Twierdza Srebrna Góra - fortyfikacje Dolnego Śląska
|

Twierdza Srebrna Góra – fortyfikacje Dolnego Śląska

Twierdza w Srebrnej Górze jest jedną z wielu fortyfikacji górskich jakie można zobaczyć na Dolnym śląsku. Z pewnością jest ona mniej znana niż twierdza Kłodzko, jednak z pewnością warta do obejrzenia.

W moim przypadku podczas zwiedzania po raz kolejny trafiłam na remont obiektu, który chciałam zwiedzić. Podobno ma on trwać jeszcze tylko miesiąc (czyli do Maja 2024), ale ja w to nie wierzę. Zwłaszcza, że remontowana jest też droga dojazdowa do parkingu.

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Gdzie znajduje się Srebrna Góra?

Srebrna Góra (niem. Silberberg, śl-niem. Selberbarg) to wieś położona na terenie Województwa Dolnośląskiego. Mieści się ona w regionie zaliczanym do Ziemi Kłodzkiej i prawie bezpośrednio graniczy z Kotliną Kłodzką. To był właśnie jeden z powodów, dla których zdecydowano się zbudować twierdzę właśnie w tym miejscu. Miała ona bowiem bronić dostępu kotliny.

Miejscowość swoją nazwę zawdzięcza srebru, które było w jej okolicy wydobywane. Założono ją XIV wieku, jako osadę górniczą. W 1536 roku uzyskało ono lokację miejską jednak po II wojnie światowej (1945 r.) ją utraciło. Od tego czasu jest wsią.

Wieś mieści się na wysokości od około 400 m n.p.m. do około 600 m n.p.m., jej teren nie jest równy, powiedziała bym raczej, że idąc w stronę Twierdzy wchodzimy coraz wyżej. Zabudowa jest typowa dla małych miasteczek (z przełomu XIX i XX wieku, choć może są i starsze budynki).

Kto zbudował twierdzę w Srebrnej Górze?

Twierdzę w Srebrnej Górze zbudowali Prusacy latach 1765–1777 r. Jej celem miała być militarne zabezpieczenie Śląska, który w 1740 roku został przez nich zdobyty. Zdecydowano się ją zbudować na dwóch górujących nad Przełęczą Srebrną (586 m n.p.m.) wzniesieniach:

  • Forteczna (Warowna) Góra (686 m n.p.m.)
  • Ostróg (627 m n.p.m.).

Obecnie cały zespół Twierdzy zajmuje 106 ha. W praktyce oznacza to, że srebrnogórska warownia zalicza się do jednych z największych w Europie

Czy warto jechać do Srebrnej Góry?

Jeśli interesujesz się historią, militariami, lubisz zwiedzać różne ciekawe miejsca to – Zdecydowanie TAK. Aczkolwiek nie koniecznie jest to atrakcja dla każdego. Do twierdzy trzeba bowiem dojść na własnych nogach. Ewentualnie podjechać rowerem. W praktyce zajmuje to około 10 – 20 minut (zależy od kondycji).

Twierdza dla odwiedzających ją gości ma bardzo zróżnicowany program (np. różne festyny tematyczne). Oczywiście nie wszystkie imprezy odbywają się jednocześnie. Dlatego warto obserwować ich stronę i media społecznościowe. Przykładowo podczas wycieczki, w której brałam udział cały czas Przewodnik zapraszał na Nocne Zwiedzanie. W ofercie mają jednak np.

  • gry plenerowe,
  • warsztaty kreatywne (np. nauka kaligrafii, wypalania na drewnie),
  • spacer geograficzny (lekcja geografii w plenerze),
  • na terenie twierdzy działa hotel i restauracja,

W kwestii samego Przewodnika po forcie to był on ubrany w stary mundur wojskowy a w ręce miał zabytkową broń. Tak by w miarę przypominać wyglądem stacjonującego tutaj w dawnych czasach żołnierza. Podczas wycieczki zachowywał się trochę tak jak byśmy “byli rekrutami”. Podczas zwiedzania zadawał nam dużo pytań po czym np. pokazał jak działa krzesiwo a właściwie krzesiwa bo miał ich aż 3 (z różnych okresów historycznych). Zaprezentował nam również jak się nabijało kiedyś broń po czym z niej strzelił.

Ile czasu zajmuje zwiedzanie twierdzy Srebrna Góra?

To zależy na jaki program się zdecydujemy (a jest spory wybór). Ja zwiedzałam twierdzę około 3 godzin z dojściem od parkingu, ale był w tedy remont i nie wszystkie atrakcje były dostępne. Wiec myślę, że spokojnie warto przewidzieć 4 godziny.

Z Twierdzy Srebrna Góra pojechałam do Brado a następnie do Kłodzka.

źródła:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.