Wilda jest jedną z dzielnic Poznania, która w stosunkowo małym stopniu ucierpiała w czasie II wojny światowej.

Dzięki czemu spora część zabudowy Wildy to oryginalna przed wojenna zabudowa. A nie jak w przypadku innych części Poznania. W praktyce oznacza to, że znaleźć tu można budynki mające już ponad 100 lat. Można więc uznać, że dzielnica jest w dużym stopniu zabytkowa.

Aktualnie dzielnica ta podobnie jak Łazarz i Jeżyce przeżywa swój renesans. Wiele starych zaniedbanych przez właścicieli budynków zastępowanych jest nowoczesnymi bombami. Tak niestety w większości chodzi o nowoczesną zabudowę. Co nieco gryzie się z starszą zabudową, która miejscami nawiązuje do secesyjni, neorenesansu.

Mural na przystanku tramwajowym ul. Różna
Mural na przystanku tramwajowym ul. Różna

Lokalizacja dzielnicy na mapie Poznania

Wilda jest dzielnicą położoną praktycznie w centralnej części Poznania. Niestety ze względu na tory kolejowe i Rzekę Wartę przejść lub przejechać można ją tylko północ-południe lub południe-północ (np. od ulicy Królowej Jadwigi do Hetmańskiej). W praktyce przydał by się więc co najmniej jeszcze jedne most lub kładka na Warcie oraz przejście pod lub nad torami kolejowymi. Połączyło by to tę dzielnicę z św. Łazarzem i Ratajami.

Główne szlaki komunikacyjne na Wildzie to ulice:

  • Górna Wilda,
  • Dona Wilda,
  • Wierzbięcice,
  • 28 Czerwca 1956.
ul. Wierzbięcice, Wida Poznań
ul. Wierzbięcice, Wida Poznań

Trochę historii Wildy

Wildę (tak samo jak Łazarz i Jeżyce) podłączono do Poznania w 1900 roku. Już trzy lata później wyznaczono jej rolę dzielnicy przemysłowej. Centralnym miejscem nowej dzielnicy został plac Bismarcka obecny Rynek Wildecki. Dzielił on dzielnicę na dwie części północną z zabudową typową dla tego okresu w architekturze (zbliżoną do zabudowy w innych częściach miasta np. Jeżyce, Łazarz) południową, gdzie spotkać się było można głównie z zabudową przemysłową oraz zachodnią.

Rynek Wildecki i Kościół Maryi Królowej
Rynek Wildecki i Kościół Maryi Królowej

W południowej części Wildy praktycznie do dziś mieszczą się Zakłady Cegielskiego (a właściwie to co z nich zostało). Z kolei jeśli chodzi o zachodnią mówimy tu o Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego Poznań (1870). Obecnie częściowo teren po nich przeznaczony jest na zabudowę mieszkaniową. W planach w tym miejscu ma powstać olbrzymie osiedle (kiedy to się jednak stanie nie wiadomo).

Podobnie jak w przypadku innych „nowych dzielnic” Poznania tutaj także została wytyczona główna ulica przebiegająca praktycznie przez całą dzielnicę. Pierwotnie nazywała się ul. Następcy Tronu (obecnie Górna Wilda i 28 Czerwca 1956 r.). Innymi ważnymi ulicami Wildy od samego początku były też Wierzbiecice (Nowa Rycerska, później nazwana ul. Bittera) i Przemysłowa (ul. Małgorzaty). Obecnie są to również bardzo ważne ulice.

Obecnie równie ważną ulicą na Wildzie jest Dolna Wilda pełni ona rolę ulicy przelotowej przez dzielnicę. Pierwotnie jednak nie była ona do tego celu przeznaczona.

Architektura dzielnicy

Zabudowa architektoniczna Wildy nawiązuje jak się nie trudno domyślić do Secesji. Dlatego też wiele zabytkowych budynków posiada wiele ciekawych detali. Typ tej architektury widoczny jest szczególnie przy głównych ulicach. W przypadku bocznych uliczek wygląda to już jednak trochę inaczej. Tu style architektoniczne zaczynają się mieszać.

Na Wildzie można oczywiście też znaleźć nowszą zabudowę.

dawne kino Wilda obecnie Biedronka
dawne kino Wilda obecnie Biedronka
Nowy Budynek na Wildzie 2020 rok
Nowy Budynek na Wildzie 2020 rok

Warte uwagi Budynki i miejsca na Wildzie

Kamienica pod Koroną

Budynek zawdzięcza prawdopodobnie swoją nazwę koronie będącej dekoracją na budynku. Kamienica mieści się przy ulicy Górna Wilda 107.

Kamienica z Muralem

Budynek mieści się na skrzyżowaniu Górnej Wildy z Wierzbięcicami. Niestety jest w dość opłakanym stanie co wcale nie przeszkadza mu być bardzo ciekawym. Na budynku znajduje się mural przedstawiający Rynek Wildecki i jego okolicę. Mapka ta była aktualna jeszcze kilka lat temu.

Willa Bajerleina

Budynek znany jest także pod nazwą BeierleinaBayerleina. Mieści się on na ul. Różanej 13.

Willa Bajerleina Poznań z poziomu ulicy
Willa Bajerleina z poziomu ulicy
Anioł, figura na budynku

Dawny Młyn Hermanka na Wildzie

Do czasów współczesnych pozostał jedynie fragment młyna i spichlerza. Część budynków została zniszczona w wyniku pożaru. Budynki są też pozostawione bez opieki w efekcie czego cały czas niszczeją.

Młyn Hermanka - stary młyn na Poznańskiej Wildzie
Młyn Hermanka – stary młyn na Poznańskiej Wildzie

Park Drwęskich

Jednym z Wildeckich parków jest Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich. Ten piękny park powstał w latach 50 XX wieku. Nieco szerzej pisałam o nim w innym artykule.

Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich (Poznań - Wilda)
Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich (Poznań – Wilda)
Wyjście z parku koło szkoły podstawowej
Wyjście z parku koło szkoły podstawowej na Wildzie

Dawna zajezdnia tramwajowa przy Madalińskiego

W okresie letnim warto o tym miejscu wiedzieć. Obywa się tu bowiem dużo imprez. Dawna zajezdnia jest też miejscem gdzie znajdują się zabytkowe tramwaje. Przez kilka lat z rzędu to właśnie z niej wyjeżdżał też turystyczny tramwaj (zabytkowy tramwaj jeżdżący po Poznaniu). W 2023 koszt przejazdu trasy wynosił 6zł za osobę.

Kilka zdjęć z Wildy (Poznania)

źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilda

Rekomendowane artykuły

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.