Środa Wielkopolska (do 1968 po prostu Środa, niemiecka SchrodaNeumarkt) to siedziba powiatu średzkiego i gminy miejsko-wiejskiej Środa Wielkopolska.

Jak znalazłam się w Środzie Wielkopolskiej?!

Ja do Środy Wielkopolskiej trafiłam przy okazji Zlotu Parowozów jaki się tam odbywał na początku października 2023 roku. To znaczy to nie jest tak, że nigdy o tym mieście nie słyszałam po prostu jakoś nigdy wcześniej po drodze. A trochę szkoda bo miasto jest naprawdę piękne (przynajmniej ta zabytkowa część). Zachowało się tutaj wiele budynków, które ewidentnie przywoływały dawne czasy.

Budynki przy Starym Rynku

Sam Stary Rynek trochę też skojarzył mi się z zabytkowym małym miasteczkiem. Może trochę unowocześnionym jednak bardzo przyjemnym. Efekty wizualne w postaci chmur z pewnością temu uczuciu dopomogły.

Stary Rynek w Środzie Wielkopolskiej
Stary Rynek w Środzie Wielkopolskiej

Sam rynek nie jest może zbytnio duży, na pewno jednak ma klimat.

Ps. Po prawej choć na tym zdjęciu tego nie widać mieści się restauracja gdzie miałam okazję zjeść obiad. Mają tam świetne dewolaje (Devolay). To nie tylko moja opinia (nie byłam sama w Środzie).

Kamieniczki w Środzie Wielkopolskiej
Kamieniczki w Środzie Wielkopolskiej i Restauracja

Przy płycie Starego Rynku zachowało się wiele budynków pochodzących z XIV – XX wieku. Sprawia to, że odnosi się wrażenie małomiasteczkowości. Być może nawet jakiegoś zabytkowego kurortu.

Wśród ciekawszych warto by tutaj wymienić chociaż by piękny budynek z czerwonej cegły. Góruje on praktycznie nad całym placem. Razem z koleżanką uznałyśmy więc, że musi to być Ratusz. Okazuje się jednak, że byłyśmy w błędzie bo Ratusz nie mieści się przy samym placu a kawałek dalej obok kościoła. Ten piękny budynek okazał się być zaś siedzibą Sądu.

To nie jest Ratusz w Środzie Wielkopolskiej
To nie jest Ratusz w Środzie Wielkopolskiej – to jest budynek Sądu
Kościół Wniebowzięcia NMP w Środzie Wielkopolskiej
Kościół Wniebowzięcia NMP w Środzie Wielkopolskiej

O kościele czyli -> pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP zwanym także Bazylikom napiszę w kolejnym artykule.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.