Zamek Książ w Wałbrzychu
|

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ zalicza się do jednych z najładniejszych w Polsce. Czy jest najładniejszy? Trudno powiedzieć, bo konkurenci są również na brak uroku nie narzekają. Jest to również jeden z większych zamków w Polsce (w wliczając w to zabudowę około pałacową).

Do Książa wybierałam się już od kilku dobrych lat, jednak bez własnego auta trudno było mi tam dojechać. To właśnie problem wielu Polskich atrakcji brak dojazdu komunikacją publiczną. Mnie z pomocą w tej sytuacji przyszło biuro podróży Korsarz z Poznania. Trasa wycieczki obejmowała 4 miejsca – Kościół Pokoju w Świdnicy, Zamek Książ, Palmiarnię zamku Książ i spacer po uzdrowisku Szczawno-Zdrój.

Gdzie leży Zamek Książ

Zamek Książ administracyjnie leży na terenie Wałbrzycha (dzielnica Książ) w Województwie Dolnośląskim. Czyli na tak zwanych ziemiach odzyskanych. Przed II wojną światową tereny te należały do Niemiec.

Zamek wraz z pałacowymi zabudowaniami zajmuję powierzchnię około 16 822 m². Warto też wiedzieć, że Książ to współczesna nazwa wcześniej funkcjonowała niem. Vorstinburg, potem Fürstenstein, a w latach 1945–1947 pojawiła się także „Książno”.

Widok na Zamek Książ
Widok na Zamek Książ

Co warto zobaczyć?

Na zamku jak i w jego okolicy jest sporo do zobaczenia. Warto wiedzieć, że tylko kilka atrakcji jest darmowych. Za resztę musimy zapłacić. Wśród ciekawszych atrakcji warto zobaczyć:

  • mauzoleum,
  • Punkt Widokowy na Zamek Książ,
  • Ruiny Zamku Stary Książ,
  • park okalający teren,
  • tarasy wokół zamku,
  • trasa podziemna pod zamkiem,
  • palmiarnia,
  • stajnie,
  • zabudowa przy zamkowa, (mieści się w niej wiele sklepów, restauracji, kawiarni oraz hotel),
  • oczywiście sam zamek też warto zobaczyć,

Jak widać jest tutaj co robić. Mnie osobiście udało się być na punkcje widokowym, zobaczyć ruiny, przejść się tarasami, zrobić małe zakupy, zwiedzić zamek oraz palmiarnię. Po drodze do zamku widziałam też mauzoleum (ale tylko z zewnątrz), szłam też kilka minut parkiem gdzie swoją drogą kwitły piękne kwiaty.

Rodzinne mauzoleum Hochbergów obok zamku Książ
Mauzoleum rodziny Hochbergów obok Zamku Książ

Zwiedzanie Zamku

Zwiedzanie zamku w zależności od tego na jaką trasę się zdecydujemy zajmuje od 90 minut do nawet całego dnia. Jest tak ponieważ zwiedzamy nie tylko zamek, ale także inne okoliczne miejsca.

Cena biletu uzależniona jest od tego co chcemy oglądać, poniżej wypisałam najpopularniejsze sposoby zwiedzania.

RODZAJ BILETUCENA normalnyulgowy
Zamek z audioguide, tarasy, palmiarnia:59.00 zł49.00 zł
Zamek z audioguide, tarasy, palmiarnia, stajnie:64.00 zł54.00 zł
Zamek z audioguide, tarasy, palmiarnia, Uzdrowisko:62.00 zł52.00 zł
Zwiedzanie podziemi39.00 zł34.00 zł

Aktualny cennik znajdziecie tutaj -> https://bilety.ksiaz.walbrzych.pl/

Do kogo należał Zamek Książ?

Pierwszy zamek w tym miejscu zbudował Bolko I Surowy. Ruiny tego zamku zobaczyć można odwiedzając punkt widokowy. Schowane są one między drzewami więc nie każdemu może udać się je dostrzec. Zamek ten najprawdopodobniej został zbudowany w 1291 r. Nie ma jednak co do tego pewności. Istnieją bowiem źródła historyczne, które sugerują iż budowa zamku w Książu trwała w latach 1288–1292. Z nich dowiadujemy się również, że wcześniej w tym miejscu stał drewniany grud zniszczony w 1263 roku przez Przemysła Ottokara II.

W kolejnych wiekach zamek i tereny wokół niego przechodziły z rąk do rąk. Znajdowały się więc z rękach Czeskich, Niemieckich i Polskich. Zamek w tym czasie był wielokrotnie dzierżawiony. Największy wpływ na wygląd obecnego zamku oraz jego okolic miała rodzina Hochberg. Zamek wszedł w posiadanie ich rodu w okolicach 1509 roku. To właśnie ta rodzina sprawiła, że zamek wygląda tak jak obecnie.

Wprowadzali w nim wiele zmian i go rozbudowywali. Praktycznie ostatnim właścicielem zamku z tego rodu był Jan Henryk XV Hochberg. To właśnie on 8 grudnia 1891 żeni się w Londynie z Marią Teresą Cornwallis West, znaną bardziej jako Księżna Daisy. To właśnie ona swoimi działaniami zdobyła serca mieszkańców Wałbrzycha i okolic.

zamek Książ Wałbrzych

W czasie II wojny światowej zamek został przejęty przez Nazistów. Wypędzili oni z niego mieszkańców i zaczęli go przekształcać na swoje potrzeby. Spowodowało to zniszczenie zamkowych pomieszczeń.

W tym samym czasie pod zamkiem zaczęto też kopać tunele. Niestety nie wiadomo co miało się w nich znajdować. Podejrzewa się, że mogły to być np. przyszłe fabryki. Nie było by to niczym nadzwyczajnym w końcu w okolicy Wałbrzycha takich podziemnych fabryk było całkiem sporo.

Zamek Książ współcześnie

Po wojnie przez pewien czas stacjonowało tu wojsko Radzieckie. A po jego opuszczeniu zamek był wielokrotnie plądrowany. W 1974 roku zaczął się remont zamku pod okiem plastyków z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 1991 roku właścicielem zamku jest gmina Wałbrzych.

zamek Książ Wałbrzych
zamek Książ Wałbrzych

Remont elewacji zewnętrznej zaczął się dopiero w 2005 roku. Dzięki dotacją unijnym udało się też zadbać o część ogrodowo pałacową. W kolejnych latach renowacji poddano kolejne części zamku i jego okolicy. Od 2018 roku dla zwiedzających dostępna stała się trasa podziemna.

rekonstrukcja komnaty Księżnej Daisy
rekonstrukcja komnaty Księżnej Daisy

Wyposażenie obecnego zamku, które można zobaczyć nie jest oryginalne. Tak jak wspomniałam zamek został kilkukrotnie splądrowany. Nie oznacza to jednak, że wszystkie mele i dodatki nie należały do poprzednich właścicieli. Część mebli pochodzi np. z domu zdrojowego, który kiedyś był hotelem należącym do majątku.

źródła:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.