Maribor w 1 dzień - co warto zobaczyć?

Maribor w 1 dzień – co warto zobaczyć?

Maribor to drugie co do wielkości miasto na Słowenii słynące z produkcji wyśmienitego białego wina oraz prężnie rozwijający się ośrodek gospodarczy i edukacyjny.

Przez wiele wieków miasto to rywalizowało z innym sąsiednim miastem Ptuj. Rozwój obu miast był analogiczny. Przełomowym momentem okazała się budowa kolei, która połączyła miasto z innymi znaczącymi miastami. Co doprowadziło do industrializacji miasta. W efekcie czego miasto zaczęło rosnąć zostawiając konkurencję w tyle.

Maribor Słowenia
Maribor Słowenia

Historia Mariboru

O Mariborze pierwsze wzmianki pochodzą z 1147 roku. W okresie średniowiecza miasto było znane jako forteca Marchburg. Jej głównym zadaniem była obrona rzeki Drawy przed atakami głównie węgierskimi. Miasto następnie rozbudowywało się wzdłuż rzeki. Zajmowano się tu głównie produkcją wina. Podobnie jak w wielu Europejskich miastach najbogatszą grupą mieszczańską byli tutaj żydzi.

W swojej historii miasto należało do wielu różnych państw takich jak Austria czy Jugosławia. Od 1991 należy jednak do Słowenii. W języku Niemieckim miasto to nazywa się Marburg an der Drau – czyli Marburg nad Drawą.

Atrakcje Mariboru

Katedra Świętego Jana Chrzciciela

Katedra Świętego Jana Chrzciciela czyli słoweńska Stolnica svetega Janeza Krstnika to jeden z najważniejszych rzymskokatolickich kościołów w Mariborze. Pochodzi ona z XII wieku i została zbudowana w stylu romańskim. Współczesny wygląd jest jednak bardziej gotycki i pochodzi z XIV wieku.

Katedra Świętego Jana Chrzciciela
Katedra Świętego Jana Chrzciciela

Glavni trg. czyli plac zamkowy

To dawny najważniejszy plac miasta. Przy placu mieści się dawny zamek, kolorowe kamieniczki oraz kolumna, którą w XVII wieku ufundowali mieszkańcy po epidemii jaka przeszła przez te ziemie.

Glavni trg. czyli plac zamkowy
Glavni trg. czyli plac zamkowy

Zamek Miejski (Mariborski grad)

Zamek zbudowany został XV wieku. W centrum miasta na północnym rogu Placu Zamkowego (Grajski Trg). Swoją architekturą łączy on w sobie kilka styli takich jak barok. Wynika to z faktu, że zamek był rozbudowywany przez kolejnych właścicieli a oni dodawali kolejne elementy w stylu typowym dla swojej epoki. Został zaś zbudowany na polecenie Fryderyka III Habsburga.

Zamek w Mariborze Słowenia
Zamek w Mariborze Słowenia

Kościół Franciszkanów w Mariborze

A dokładniej – Bazylika św. Marii, Matki Litościwej w Mariborze została zbudowana w latach 1892-1900. Według projektu Richarda Jordana. Zastąpiła ona znajdujący się tam wcześniej kościół.

Kościół Franciszkanów Maribor
Kościół Franciszkanów Maribor

Spomenik NOB – Pomnik Wojny o Wyzwolenie Narodowe

Pomnik powstał w 1975 r. by upamiętnić 667 bojowników ruchu oporu, których hitlerowcy skazali na śmierć poprzez rozszczekanie. Autorem jest słoweński rzeźbiarz Slavko Tiheca. Rzeźba ta nazywana jest potocznie „Kodżak” jest to nawiązanie do detektywa Kojaka ze starego serialu telewizyjnego. Przypomina ona bowiem kształt jego pozbawionej włosów głowy.

Pomnik upamiętniający pomordowanych podczas II wojny światowej
Pomnik upamiętniający pomordowanych podczas II wojny światowej

Sodni stolp

Sodni stolp to ufortyfikowana średniowieczna wieża mieszcząca się w pobliżu rzeki. Pierwotna wieża, która również mieściła się w tym miejscu powstała już XIV wieku jako część fortyfikacji miejskich.

The Judgement Tower Sodni stolp
The Judgement Tower (Slovene: Sodni stolp)

Židovski Trg.

Znajduje się obok Glavni trg. i stanowi pozostałość po dawnej dzielnicy żydowskiej.

Stara dzielnica żydowska

Jest to część miasta położona nad rzeką. Zamieszkiwali ją głównie żydzi. Obecnie przeżywa ona swój renesans, który jest wynikiem „powrotu” ludzi nad rzekę.

dawna dzielnica Żydowska w Maliborze
dawna dzielnica Żydowska w Maliborze

Winorośl, która porasta balkon na zdjęciu jest jedną z najstarszych w regionie. Krzew liczy około 400 lat. Dlatego umieszczono ją na liście rekordów Guinnessa. Mieści się ona na terenie starej dzielnicy żydowskiej.

Dojazd do Mariboru

Do Mariboru można dojechać na kilka sposobów:

  • samochód – Lublana 126 km,
  • autobus, pociąg – liczne połączenia z miastami w kraju.
Wesprzyj moje działania online: Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.