W ostatni weekend sierpnia (28-29.08.2021) w Poznaniu odbywało się wiele ciekawych imprez. Jedną z nich były IX Dni Twierdzy Poznań zwiane też świętem miłośników fortyfikacji.

Jeśli nazwa wydaje wam się znajoma to prawdopodobnie dla tego, że podobne wydarzenie odbywa się także np. w Toruniu i Wrocławiu. Wydarzenie to w obu tych miastach jest dużo bardziej znane. A o Poznańskim wydarzeniu wiedziało mało osób (ale i tak było sporo osób zainteresowanych tematyką). Po części prawdopodobnie związane to było z sytuacją epidemiologiczną.

IX Dni Twierdzy Poznań

W ramach tej imprezy zwiedzić można było aż 25 atrakcji pełniących obecnie różne funkcje, z których część jest normalnie zamknięta lub dostępna w dużym ograniczeniu dla zwiedzających. Oczywiście jednym z miejsc do zwiedzania była Cytadela (oraz mieszczące się na niej muzea) czyli dawny Fort Winiary. Po mimo ograniczeń Organizatorzy starali się dostarczyć zwiedzającym nie tylko dużą dawkę wiedzy, ale też sporo rozrywki. Poznać można było np. historię miejsca, jego przeznaczenie oraz rolę jaką odegrał.

Miejsca te są na pozór do siebie podobne (nie tylko do innych fortów w Poznaniu, ale także do tych np. w Niemczech czy wspomnianych wcześniej Toruniu czy Wrocławiu). Większość wykonano z czerwonej cegły na zbliżonym do siebie planie.

Fort winiary - tablica informacyjna
Fort Winiary – obecnie Park Cytadela
Fort VI Poznań mapa
Fort VI Poznań mapa ze ściany we wnętrzu

Skąd w Poznaniu wzięły się Forty?

Część osób pewnie zastanawia się skąd w Poznaniu tyle fortów?! I tu cofnąć się trzeba do II rozbioru Polski, kiedy to Poznań stał się częścią Państwa Pruskiego. To właśnie Prusacy wybudowali forty, jako formę zabezpieczenia miasta. Poznań miał bowiem pełnić rolę miasta twierdzy.

Teraz pewnie znajdą się osoby, które z uśmiechem na ustach dodadzą, że fortyfikacji tego typu nie buduje się w „środku” miasta. I ja im przyznam racje. Tyle, że forty pochodzą z XVIII i IX wieku w tamtym czasie Poznań był dużo mniejszy a np. Jeżyce, Rataje, Antoninek czy Sołacz to były miasteczka lub wioski położone w sąsiedztwie Poznania. Dopiero pod koniec IX i na początku XX wieku Poznań zaczął się rozrastać. W efekcie pod koniec XX wielu większość fortów znajduje się na terenie miasta.

Fortów powstało w sumie 18. Największym (nie tylko) z nich był Fort Winiary.

Więcej o twierdzy Poznań będziecie mogli przeczytać: http://poznan.travel/pl/r/dni-twierdzy-poznan/historia-twierdzy-poznan

Zdjęcia z Fortu VI w Poznaniu

Mieści się na: ul. Lechicka 23, 61-619 Poznań

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.