
Celje Słowenia – co warto tam zobaczyć?
Celje (niem. Cilli, Zilli, węg. Cille, łac. Celeia, Cilia) to trzecie co do wielkości miasto Słowenii. Zbudowane zostało ono nad rzeką Savinja już w czasach Rzymskich.
Kilka ciekawych informacji o Celje
Spis treści
Celje położone jest w środkowo-wschodniej części kraju na obszarze zwanym Dolną Styrią. Przez miasto przebiega szlak łączący ze sobą Lublanę (stolicę Słowenii) i Maribor (drugie co do wielkości miasto Słowenii).
Miasto było pierwotnie osadą iliryjsko-celtycką znaną pod nazwą Kelea. Miejscowe królestwa Celtów (tzw. Regnum Noricum) zostają jednak podbite przez Rzymian około. 15 n.e.. Rzymianie zmieniają jej nazwę na Claudia Celeia podczas panowania cesarza Klaudiusza a miasto staje się Municypium (łac. municipium) (46 n.e.). Zbiegiem czasu w Rzymską gminę i miasto.
W dawnych czasach w Celje panowali Hrabiowie Celje, których Słoweńcy uważają za swoich prawowitych władców. Członkinią tego znakomitego rodu była np. II żona Władysława Jagiełły – Anna. Hrabiowie Celje byli spokrewnieni z większymi rodami Europy w rym z Piastami.

Atrakcje turystyczne w Celje
Zamek Wysoki zwany również Starym Zamekiem
W Celje mieszczą się dwa zamki. Oba należały pierwotnie do Hrabiów Celje a potem do Habsburgów.
Zamek Dolny
Zamek dolny jest w dość opłakanym stanie. Właściwie to praktycznie nie przypomina zamku. Bardziej jakąś starą zrujnowaną warownie.
Przy dolnym zamku obecnie mieści się muzeum i informacja miejska. W podziemiach można podziwiać pozostałości rzymskiego miasta. Ekspozycja została zrobiona w taki sposób, że możemy przejść się starymi ulicami dawnego miasta. W praktyce więc schodzimy z platformy i uchodzimy na specjalnie zabezpieczony grunt, którym możemy się przejść.
Na wyższych piętrach zobaczyć można ekspozycje z różnego typu zabytkami z minionych epok. Takich jak średniowiecze czy renesans. Na 3 piętrze w sali bocznej znajduje się zaś dość kontrowersyjna wystawa. Jej częścią są czaszki hrabiów Celje oraz innych wybitnych osobistości.
Regionalne muzeum w Celje
W muzeum miejskim znaleźć można wiele ciekawych eksponatów nawiązujących do historii miasta. Mieści się tu też kilka ciekawych unikalnych malowideł naściennych.
Muzej novejše zgodovine Celje
Czyli Muzeum Historii Najnowszej Celje (MnZC). Osobiście nie miałam okazji zwiedzić tego muzeum jedynie przeszłam obok niego.
Marijino znamenje
Nazwa oznacza Znak Marii i jest to jeden z pierwszych publicznych pomników w Celie. Mieści się on na Glavnem trgu (czyli targu miejskim).
Średniowieczna Wieża Wodna
Pomnik Josip Pelikan
Pomnik ten znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Ratusza. Upamiętnia on fotografa Josipa Pelikana, który z pomocą fotografii dokumentował rzycie na terenie obecnej Słowenii.
Jak dojechać do Celje?
Do Celje można dojechać pociągiem jak i własnym samochodem. Ze stolicy kraju Lublany to około godziny.

Da Vinci caffe bar - Poznań
Zobacz również

Wąwóz Vintgar – wyjątkowa atrakcja w Alpach Julijskich
9 lipca 2023
Ptuj co warto zobaczyć? (Słowenia)
28 sierpnia 2023