Kościół Wniebowzięcia NMP w Środzie Wielkopolskiej
|

Kościół Wniebowzięcia NMP w Środzie Wielkopolskiej

A dokładniej kościół rzymskokatolicki parafialny i kolegiacki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Środzie Wielkopolskiej. To bardzo ciekawy przynajmniej moim zdaniem zabytek na mapie Środy.

Fragment historii

Kościół pod tym wyznaniem pierwszy raz jest wymieniany w 1281 roku. Pierwotnie jest to jednak drewniany kościół wzniesiony pn. od głównego rynku miast. W latach 1423-1428 czyli w XV wieku w miejscu drewnianego kościoła zostaje zbudowany nowy kamienny. Nowa świątynia zostaje zbudowana w stylu gotyckim. W późniejszych latach świątynia została rozbudowana.

Przez kolejne wieki świątynia była rozbudowywana. Jak nietrudno się domyśleć nowe fragmenty były już w nieco innym stylu (np. renesansowym). Użyto też innego budulca czyli cegły. Dlatego też wygląd świątyni z zewnątrz jest nieco zróżnicowany. Jak większość kościołów z tego okresu także i ten ma swoje krypty. Z tego co wyczytałam pochowani są w niej między innymi członkowie rodziny Gostomskich.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Środzie Wielkopolskiej
Kościół Wniebowzięcia NMP w Środzie Wielkopolskiej

Warto jest także dodać, że we wnętrzu oraz na terenie przykościelnym za czasów Rzeczypospolitej (od 1419 r.) odbywały się sejmiki ziemskie. Dotyczyły one województwa poznańskiego i kaliskiego.

Inni patroni Kościoła Wniebowzięcia NMP w Środzie Wielkopolskiej

W tym miejscu chciałam dodać, że kościół jest bazyliką kolegiacką od 1428 roku. Kolegiata za swojego patrona ma Władysław Jagiełło. Papież Franciszek nadał jej również tytuł Bazyliki Mniejszej w 2021 roku (według napisu na budynku).

Kościół można zwiedzać, chociaż mnie się to nie udało -> https://kolegiata.info/zwiedzanie-kosciola/

Wejście do wnętrza było zamknięte kratom. Najprawdopodobniej zamknięcie nastąpiło dosłownie kilka kilkanaście minut przed tym jak się pojawiłam pod świątynią bo ktoś z niej wychodził. A Jego zachowanie przypominało dozorcę.

Co ciekawe w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła mieści się dawny Ratusz Miejski.

źródła:

Podobne wpisy

Zostaw komentarz