Rogalin to wieś w gminie Mosina położona 20 km na południe od Poznania nad rzeką Wartą. Główną atrakcją miejscowości jest zespół pałacowo-parkowy.

Ostatnio w Rogalinie byłam w 2018 roku od tego czasu z pewnością wiele tam się pozmieniało. Nie mniej jednak z pewnością warto odwiedzić tą miejscowość.

Lokalizacja kompleksu Pałacowo-Ogrodowego Raczyńskich

Istotne atrakcje Rogalina

Pałac w Rogalinie

Aktualnie w dawnym pałacu mieści się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu a konkretnie Galeria Sztuki. Muzeum przejęło dwór po tym jak pod koniec 1990. Formalnie właścicielami jest jednak Fundacja Raczyńskich. Podczas mojego krótkiego pobytu w Rogalinie nie udało mi się wejść do środka – czyli można uznać, że mam to do nadrobienia.

Pałac w Rogalinie
Pałac w Rogalinie

Kościół św. Marcelina i mauzoleum

Kolejnym ciekawym zabytkiem jest Mauzoleum Rodziny Raczyńskich a właściwie Kościół św. Marcelina, z mauzoleum Raczyńskich w podziemiach. Budynek architektonicznie jest całkiem ciekawy. Na szczególną uwagę zasługuje rzeźba budynku z stylizowanymi na klasyczne kolumnami i ciekawymi schodami bo bokach, których mieszczą się 2 lwy.

Kościół zlokalizowany jest przy parkingu kilka metrów od głównej bramy kompleksu Pałacowego.

Kościół św. Marcelina i mauzoleum
Kościół św. Marcelina i mauzoleum

Dęby Rogalińskie

Mówiąc o Rogalinie nie można też pominąć Dębów Rogalińskich Lecha, Czecha i Rusa, które rosną w Pałacowym Parku. Rus ma ok. 800 lat i jest najstarszym dębem w Polsce. W monecie kiedy je widziałam drzewa były poddawane niezbędnym rekonstrukcją. Niestety ich wiek oraz zmiany w naszym klimacie mają na nie zły wpływ. Te piękne rośliny zaczynają umierać.

Dęby Rogalińskie

Dęby znajdują się w części parku za pałacem. Dlatego by do nich dojść trzeba zagłębić się w ogród parkowy. Przyznam, że żałowałam nie wzięcia dobrego aparatu. Zdjęcia z komórki nie do końca są w stanie piękno tego miejsca.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rogalin

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.