Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale prawie na pewno gdzieś kiedyś widziałeś ten most. Nie ważne czy było to na zdjęciu, obrazie czy może po prostu byłeś w Kłodzku.

Most na Młynówce bardzo często jest bowiem porównywany do mostu Karola w Pradze. Oba mosty pochodzą bowiem z tego samego okresu (XIV wiek) oraz są w podobny sposób ozdobione – figurami świętych. Myślę jednak, że w czasach kiedy budowano oba mosty taka właśnie była moda.

O moście na młynówce

Most gotycki na Młynówce nazywany również w języku niem. Brücktorbrücke lub Steinerne Brücke, po czesku zaś to Kamenný most lub właśnie Malý Karlův most (czyli Mały Most Karola). Mieści się w Kłodzku nad kanałem Młynówka (sztucznym cieku wodnym, odchodzącym i wpadającym do Nysy Kłodzkiej). Most łączy ze sobą Wyspę Piasek ze staromiejską na Fortecznej Górze częścią Kłodzka. W przeszłości stanowił on jedną z głównych dróg komunikacyjnych. Obecnie jest on wyłączony z ruchu samochodowego.

Figury umieszczone na moście

Po wschodniej stronie mostu:

  • Św. Franciszek Ksawery
  • Ukrzyżowanie Chrystusa
  • Grupa Trójca Święta

Po stronie zachodniej

  • Św. Wacław
  • Pietà
  • św. Jan Nepomucen
Grupa Trójca Święta Kłodzko
Grupa Trójca Święta
Ukrzyżowanie Chrystusa
Ukrzyżowanie Chrystusa
Św. Wacław Kłodzko
Św. Wacław

Podobno potocznie most nazywany jest „mostem Wita Stwosza”, lub „mostem św. Jana”. O ile nazwa most Wita Stwosza może mieć swoje uzasadnienie w nazwie ulicy biegnącej przez most to trudno mi powiedziecie skąd wzięła się ta druga nazwa.

Proponowana trasa zwiedzania

W moim przypadku na most doszłam idąc od strony dworca PKP w Kłodzku. Dzięki czemu zobaczyłam również Most Żelazny (Koński Most) nad Nysą Kłodzką. Przeszłam wyspę Piasek ulicą Grottgera a następnie Stwosza weszłam na most. Następnie mostem udałam się w stronę Ratusza w Kłodzku.

Trasa ta nie uwzględniała jednak podstawy mostu. Jeśli będziecie mieć czas to wydaje mi się, że warto wejść pod most. Na dole znajduje się bowiem całkiem ładny placyk.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.