Biedrusko to wieś położona około 5 km od Poznania. W okresie zaborów znana również pod nazwą Weißenburg.

Wieś ta znajduje się na terytorium gminy Suchy Las (powiat Poznański). Biedrusko leży po lewej stronie Rzeki Warty. W miejscowości tej znajduje się most łączący prawą i lewą stronę. Inne most łączące obie strony rzeki w tym rejonie mieszczą się w Poznaniu (okolice Zawad) lub Obornikach. Aktualnie trwa budowa kładki pieszo-rowerowej w Owińskach łączącej tą miejscowość z Radojewem (Poznaniem).

Z czego słynie Biedrusko

Na prawie całym świecie Biedrusko słynie z Poligonu wojskowego. Spora część wsi to tak naprawdę zabudowania wojskowe (lub po wojskowe) do, której przyklejona jest jak by zabudowa z PRL. My tu jednak mówimy o starym wojsku różniącym się nieco od współczesnego. Dlatego oprócz zabytkowego kasyna oficerskiego zobaczyć tu można również stajnie dla koni, kuźnie, kuchnie i stołówki oficerskie rodem jak ze starego filmu. Oczywiście nie wszystko można zwiedzić.

Obecnie na terenie Biedruska nadal stacjonuje wojsko. Odbywają się tu również ćwiczenia podczas, których niektóre drogi dojazdowe do miejscowości są zamknięte ze względów bezpieczeństwa.

Pałac von Treskowów

Pałac (Rezydencja) w Biedrusku

Jednym z zabytków, do którego można wchodzić jest tzw. Pałac (rezydencja) rodziny von Treskowów. Obecnie w odrestaurowanym po wojnie Pałacu mieści się w nim hotel i restauracja.

Pałac von Treskowów

Ten neorenesansowy budynek zbudowany w latach 1877-80 zlokalizowany jest w na stoku wzgórza. Zbudował go Ludwik Huhna dla ówczesnego właściciela Biedruska Albrechta Ottona von Treskow. Rezydencję otacza 14 ha park. W jego skład wchodzą:

  • amfiteatr,
  • altana westchnień zakochanych,
  • dwa stawy,
  • oraz fontanna, otoczona różami
Pałac von Treskowów

Wokół pałacu można też znaleźć dużo wojskowego sprzętu. Takiego jak stare samoloty (również bez skrzydeł) czy samochody.

Pałac (Rezydencja) w Biedrusku

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.