Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Obornikach znajduje się w niedalekim sąsiedztwie Rynku głównego w Obornikach na ul. Kościelnej.

To właśnie to sąsiedztwo było przyczyną, że pod niego trafiłam. Nie mniej jednak kościół znajduje się na liście atrakcji turystycznych w Obornikach więc myślę, że wiele innych osób zdecydowało się go odwiedzić specjalnie.

Z tego co udało mi się ustalić kościół został zbudowany  z cegły w XV–XVI wieku w stylu gotyckim. W latach 1655, 1757 oraz 1814 roku miały miejsce pożary, w efekcie których forma budynku ulegała zmiennie. Dodano np. wierzę, oraz nawy boczne.

Kaplica Matki Bożej Różańcowej została dodana w drugiej połowie XVIII od strony południowej. W 1926 roku do kościoła dobudowano zakrystie i kruchtę boczną.

Wnętrze świątyni nawiązuje również do gotyku. Posiada ona ostrołukowe gotyckie portale wykonane z cegły profilowanej. Zostały one częściowo wymienionej, oryginalne datuje się na przełom XV i XVI wieku. Sam ołtarz jest późnobarokowy (z drugiej połowy XVIII wieku).

Kościół NMP wniebowziętej w Obornikach wnętrze
Kościół NMP wniebowziętej w Obornikach wnętrze

Trafiłam też na informację, że świątynia ta nazywana jest Farą Obornicką.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.