Zamek Bled (słoweński Blejski Grad) to zamek położony w sąsiedztwie jeziora Bled na Słowenii. Z jego murów roztacza się naprawdę piękny widok zarówno na jezioro jak i jego okolicę.

Budowla ta prawdopodobnie jest najstarszym zamkiem mieszczącym się na obecnej Słowenii. W dokumentach po raz pierwszy czytamy o nim bowiem w okolicach 1011 roku. Na mnie osobiście zamek zrobił całkiem przyjemne wrażenie. Zwłaszcza gdy zobaczyłam, że u jego podnóży odbywał się chyba jakiś festyn. Rycerski festyn jeśli mam być szczera – prawie jak by kręcili tam jakiś film.

Trochę informacji o zamku Bled

Zamek znajduje się na wzniesieniu o wysokości 130 metrów powyżej tafli jeziora, co czyni z niego rewelacyjny punkt widokowym. To chyba właśnie z jego tarasów wykonanych jest wiele zdjęć umieszczanych na pocztówkach i magnesach. Wysokość ta powoduje jednak, że trzeba trochę się nagimnastykować (podejść pod wzniesienie), by do niego się dostać. Myślę jednak, że warto.

W samym zamku znajduje się muzeum (to raczej dość częste, że zamki zamienia się w muzea lub hotele). Znajdziemy w nim różnego tupu obrazy, jak i stroje z epoki. Akurat tego dnia co ja przyjechałam zobaczyć można było ludzi w średniowiecznych strojach. Ze strony internetowej zamku wynika, że czasami organizują oni różne zabawy (przedstawienia, inscenizacje) i festyny być może to był jeden z nich.

Tak czy inaczej wyglądało to, jak by planowali zorganizować tam turniej rycerski taki gdzie jadą na koniach i uderzają w siebie lancami.

Zamek nad jeziorem Bled nie jest jedno poziomowy. Dzięki temu możemy wejść na ciekawe platformy, tarasy, z których roztacza się piękny widok. Dodatkowo można wejść też na mury zamku i zwiedzić niektóre wieże. W uroczej zamkowej kawiarni można też zjeść ciastko przypominające napoleonkę (podobno to krajowy przysmak).

Ceny biletów

Ceny biletów do Zamku Bled są zróżnicowane:

 • 15,00 EUR Dorośli
 • 9,50 EUR Studenci
 • 6,00 EUR Dzieci
 • Grupy z 10 lub więcej gośćmi:
  • Dorośli 12,00 EUR
  • Studenci 8,50 EUR
  • Dzieci od 4 do 14 lat 5,00 EUR.
 • Dziecko 4 – 14 lat w towarzystwie 2 dorosłych bezpłatnie

Pamiętaj, by przed wizytą sprawdzić, czy ceny są aktualne.

wyspa na jeziorze Bled
wyspa na jeziorze Bled widok z zamku

Lokalizacja

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.