Zaledwie kilka kilometrów od Poznania w miejscowości Kiekrz znajduje się zabytkowy Holenderski Wiatrak. W niektórych źródłach piszą, że wiatrak mieści się we wsi Rogierówko.

Jednak adres w Google Maps wskazuje na Kiekrz. Być może jest to wynikiem zmian administracyjnych.

Wiatrak, młyn w stylu holenderskim koło Poznania, Rokietnicy
Holenderski Wiatrak w Kiekrzu

Trochę historii wiatraka

Wiatrak został zbudowany na początku XX wieku, w 1905 roku. Budowniczym wiatraka był Hugo Gribsch. W późniejszym czasie kilkukrotnie zmieniał on swoich właścicieli. W 1984 roku uwcześni właściciele sprzedali go Muzeum Pierwszych Piastów. Muzeum to mieści się na Legnicy.

Wiatrak holender Kietrz, wycinki z gazet
Wycinki z gazet o wiatraku

Holendra można więc w wybrane dni miesiąca zwiedzać jak muzeum. A z pewnością warto. Ten typ wiatraka bowiem różni się od typowo Polskich np. koźlaków. Wiatrak jest bowiem całkiem spory. Do tego jedynie sama góra wiatraka się rusza a nie cały wiatrak. Dzięki czemu może on mieć piwnicę.

Ten konkretny holender jest też dość unikatowy. Jako jeden z nielicznych jakie zostały posiada dwa rodzaje zasilania. Jednym jest oczywiście wiatr bo w końcu to wiatrak! Drugim jest maszyna parowa. Na szczęcie do dnia dzisiejszego zachowała się też większość wyposażenia, co też jest rzadkością.

Jak dojechać do wiatraka?

Bezpośrednio pod Wiatrak nie ma dojazdu i trzeba kawałek dojść. Dojechać tu można autobusem np. z Poznania (Ogrody), Rokietnicy czy Kobylników. Ja przyjechałam z Ogrodów autobusem 833 bliżej miała bym jednak z 836 (przystanek Kiekrz ulica Wiatraczna).

Terminy zwiedzania

Lokalizacja:

ul. Muzealna 5, 62-090 Kiekrz gmina Rokietnica.

Co do Muzeum Pierwszych Piastów – to próbuje aktualnie znaleźć sposób by bez samochodu i roweru się tam dostać. Być może znajdę jakąś wycieczkę, lub ktoś ze znajomych mnie tam zawiezie. Sama jestem ograniczona niestety do komunikacji publicznej (np. pociągi, tramwaje, autobusy)

źródła informacji:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.