Ptuj był ostatnim Słoweńskim miastem jakie zwiedzałam podczas mojej wycieczki w 2023 roku. Było to również jedno z niewielu miejsc gdzie pogoda była w miarę dobra.

Z czasem jednak to się zmieniło i niestety ponownie zaczęło padać. Niemniej jednak spędziłam kilka godzin przy ładnym niebieskim niebie.

Historia miasta

Ptuj powstał w I wieku n.e. i został założony przez legiony rzymskie. Założyły one na prawym brzegu rzeki obóz. Cesarz Trajan dość szybko po tym wydarzeniu podniósł obóz do rangi kolonii rzymskiej i nazwał ją Colonia Ulpia Traiana Poetovio.

W średniowieczu miasto było pod panowaniem franków później zaś do biskupów Salzburga. Miasto przez wiele wieków konkurowało z Mariborem. Rozwój ich przebiegał podobnie do czasu kiedy do Mariboru doprowadzono kolej. Łączyła ona Maribor z Wiedniem (czyli ówczesną stolicą). Spowodowało to industrializację Mariboru i pozostawienie w tyle Ptuja.

Atrakcje turystyczne miasta Ptuj

Ptuj to bardzo malownicze miasto. Nie wiem jak wygląda w nowszych częściach jednak okolice starego miasta są naprawdę urocze. Odnosi się też wrażenie, że czas tutaj stanął na okresie średniowiecza. Nie jest to jednak średniowiecze jakie widziałam w Ratyzbonie. Jest tu bowiem dużo więcej zieleni i otwartej przestrzeni. Być może jest to kwestia innego klimatu lub kultury. Słowenia to bowiem kraj łączący w sobie wpływy kilku kultur.

W tym miejscu warto dodać, że Ratyzbona również była miastem gdzie można dostrzec pozostałości obecności legionów Rzymskich. Dziś jednak czuć bardziej wpływy Germańskie.

Ptuj Zamek

Zamek w Ptuj został wybudowany już w pierwszej połowie XII wieku. W kolejnych wiekach od XIV do XVIII był on przez kolejnych właścicieli przebudowywany. Aktualnie mieści się w nim muzeum.

Regional Museum Ptuj Ormož

Na zamku w Ptuju mieści się muzeum regionalne. Zobaczyć tu można różnego typu zabytkowe meble i obrazy. To co mi się podobało w zamku to klatki schodowe. Czasami są widoczne z wejściem z balkonów czyli na wolnym powietrzu jak i takie ukryte (chyba pierwotnie dla służby). Gdzie trzeba otworzyć odpowiednie drzwi.

Karnawał w Ptuj

W okresie karnawału w Ptuj odbywa się festiwal podczas, którego mieszkańcy przebierają się w kostiumy np. włochate krowy z dzwonami i krawatem udającym język (to mi przypominają). Robi się to podczas karnawału a zadaniem jest przegonienie zimy.

Najpierw przypomniało mi to zwyczaj marzanny. A później skojarzyło mi się to ze zwyczajem spotykanym na niektórych wsiach gdzie mieszkańcy w okresie świątecznym (Wielkanoc) głównie w lany poniedziałek też przebierają się za potwory by odgonić złe duchy. Nazywa się to w Poznaniu Żandary.

Krajobraz miasta z okolic Zamku

Z wzgórza zamkowego jest naprawdę ładny widok na stare miasto i rzekę.

Krajobraz starego miasta z okolic Zamku
Krajobraz starego miasta z okolic Zamku

Kolegiata św. Jerzego w Ptuju – St. George’s Church

Kościoły w tym miejscu wznoszono wielokrotnie. Niestety nie miały one zbyt dużo szczęścia i były wielokrotnie niszczone (np. podczas najazdu Węgrów). Pierwszy kościół jaki tu stał datuje się na IX wiek. Obecny kościół powstał w okolicy 1125 roku. Od tamtego czasu był jednak cały czas rozbudowywany.

Kolegiata św. Jerzego w Ptuju i wieża zegarowa
Wieża zegarowa z dzwonnicą

tzw. pomnik Orfeusza (Orfejev spomenik)

Jest to dawny rzymski nagrobek przekształcony w średniowieczny pręgierz.

Orfejev spomenik
Orfejev spomenik

Tablica ta jest praktycznie nie do odczytania. Spowodowane jest to przez materiał a właściwie kamień z, którego wykonano płytę. Zawiera ona dużo wapnia a jak wiadomo materiał ten ulega łatwej erozji.

Gmach starego ratusza

Budynek wybudowany został w stylu barokowym. Rolę siedziby władz miejskich pełnił do początku XX wieku.

Gmach starego ratusza Ptuj
Gmach starego ratusza Ptuj

Z Ptuj wraz z wycieczką udałam się następnie do Graz w Austrii, gdzie niestety dość mocno padał już deszcz.

mapa Ptuj
fragment mapy w Ptuj

Lokalizacja Ptuj

Miasto Ptuj położone jest w północno-wschodniej części Słowenii nad rzeką Drawą (przepływającej przez kilka państw – Włochy, Austrię, Chorwacje, Słowenię inne miasta to np. przez Maribor). Rzeka kończy swój bieg jako dopływ Dunaju.

Miasto to należy do jednych z najstarszych miast w kraju.

Wesprzyj moje działania online: Postaw mi kawę na buycoffee.to

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.