Zwiedzanie starego miasta w Kłodzku
Mój pobyt w Kłodzku był praktycznie nie planowany, ale myślę że pomimo to bardzo udany. Chętnie również w przyszłości tutaj wrócę.
Szczególnie, że po zobaczeniu fragmentu starego miasta nabrałam ochoty na to by zostać tutaj na dłużej. Chętnie podczas tej wizyty zobaczyła bym np. Twierdzę Kłodzko, przeszła się podziemnymi tunelami pod miastem (są aktualnie 2), odwiedziła kilka muzeów. W związku z tym zapraszam was na szybki spacer po Kłodzkiej Starówce.
Spis treści
Co warto zobaczyć na starym mieście w Kłodzku?
Mój pobyt w mieście był całkiem krótki. Byłam tam bowiem około 2 godzin (wcześniej byłam w Srebrnej Górze i Bardo). Pomimo to udało mi się zobaczyć całkiem sporo. A przynajmniej to czemu w przyszłości było by warto przyjrzeć się nieco bliżej. Poniżej przedstawię co ciekawsze atrakcje, które udało mi się zobaczyć podczas spaceru.
Punktem wyjściowym jak i końcowym dla mojego spacerku był dworzec PKP w Kłodzku. Pierwsza atrakcja z mojej listy znajduje się dosłownie kilka kroków od niego.
Żelazny most na Nysie Kłodzkiej
Most został zbudowany w latach 1882–1883 roku. Ogólnie wydaje mi się, że bardzo przypomina inne mosty zbudowane w tym okresie. Dlatego dla wielu osób może wydać się on mało ciekawy. Mnie osobiście skojarzył się z nieistniejącym już mostem nad Cybiną (kanałem będącym odnogą Rzeki Warty).
Most ten stanął w miejscu starego mostu, który prawdopodobnie był nie wystarczający dla rozwijającego się miasta. Nazwa Most Żelazny nie jest pierwszą nazwą tego mostu był on również nazywany:
- Końskim Mostem ,
- Rossbrücke,
- Steckenpferdebrücke.
Most ten łączy okolicę dworca PKP z Wyspą Piasek. Wyspa ta znajduje się pomiędzy dwiema odnogami Nysy Kłodzkiej. Jednak odnoga nazywana jest po prostu Nysą Kłodzką a druga to kanał Młynówka.
Wyspa Piasek
Na wyspie mieści się dużo różnych ciekawych budynków. Takich jak np. Kościół Matki Bożej Różańcowej, Klasztor Franciszkanów. W dawnych czasach mieściło się tutaj podgrodzie. W sumie wyspa łączy się Kłodzkiem 9 mostami. Na wspomnianym już wcześniej przez ze mnie kościele znajduje się 2 ciemne linie. Ta jaśniejsza odpowiada ona poziomowi wody z 1997 roku, kiedy przez Kłodzk i okolice przeszła olbrzymia powódź.
Jeśli nadal nie umiecie sobie wyobrazić ile to musiało być wody to innym punktem odniesienia jest dekoracja sąsiedniego budynku. Przedstawia ona wilka. Znajduje się ona chyba prawie na 2 piętrze. Podczas powodzi woda zaś dochodziła mu do pyska.
Most gotycki na Młynówce w Kłodzku
Ten piękny most zbudowany został w XIV wieku. Most łączy ze sobą Wyspę Piasek ze staromiejską na Fortecznej Górze częścią Kłodzka (w tej części Kłodzka mieści się Ratusz Miejski). Most ten ze względu na swój wygląd bardzo często porównywany jest do mostu Karola w Pradze. Głównym powodem tego są figury, które go ozdabiają.
Warto jednak wiedzieć, że most w Kłodzuku jest starszy. Przez mieszkańców most nazywany jest również np.:
- od nazwy ulicy „mostem Wita Stwosza”,
- „mostem św. Jana”.
Ratusz miejski i starówka w Kłodzku
Po przejściu mostu po chwili wejdziemy na Stare Miasto w Kłodzku. Powstało już w X wieku. Od tego czasu miasto przechodziło z rąk do rąk. Było Czeskie, Pruskie (potem Niemieckie) a obecnie jest Polskie.
Kłodzka Starówka przetrwała praktycznie nietknięta II wojnę światową. Jednak w latach 50 i 60 trzeba było część budynków rozebrać. W przeciwnym przypadku mogły by się zawalić. Przyczyną tego była woda, która podmywała fundamenty.
Nie jest to oryginalny pręgierz a replika z 2011 roku. Oryginalny został usunięty w 1793. Pierwotnie znajdował się we wschodniej części rynku, w sąsiedztwie studni miejskiej oraz wejścia do ratusza.
Barokowa studnia z fontanną pochodząca z XVII i XVIII wieku. Znajduje się ona obok wejścia do Ratusza.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku
To gotycka świątynia (rzymskokatolicka) zbudowana powstawała od połowy XV wieku. W miejscu innego starego kościoła pochodzącego z XII wieku. W 2003 roku chciano by kościół ten został katedrą lub konkatedrą w nowopowstałej diecezji sudeckiej (świdnickiej). Ostatecznie w 15 sierpnia 2016 roku świątynia uzyskała tytuł Kolegiaty.
Aż do 1624 roku świątynia otoczona była cmentarzem. Pozostałością tego okresu jest “Czarna brama”. Pełniła ona w tedy rolę jednej z cmentarnych bram. Powodem likwidacji było przejęcie świątyni przez jezuitów.
Niestety nie udało mi się wejść do świątyni bo była w niej msza (chyba wieczorna na 18). No dobrze zerkałam do środka, dużo jednak nie widziałam. Ostatecznie wycieczka okrążyła jedynie kościół.
Na tyłach kościoła z prawej strony kiedy stoi się do drzwi świątyni znajduje się plac. Plac ten znajduje się na wzniesieniu więc by iść dalej trzeba zejść schodami. Potem bardzo łatwo można tam przejść do parku nad Młynówką (Park Sybiraków). A zapomniała bym, pod placem za kościołem znajduje się wyjście z jednego z tuneli pod Kłodzkiem (to chyba tunel gdzie zwiedza się podziemia Starego Miasta w Kłodzku).
W parku znajduje się most, z pomocą którego można wejść na wyspę Piasek. Stamtąd poszliśmy do Ulicy Kościuszki (idąc przy budynku zakonu) a następnie wróciliśmy na dworzec PKP. W ten sposób zrobiliśmy praktycznie kółko.