Muszę przyznać się, że kiedy pierwszy raz usłyszałam o Pelplinie nie miałam o nim żadnego pojęcia. Nie wiedziałam gdzie leży ani dlaczego warto tam pojechać.

Z pewnością nie jestem pod tym względem jedyna. Większość osób, z którymi rozmawiałam miała równie duże pojęcie na temat tego miejsca. W momencie jednak kiedy zajrzałam do Internetu oniemiałam, z resztą nie tylko ja. Cóż tego co zobaczyłam na zdjęciach się nie spodziewałam. (A i później okazało się, że kiedyś musiałam o tej miejscowości słyszeć w szkole na lekcji historii)

Jak znalazłam się Pelplinie?

Na wycieczkę do Pelplina zapisałam się trochę przypadkiem. Brzmi dziwnie, jednak motywatorem wyjazdu był drugi punkt tej samej wycieczki czyli Malbork (konkretnie zamek w Malborku). Praktycznie wszyscy moi znajomi w czasach szkolnych tam byli (nawet po kilka razy). Mnie się to niestety nie udało z powodów zdowotnych i bardzo tego żałowałam. Dlatego uznałam, że jeśli nadaża się okazja tam pojechać to warto skożystać. Pozatym samodzielny wyjazd do Malborka organizacyjnie wydawał się trochę trudny.

Rozwiązaniem okazał się PTTK, a konkretnie BORT PTTK Poznań. Do tej pory jeździłam z tym biurem podróży głównie do Niemiec jednak tym razem wybrałam mniej popularny kierunek – Polskę.

Sprawiło to, że Pelplin niejako sam pojawił się w moim życiu.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie
Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie

Gdzie zlokalizowany jest Pelplin?

Pelplin zlokalizowany jest w województwie Pomorskim tym samym co Malbork, Toruń czy Gdańsk. Do Malborka jest od niego około 35 kilometrów (w linii prostej mniej) i trzeba przejechać na drugą stronę Wisły.  Etnograficznie Pelplin należy do regionu zwanego Kociewiem (pochodzenia tego jest np. Wojciech Cejrowski), leżącego na Pomorzu Gdańskim.

Co warto zobaczyć w Pelplinie?

Jak wskazuje już sama nazwa artykułu Pelplin (niem. Pelplin, kaszub. Pôłplëno) jest miastem założonym przez Cystersów. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 1274, kiedy to Cystersi otrzymali te ziemie.

Na szczególną uwagę zasługuje np.:

  • Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie (świątynia Rzymskokatolicka)
  • Ogrody biskupie i seminaryjne
  • Muzeum Archidiecezjalne w Pelplinie
  • dawny rynek miejski

Co warto zobaczyć w Bazylice Pelplińskiej?

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie jest świątynią zbudowaną w stylu Gotyckim. Do 1824 roku należała ona do zakonu Cystersów a po tej dacie stała się własnością Biskupa. W latach 2014 – 2020 świątynia przeszła renowację. -> więcej na stronie https://bazylika-pelplin.pl/

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie
Fragment stropu widoczny we wnętrzu Bazyliki

Ołtarz główny Bazyliki – 25-metrowy z 1623-40 roku. Ołtarz znajduje się praktycznie w drugiej połowie świątyni.

Barokowe organy boczne – mieszczą się w południowym ramieniu transeptu, nad przejściem łączącym świątynię z klasztorem

Barokowe organy boczne
Barokowe organy boczne

W świątyni znaleźć można wiele ciekawych witraży. Przy jednym z nich nad wejściem do świątyni mieszczą się Organy romantyczne.

Nawy boczne w świątyni również są warte uwagi.

Nawa boczna, prawa od wejścia

Konfesjonały rokokowe i neorokokowe – znajdujące się w bocznych nawach. Każdy z nich jest wyjątkowy i na swój sposób unikalny.

Inne ciekawe miejsca przy bazylice. Na 3 zdjęciu podwórze, dziedziniec we wnętrzu katedry, a na 4 zdobione malowidłami korytarze (za oknem znajduje się dziedziniec).

Ogrody biskupie i seminaryjne

Ogrody te mieszczą się zaraz obok bazyliki

Muzeum Diecezjalne w Pelplinie

Muzeum to posiada wiele cennych eksponatów taki jak Madonna Szafkowa z Lubiszewa czy jedyna w Polsce kopia biblii Gutenberga.

Biblia Gutenberga w Muzeum Diecezjalne w Pelplinie
Biblia Gutenberga w Muzeum Diecezjalne w Pelplinie

Zwiedzanie katedry w Pelplinie

Jak podaje strona zwiedzanie Bazyliki jest możliwe codziennie w godzinach 9:00 – 17:00, z wyłączeniem niedziel oraz poniedziałku. Nie zaleca też się zwiedzać w czasie mszy (ostatnie wejście możliwe jest do 30 minut przed zamknięciem).

Cennik biletów na zwiedzanie kompleksu pocysterskiego

  • Bilet normalny – 15 zł
  • Bilet ulgowy – 12 zł
  • Bilet z kartą dużej rodziny – 10 zł
  • Usługa przewodnicka – 80 zł w języku Polskim – 100 zł w języku obcym

Bilety są do nabycia w Kociewskim Centrum Kultury przy Alei Cystersów 4. Czyli w budynku przy wejściu do Barokowego zespołu parkowego od strony Collegium Marianum.

Z tego co zauważyłam przewodnicy jak i ochrona zamyka katedrę za osobami z biletami. Nawet jeśli uda wam się wejść możecie zostać wyrzuceni z świątyni. Podczas mojego zwiedzania przewodnik, który nas oprowadzał wyrzucił z kościoła grupę kilku osób. Dlatego też warto zaopatrzyć się bilet by uniknąć problemów.

źródła:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.