Dziś zapraszam was w 10 ciekawych miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w Poznaniu! Niestety nie na wszystkie starczy wam weekend.

O Części z nich mam już osobny wpis, dlatego zostawię wam link do tamtego miejsc. Spora część miejscówek z tej listy jest wielu osobą bardzo dobrze znana mam jednak nadzieję, że znajdziecie tu też miejsca, których nie znacie.

Stary Rynek – czyli najbardziej charakterystyczny punkt miasta

Stary Rynek nazywany czasem Poznańską Starówką, osobiście nie znam nikogo kto by używał takiego określenia spotkałam się z nim jedynie na Instagramie i na innych blogach. Stary Rynek znajduje się prawie w samym umownym centrum Poznania. Miejsce to jest wyjątkowe pod względem zarówno architektonicznym jak i rozrywkowym. To właśnie tu znajduje się Ratusz Poznański, wiele ciekawych muzeów, restauracji i pubów.

Fontanna Apolla - Stary Rynek Poznań
Fontanna Apolla na Starym Rynku w Poznaniu

Miejsce to jest bardzo kolorowe – zdaniem niektórych to jeden z najbardziej kolorowych Rynków w Polsce. Dlatego warto go odwiedzić będąc przejazdem w Poznaniu. Wyjątkiem jest sytuacje, kiedy na rynku trawa remont (tak jak w latach 2021 – 2024).

Stary rynek Poznań przed remontem
Stary rynek Poznań przed remontem

Ciekawostka – W Ratuszu mieści się muzeum Historii Miasta Poznania – władze miasta pracują przy Placu Kolegiackim.

Plac Wolności – tu historia miesza się ze współczesnością

Plac Wolności mieści się w pobliżu Starego Rynku. To miejsce gdzie bardzo dużo się działo, dzieje i z pewnością jeszcze wydarzy np. od kilku lat w tym miejscu odbywa się część Jarmarku Bożonarodzeniowego. Z rynku widoczne jest Muzeum Narodowe, Biblioteka Raczyńskich i Hotel Bazar.

Jak nie trudno się domyśleć nazwa Placu nie wzięła się znikąd. To właśnie tutaj wybuchło Powstanie Wielkopolskie.

Fontanna Wolności - Plac Wolności Poznań
Fontanna Wolności – Plac Wolności Poznań
Biblioteka Raczyńskich od strony Placu Wolności
Biblioteka Raczyńskich od strony Placu Wolności

Budynek Biblioteki niedawno przeszedł renowację! Wierząc relacją i zdjęciom to obecnie jedno z ciekawszych miejsc na mapie. A na pewno bardziej efektownych idealnych dla miłośników architektury.

Zamek Cesarski – wspomnienia tamtych lat

W Poznaniu aktualnie mamy 2 zamki Zamek Cesarski (CK Zamek) i Zamek Królewski (Muzeum Sztuk Użytkowych). Oba miejsca warte są odwiedzenia. Jednak wydaje mi się, że zdecydowanie na większą uwagę zasługuje Zamek Cesarski i jego okolica. W tym miejscu można bowiem na chwilę przystanąć wśród zielenie, której trochę brakuje w tej części Poznania.

Widok na Zamek Cesarski z Ogrodu
Widok na Zamek Cesarski z Ogrodu / Parku
zamek cesarki w Poznaniu

Jeśli chcecie zwiedzić zamek (chociaż jego część) możecie skorzystać z wycieczek po jego wnętrzu lub udać się do Pałacowej kawiarni! Kawiarnia znajduje się na podwieszanym suficie nad główną klatką schodową.

Katedra i Ostrów Tumski – poznaj historię Polski

Katedra w Poznaniu
Katedra Poznańska

Zdaniem wielu to właśnie tutaj prawdopodobnie odbył się Chrzest Polski. W wielu miejscach tutaj jak gdyby zatrzymał się czas co sprawia, że jest tu dość unikalny klimat. Dlatego warto to miejsce odwiedzić i cofnąć się w czasie.

Śluza Katedralna
Śluza Katedralna

Do miejsc jakie warto tu zobaczyć należy na pewno Katedra, Muzeum, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu.

Warto również przejść się Mostem Jordana oraz zajrzeć do Bramy Poznania (ICHOT) – czyli interaktywnego muzeum na pobliskiej Śródce.

Katedra widziana z mostu Jordana
Katedra widziana z mostu Jordana

Jezioro Malta – poczuj się jak w kurorcie turystycznym

jezioro Maltańskie w Poznaniu
Jezioro Maltańskie

To jedno ze sztucznych jezior położonych na terenie Poznania. Mieści się ono w sąsiedztwie Śródki i Nowego Zoo. Zimą stosunkowo mało się tu dzieje jednak w okresie wiosenno-letnio-jesiennym miejsce to tętni życiem. Na jeziorze odbywają się regaty lub różne inne konkursy.

Oczywiście bez względu na porę roku zawsze można też tu spacerować lub wybrać się np. na Termy Maltańskie. Ciekawostka – w okolicy jeziora występują ciepłe źródła z których korzystają właśnie Termy.

Jezioro Malta jesienią
Jezioro Malta jesienią

Park Wilsona i Palmiarnia – chwila wytchnienia w mieście

Park Thomasa Woodrowa Wilsona - Poznań
Park Thomasa Woodrowa Wilsona – Poznań

To jeden ze starszych Parków w Poznaniu. Zlokalizowany jest w pobliżu jednej z głównych ulic Poznania i zaczynał w cale nie jako park – a ogród Botaniczny. To jednak zwiedzających chyba nie zawsze interesuje – liczy się dla wielu że ten park zorganizowany jest jak ogród.

Park Thomasa Woodrowa Wilsona - Poznań
Park Thomasa Woodrowa Wilsona – Poznań

Na terenie Parku znaleźć można wiele ciekawych rzeźb i Palmiarnię Poznańską. Ciekawe miejsce gdzie można zobaczyć wiele ciekawych roślin a czasami i zwierząt (np. karpi koi). A wiosną motyle.

Stary Browar – sztuka i zakupy

Park i Stary Browar Poznań
Park i Stary Browar Poznań

Stary Browar to nie tylko Centrum Handlowe, ale też Galeria Sztuki. Szczerze to nawet sam budynek można uznać za sztukę. Łączy on bowiem w sobie kilka styli architektonicznych od XIX fabrycznego po współczesny postmodernizm. Jednym słowem to unikatowe miejsce na skalę tej części Europy.

Stary Browar - centrum handlu i sztuki w Poznaniu
Stary Browar latem – pasaż

Park Cytadela – na dłuższy spacer

rosarium park cytadela Poznań

Cytadela to największy Park w Poznaniu utworzony w miejscu dawnego fortu Winiary. Park podzielony jest na części tematyczne. Taką jednak perełką moim zdaniem jest Rosarium.

W Parku można zobaczyć pozostałości dawnego zniszczonego Fortu jak i zwiedzić różne wojskowe muzea.

Czołgi przy muzeum Poznań Cytadela
Czołgi przy muzeum (Cytadela Poznań)

Znajdziecie tu także powojenne cmentarze zarówno prawdziwe jak i symboliczne. Jednym słowem prawdziwa wybuchowa mieszanka.

Poznańskie Stare i Nowe Zoo

Stare Zoo w Poznaniu
Stare Zoo w Poznaniu

Historia założenia Zoo w Poznaniu jest dość ciekawa, ale ja tu w nią nie będę się zgłębiać. Najważniejsze jest to, że mamy tu do czynienia jak gdyby z dwoma osobnymi ogrodami. Pierwszy Stare Zoo to obecnie praktycznie Park w Centrum przy ulicy Zwierzynieckiej. Bardzo mało jest tu zwierząt a wstęp jest darmowy.

Nowe Zoo to zupełnie inna sprawa. Położone jest w pobliżu Jeziora Maltańskiego a na porządne zwiedzenie nie wystarczy jeden dzień. Dostać się do niego można pieszo z osiedla Warszawskiego lub np. kolejką wąskotorową -Maltanką, która sama w sobie jest już atrakcja.

Parki Sołacki i Wodziczki – blisko natury (prawie w samym centrum miasta)

Park Sołacki w Poznaniu

To praktycznie jedne z moich ulubionych Parków w Poznaniu. Park praktycznie mieści się bardzo blisko centrum miast jednak przez tory kolejowe jest od niego jak gdyby odcięty. Zdjęcie, które wykonałam jesienią, jednak bez względu na porę roku to miejsce jest piękne.

Mural w Parku Sołackim

Przez oba Parki przepływa Rzeczka Bogdanka na której w obrębie Parku Sołackiego utworzono sztuczne Stawy. Poza dekoracją zadaniem stawów jest też magazynowanie wody z okolicy. Oczywiście to nie jedyne miejsce na Bogdance gdzie utworzono zbiorniki wodne. Przed Sołaczem mamy na Golęcinie Jezioro Rusałka (również sztuczny zbiornik), są też oczywiście na niej naturalne zbiorniki jak Jezioro Kierskie czy Strzeszyńskie.

O Parku Sołackim mam już wpis, dlatego zapraszam was tam po więcej.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.