wycieczką szkolną.

Budynek ten mieści się na ulicy Grunwaldzkiej 22 (osiedle św. Łazarz, przy skrzyżowaniu z Matejki). Od wielu lat budynek nie funkcjonuje już jako kino tylko pełnił rolę np. teatru, sali wykładowych. Wkrótce zaś ma zostać rozebrany.

Historia miejsca gdzie stoi budynek

Przed II wojną światową (aż do 1945 roku) w tym miejscu stała willa – dom Nazarego Kantorowicza. Przez okres międzywojenny pełnił on rolę siedziby dyrekcji Pewuki (czyli Powszechnej Wystawy Krajowej). Po wojnie zaś zdecydowano się na budowę modernistycznego budynku Domu Kultury Milicji Obywatelskiej. To właśnie w nim od 1957 roku zaczęło działać Kino Olimpia. Działało ono w tym miejscu aż do 2004 roku. Co ciekawe w 1998 roku budynek przeszedł generalny remont.

Budynek Dawnego kina Olimpia
Budynek Dawnego kina Olimpia

Obecnie

Budynek ma zostać rozebrany ze względu na zły stan techniczny. Wymaga on niestety generalnego remontu. Obecny właściciel Akademia Muzyczna najprawdopodobniej nie ma odpowiednich funduszy by dokonać niezbędnych napraw. Dlatego zdecydowano o wyburzeniu budynku.

Najemcy w tym teatr „Scena robocza” zostali wiec zmuszeni do wyprowadzki.

Poniżej rzeźby przed Budynkiem Dawnego kina Olimpia:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.