
Ciekawostki na temat Wildy – Dzielnicy Poznania
Wilda jest jedną z dzielnic Poznania, która w stosunkowo małym stopniu ucierpiała w czasie II wojny światowej.
Dzięki czemu spora część budynków mieszczących się na jej terenie to oryginalna przedwojenna zabudowa. W praktyce oznacza to, że znaleźć tu można zabudowy mające nawet ponad 100 lat, które nigdy nie były odbudowywane. Jedynie remontowane lub odświeżane.

Lokalizacja dzielnicy na mapie Poznania
Spis treści
Wilda jest dzielnicą położoną praktycznie w centralnej części Poznania. Niestety ze względu na tory kolejowe i Rzekę Wartę przejść lub przejechać można ją tylko północ-południe lub południe-północ (np. od ulicy Królowej Jadwigi do Hetmańskiej). W praktyce przydał by się więc co najmniej jeszcze jedne most lub kładka na Warcie oraz przejście pod lub nad torami kolejowymi. Połączyło by to tę dzielnicę z św. Łazarzem i Ratajami.
Główne szlaki komunikacyjne na Wildzie to ulice:
- Górna Wilda,
- Dona Wilda,
- Wierzbięcice,
- 28 Czerwca 1956.

Trochę historii Wildy
Wildę podłączono do Poznania dopiero w 1900 roku a już trzy lata później wyznaczono jej rolę dzielnicy przemysłowej. Centralnym miejscem nowej dzielnicy został plac Bismarcka obecny Rynek Wildecki. Dzielił on dzielnicę na dwie części północną z zabudową typową dla tego okresu w architekturze (zbliżoną do zabudowy w innych częściach miasta np. Jeżyce, Łazarz) południową, gdzie spotkać się było można głównie z zabudową przemysłową oraz zachodnią.

W południowej części Wildy praktycznie do dziś mieszczą się Zakłady Cegielskiego (a właściwie to co z nich zostało). Z kolei jeśli chodzi o zachodnią mówimy tu o Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego Poznań (1870). Obecnie częściowo teren po nich przeznaczony jest na zabudowę mieszkaniową. W planach w tym miejscu ma powstać olbrzymie osiedle (kiedy to się jednak stanie nie wiadomo).
Podobnie jak w przypadku innych „nowych dzielnic” Poznania tutaj także została wytyczona główna ulica przebiegająca praktycznie przez całą dzielnicę. Pierwotnie nazywała się ul. Następcy Tronu (obecnie Górna Wilda i 28 Czerwca 1956 r.). Innymi ważnymi ulicami Wildy od samego początku były też Wierzbiecice (Nowa Rycerska, później nazwana ul. Bittera) i Przemysłowa (ul. Małgorzaty). Obecnie są to również bardzo ważne ulice.
Obecnie równie ważną ulicą na Wildzie jest Dolna Wilda pełni ona rolę ulicy przelotowej przez dzielnicę. Pierwotnie jednak nie była ona do tego celu przeznaczona.
Architektura dzielnicy
Zabudowa architektoniczna Wildy nawiązuje jak się nie trudno domyślić do Secesji. Dlatego też wiele zabytkowych budynków posiada wiele ciekawych detali. Typ tej architektury widoczny jest szczególnie przy głównych ulicach. W przypadku bocznych uliczek wygląda to już jednak trochę inaczej. Tu style architektoniczne zaczynają się mieszać.
Na Wildzie można oczywiście też znaleźć nowszą zabudowę.


Warte uwagi Budynki i miejsca na Wildzie
Kamienica pod Koroną
Budynek zawdzięcza prawdopodobnie swoją nazwę koronie będącej dekoracją na budynku. Kamienica mieści się przy ulicy Górna Wilda 107.
Kamienica z Muralem
Budynek mieści się na skrzyżowaniu Górnej Wildy z Wierzbęcicami. Jest w dość opłakanym stanie ale nadal jest bardzo ciekawy.
Willa Bajerleina
Budynek znany jest także pod nazwą Beierleina, Bayerleina. Mieści się on na ul. Różanej 13.


Dawny młyn na Wildzie
Do czasów współczesnych pozostał jedynie fragment młyna i spichlerza. Część budynków została zniszczona w wyniku pożaru. Budynki są też pozostawione bez opieki w efekcie czego cały czas niszczeją.

Park Drwęskich
Jednym z Wildeckich parków jest Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich. Ten piękny park powstał w latach 50 XX wieku. Nieco szerzej pisałam o nim w innym artykule.


Dawna zajezdnia tramwajowa przy Madalińskiego
W okresie letnim warto o tym miejscu wiedzieć. Stąd bowiem wyjeżdżają wycieczkowe tramwaje po całym mieście.
Kilka zdjęć z Wildy (Poznania)
źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilda

Pałac w Rogalinie (Wielkopolska)
Zobacz również

Poznańska Przystań sztuki – Totemy
2 grudnia 2020
Zaułek Ślepego Antka i Czartoria 5 na Poznańskim Chwaliszewie
1 marca 2023
2 komentarze
Pingback:
Pingback: