Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grabowie Królewskim
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa mieści się w Grabowie Królewskim w województwie wielkopolskim, powiecie wrzesiński, gmina Kołaczkowo.
Ten neobarokowy kościół zbudowany został w latach 1925-1927 w miejscu starego kościoła. Stary kościół funkcjonował do ukończenia budowy nowego. Dopiero wtedy został rozebrany.
Historia – kościoła w Grabowie Królewskim
Pierwotnie świątynia była pod wezwaniem św. Jadwigi i powstała prawdopodobnie w XIV w związku z lokacją (utworzeniem) wsi na prawie niemieckim (prawo magdeburskie). Parafia obejmowała Grabowo i zlokalizowaną w pobliżu Krzywą Górę. Została ona utworzona po podziale parafii biechowskiej.
W czasie okupacji hitlerowskiej był to jedyny w najbliższej okolicy legalnie funkcjonujący kościół. Odbywały się więc tutaj msze, śluby i chrzty ludności nie tylko Grabowa, ale także z okolicznych miejscowości.
Fundatorami nowego kościoła było małżeństwo Wanda i Witold Wilkoszewscy. Byli oni właścicielami majątku w Grabowie Królewskim. Architektem świątyni został Stanisław Mieczkowski.
W okolice tego kościoła trafiłam całkiem przypadkiem, jesienią 2021.
źródła:
- https://polska-org.pl/9212137,Grabowo_Krolewskie,Kosciol_Najswietszego_Serca_Pana_Jezusa_dawny.html
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszego_Serca_Pana_Jezusa_w_Grabowie_Kr%C3%B3lewskim
Uważam, że kościoły to niemi świadkowie historii. Nie tylko ten, o którym wspomniałeś. Niesamowite natknąć się przypadkiem na takie miejsce! Aż czuć ducha przeszłości. Pozdrawiam 🙂 http://www.brunetkawakcji.pl
W sumie to myślę podobnie. Po wyglądzie kościoła można bardzo dużo powiedzieć o historii konkretnego miejsca. Czy nawet odkryć historię “okolicznych mieszkańców”.