We Wrzeszczu czyli jednej z dzielnic Orzesza (niedaleko Katowic i Tych) mieści się zabytkowy kościół Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła.

Jak trafiłam w okolicę świątyni?

Z pewnością nigdy bym nie dotarła w jego sąsiedztwo gdyby nie biuro podróży Rainbow Tours. Tak się złożyło, że w niedalekim jego sąsiedztwie było miejsce zbiorcze przed wyjazdem na wycieczkę do Słowenii (czerwiec 2023). Prawdę mówiąc miejsce zbiorcze trochę mnie zdziwiło. Wcześniej było ono w innym miejscu. Tam co ciekawe chyba nie było nawet co zwiedzać. Więc nowe miejsce i to takie to była miła niespodzianka.

Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Orzeszu
Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Orzeszu

Wieża kościoła była doskonale widoczna już z parkingu, na którym wszyscy czekaliśmy. W pewnym sensie widok ten zachęcał by udać się w tamtym kierunku. Szczególnie, że czas oczekiwania miał być powyżej 2 godzin. Więc po krótkim namyśle udałam się w tamtym kierunku. Na miejscu okazało się, że nie byłam sama. Oprócz mnie było tam dużo innych osób.

Po drodze minęłam też całkiem uroczy na swój sposób hotelik. Jak się później okazało budynek ten to odremontowany pałacyk z XIX w. Z tego co znalazłam w Internecie, nie jest to jedyny pałac w Orzeszu. A na mapie Google oznakowany jest jako Dwór Szczepańskich.

Wygląd kościoła Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Orzeszu

Co do samego kościoła, kiedy byłam już koło niego odniosłam wrażenie jak by przypominał mi świątynie z jakiegoś starego filmu. Klimat ewidentnie pasował do kilka lat 70-80. Do tego mało miasteczkowy. Pewnie przyczynił się do tego też typ okolicznej zabudowy. Okazało się też że za kościołem mieści się cmentarz. Raczej był on mało zabytkowy, bardziej współczesny.

Świątynia jest w stylu neogotyckim (posiada jednak elementy stylu romańskiego, gotyckiego i renesansowego). Zbudowana jest z cegły i kamienia, dach wydaje się być z jakiegoś metalu może blachy. Powstała ona w latach 1878–1880, w miejscu wcześniejszych drewnianych kościołów. Zbudowanych w XV i XVII wieku.

Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Orzeszu
Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Orzeszu

Kiedy powstała Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Orzeszu

Pierwsze informacje pisane (w dekanacie Oświęcim, diecezja Krakowska) o parafii znanej pod nazwą Woskic pojawiają się już w 1326 roku (czyli w XIV wieku). Podejrzewa się jednak, że powstała ona już w II połowie XIII w. W kolejnych spisach z 1346–135 nazwa miejscowości ulega zmianie VoxciczWoxciczWosczekWoskssicz. Wydaje mi się, że inna forma zapisu mogła być wynikiem zapisywania nazwy ze słuchu. W końcu nasze Polskie „W” to w wielu krajach „V”, a „iks” może być utożsamiane z „X”.

Więcej na temat historii parafii dowiecie się z linków poniżej:

źródła:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.