Dawne kino Wilda
Poznań

Ciekawostki na temat Wildy – Dzielnicy Poznania

Wilda jest jedną z dzielnic Poznania, która w stosunkowo małym stopniu ucierpiała w czasie II wojny światowej.

Dzięki czemu spora część budynków mieszczących się na jej terenie to oryginalna przedwojenna zabudowa. W praktyce oznacza to, że znaleźć tu można zabudowy mające nawet ponad 100 lat, które nigdy nie były odbudowywane. Jedynie remontowane lub odświeżane.

Mural na przystanku tramwajowym ul. Różna
Mural na przystanku tramwajowym ul. Różna

Trochę historii Wildy

Wildę podłączono do Poznania dopiero w 1900 roku a już trzy lata później wyznaczono jej rolę dzielnicy przemysłowej. Centralnym miejscem nowej dzielnicy został plac Bismarcka obecny Rynek Wildecki. Dzielił on dzielnicę na dwie części północną z zabudową typową dla tego okresu w architekturze (zbliżoną do zabudowy w innych częściach miasta np. Jeżyce, Łazarz) południową, gdzie spotkać się było można głównie z zabudową przemysłową oraz zachodnią.

Rynek Wildecki i Kościół Maryi Królowej
Rynek Wildecki i Kościół Maryi Królowej

W południowej części Wildy praktycznie do dziś mieszczą się Zakłady Cegielskiego (a właściwie to co z nich zostało). Z kolei jeśli chodzi o zachodnią mówimy tu o Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego Poznań (1870). Obecnie częściowo teren po nich przeznaczony jest na zabudowę mieszkaniową. W planach w tym miejscu ma powstać olbrzymie osiedle (kiedy to się jednak stanie nie wiadomo).

Podobnie jak w przypadku innych „nowych dzielnic” Poznania tutaj także została wytyczona główna ulica przebiegająca praktycznie przez całą dzielnicę. Pierwotnie nazywała się ul. Następcy Tronu (obecnie Górna Wilda i 28 Czerwca 1956 r.). Innymi ważnymi ulicami Wildy od samego początku były też Wierzbiecice (Nowa Rycerska, później nazwana ul. Bittera) i Przemysłowa (ul. Małgorzaty). Obecnie są to również bardzo ważne ulice.

Obecnie równie ważną ulicą na Wildzie jest Dolna Wilda pełni ona rolę ulicy przelotowej przez dzielnicę. Pierwotnie jednak nie była ona do tego celu przeznaczona.

Architektura dzielnicy

Zabudowa architektoniczna Wildy nawiązuje jak się nie trudno domyślić do Secesji. Dlatego też wiele zabytkowych budynków posiada wiele ciekawych detali. Typ tej architektury widoczny jest szczególnie przy głównych ulicach. W przypadku bocznych uliczek wygląda to już jednak trochę inaczej. Tu style architektoniczne zaczynają się mieszać.

Na Wildzie można oczywiście też znaleźć nowszą zabudowę.

dawne kino Wilda obecnie Biedronka
dawne kino Wilda obecnie Biedronka
Nowy Budynek na Wildzie 2020 rok
Nowy Budynek na Wildzie 2020 rok

Warte uwagi Budynki

Kamienica pod Koroną

Budynek zawdzięcza prawdopodobnie swoją nazwę koronie będącej dekoracją na budynku. Kamienica mieści się przy ulicy Górna Wilda 107.

Kamienica z Muralem

Budynek mieści się na skrzyżowaniu Górnej Wildy z Wierzbęcicami. Jest w dość opłakanym stanie ale nadal jest bardzo ciekawy.

Kilka zdjęć z Wildy (Poznania)

Lokalizacja dzielnicy na mapie Poznania

źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilda

%d bloggers like this: