Tak naprawdę nie wiemy czy jest to krzyż pokutny. Właściwie to bardzo mało o nim wiemy, praktycznie nikt nie wie kiedy go postawiono ani kto tego dokonał.

„Krzyż pokutny” w Więckowicach

Jedyne co wiadomo, to że ten przydrożny krzyż wykonany jest z betonu. Stoi on w pobliżu północnego krańca jeziora Niepruszewskiego (w miejscowości Więckowice gmina Dopiewo). Zdaniem lokalnych badaczy jest to rekonstrukcja krzyża z końca XIX wieku.

Tak naprawdę więc nie wiemy czy tzw. „Pokutny krzyż” jest więc nim tak naprawdę. Krzyże tego typu z tego co czytałam nie przyjęły się raczej w Wielkopolsce. Więc jeśli jest on nim w rzeczywistości znaczyło by, że jest on dość wyjątkowy.

"Krzyż pokutny" w Więckowicach
„Krzyż pokutny” w Więckowicach

Krzyż pokutny, po co się je stawiało?

Być może spora część Wielkopolan (i też być może z innych regionów osób) w ogóle może być też nie zapoznana z tą tradycją. A więc jak sama nazwa wskazuje krzyże te stawia się w celach pokutnych, za popełnione grzechy aby w ten sposób „przegonić zło” i odpokutować popełniony grzech. Takim grzechem może być np. przyczynienie się do czyjeś śmierci.

Legenda o postawieniu krzyża

Według legendy krzyż z Więckowic miał zostać postawiony w celu przebłagania i uspokojenia duchów. Miały to być duchy odrzuconych kochanków hrabiny Brezy. Zazdrosne duchy, które nie mogły poślubić hrabianki miały doprowadzić do wypadku, w którym spłoszyły się konie. W efekcie powóz, którym podróżowała hrabina się przewrócił.

źródła:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.