Co warto zobaczyć w Graz w Austrii?
Graz to drugie co do wielkości miasto Austrii pierwszym jest oczywiście Wiedeń (czyli stolica). Miasto mieści się w południowo-wschodniej części kraju.
Graz zlokalizowane jest nad rzeką Murą na terenie pasma Alp Styryjskich. W bezpośrednim sąsiedztwie miasta znaleźć można wiele winnic. Ja do tego miasta przyjechałam z Ptuj na Słowenii. Niestety nie miałam przy tym szczęścia co do pogody. Dało mi to jednak odczuć coś dziwnego. Temperatura deszczu była zupełnie inna niż na Słowenii. Był on zimny i bardzo nieprzyjemny (po drugiej stronie Alp był cieplejszy).
Spis treści
Co warto zobaczyć w Centrum Graz?
Graz to sporych rozmiarów miasto (jak na Austrię) i z pewnością trudno jest je zwiedzić w kilka godzin. Nie mniej jednak da się sporo zobaczyć przynajmniej w centrum miasta. Oczywiście o ile pogoda na to pozwoli.
Rynek i Ratusz w Graz
Rynek w Graz (Main square of Graz, Hauptplatz der Stadt Graz) powstał już w okresie średniowiecza. Wznosiły się wokół niego różnego typu domy kupieckie. Na ich parterach znajdowały się różnego typu kramy i sklepy. W XVII wieku plac został przebudowany.
Znajdziemy tu między innymi:
- różnego typu sklepiki z regionalnym jedzeniem,
- fontannę z pomnikiem arcyksięcia Jana Habsburga,
- zabytkowy ratusz.
Ratusz mieszczący się na placu specjalnie się nie wyróżnia. Trudno mi powiedzieć, czy w moim przypadku wpływ miał na to deszcz, duża ilość straganów z fast foodami czy może urok okolicznych kamienic. Z pewnością też budynek nie stoi osobno, a zlewa się z resztą placu.
Landhaus (dwór miejski / wiejski) w Graz
Jest to renesansowy budek będący obecnie siedzibą starostwa. Zbudowany został w latach 1527-1531 dla władców Styrii.
Mauzoleum cesarza Ferdynanda II Habsburga
Malzoleum w Graz stanowi jedno z najwybitniejszych dzieł architektury manieryzmu jakie można znaleźć w Austrii. Mauzoleum znajduje się w bliskim sąsiedztwie katedry, praktycznie można więc oba miejsca odwiedzić jedno po drugim.
Jego budowę rozpoczęto w 1614 roku z rozkazu Ferdynanda II (jeszcze przed jego koronacją na cesarza). Zakończono ją zaś wiele lat po jego śmierci. W mauzoleum pochowano np. Ferdynanda II (Cesarz Austriacki) wraz z żoną Marią Bawarską.
Kolejka / Winda na wzgórze zamkowe
Na wzgórze zamkowe od starego miasta można wejść z pomocą schodów lub wjechać kolejką / windom. Wejście do tunelu prowadzącego do windy znajduje się na końcu alejki ze zdjęcia. Oczywiście nie jest to tak, że wchodzimy i wjeżdżamy. Najpierw musimy zakupić bilet. Kasa biletowa znajduje się kilka kroków od kolejki również w zboczu góry.
Ruiny zamku
Praktycznie po Zamku zostały tylko 2 wierze, które ocalały ponieważ pełniły także inne funkcje. Jedną z nich jest wieża zegarowa. Mieści się ona kilka kroków od windy, którą wjechałam na wzgórze.
Niestety ze względu na deszcz nie udało mi się dużo zobaczyć. Nie mniej jednak w pogodny dzień musi tam być naprawdę ładnie. To idealne wręcz miejsce na spacer (oraz poprawę kondycji 🙂 ).
Oprócz wieży na wzgórzu znajduje się też restauracja i kilka tarasów widokowych.
Sztuczna wyspa
Kolejną atrakcją miasta jest sztuczna wyspa na rzece Murze wybudowana w 2003 roku. Mieści się na niej restauracja. Wyspa dostosowuje się do poziomu wody.
To oczywiście nie wszystkie atrakcje tego miasta, ale jedyne jakie udało mi się zobaczyć. Po części wpływ miała na to zła pogoda.
Lokalizacja Graz
Co warto wiedzieć o Graz?
Graz zwany jest także pod nazwami Grodziec lub Gradec. Pełni rolę stolicy Austriackiego kraju związkowego Styria oraz siedziby powiatu Graz-Umgebung (przy czym samo miasto nie jest jednak jego członkiem). Na terenie miasta mieszczą się aż 4 uniwersytety (myślę więc, że jest tam w związku z tym dużo studentów).
Nazwa miasta wywodzi się od słoweńskiego słowa gradec co oznacza mały zamek.
Fragment historii miasta
Po raz pierwszy słyszymy o Grazu w 881, kiedy to w dokumentach nazywany jest wartownią władców Styrii. Prawa miejskie otrzymuje jednak dopiero w 1281 roku. Nadaje je Rudolf I Habsburg. Od XV do XVI wieku miasto bardzo dobrze się rozwija pod panowaniem Habsburgów.
W czasach wojen Napoleońskich miasto jest oblegane. Jednak udaje mu się obronić. Ceną za to zwycięstwo jest zniszczenie zamku przez wojska napoleońskie. Ocalały jedynie wierze zamku.