Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale prawie na pewno gdzieś kiedyś widziałeś ten most. Nie ważne czy było to na zdjęciu, obrazie czy może po prostu byłeś w Kłodzku.
Most na Młynówce bardzo często jest bowiem porównywany do mostu Karola w Pradze. Oba mosty pochodzą bowiem z tego samego okresu (XIV wiek) oraz są w podobny sposób ozdobione – figurami świętych. Myślę jednak, że w czasach kiedy budowano oba mosty taka właśnie była moda.
O moście na młynówce
Spis treści
Most gotycki na Młynówce nazywany również w języku niem. Brücktorbrücke lub Steinerne Brücke, po czesku zaś to Kamenný most lub właśnie Malý Karlův most (czyli Mały Most Karola). Mieści się w Kłodzku nad kanałem Młynówka (sztucznym cieku wodnym, odchodzącym i wpadającym do Nysy Kłodzkiej). Most łączy ze sobą Wyspę Piasek ze staromiejską na Fortecznej Górze częścią Kłodzka. W przeszłości stanowił on jedną z głównych dróg komunikacyjnych. Obecnie jest on wyłączony z ruchu samochodowego.
Figury umieszczone na moście
Po wschodniej stronie mostu:
- Św. Franciszek Ksawery
- Ukrzyżowanie Chrystusa
- Grupa Trójca Święta
Po stronie zachodniej
- Św. Wacław
- Pietà
- św. Jan Nepomucen
Podobno potocznie most nazywany jest „mostem Wita Stwosza”, lub „mostem św. Jana”. O ile nazwa most Wita Stwosza może mieć swoje uzasadnienie w nazwie ulicy biegnącej przez most to trudno mi powiedziecie skąd wzięła się ta druga nazwa.
Proponowana trasa zwiedzania
W moim przypadku na most doszłam idąc od strony dworca PKP w Kłodzku. Dzięki czemu zobaczyłam również Most Żelazny (Koński Most) nad Nysą Kłodzką. Przeszłam wyspę Piasek ulicą Grottgera a następnie Stwosza weszłam na most. Następnie mostem udałam się w stronę Ratusza w Kłodzku.
Trasa ta nie uwzględniała jednak podstawy mostu. Jeśli będziecie mieć czas to wydaje mi się, że warto wejść pod most. Na dole znajduje się bowiem całkiem ładny placyk.