Celje (niem. Cilli, Zilli, węg. Cille, łac. Celeia, Cilia) to trzecie co do wielkości miasto Słowenii. Zbudowane zostało ono nad rzeką Savinja w czasach Rzymskich.

Historycznie miasto powiązane jest też z Polska. O czym kilkukrotnie przypominał przewodnik zanim jeszcze przystąpiliśmy do zwiedzania.

Kilka ciekawych informacji o Celje

Celje położone jest w środkowo-wschodniej części kraju na obszarze zwanym Dolną Styrią. Przez miasto przebiega szlak łączący ze sobą Lublanę (stolicę Słowenii) i Maribor (drugie co do wielkości miasto Słowenii).

Miasto było pierwotnie osadą iliryjsko-celtycką znaną pod nazwą Kelea. Miejscowe królestwa Celtów (tzw. Regnum Noricum) zostały podbite przez Rzymian około. 15 n.e.. Rzymianie następnie zmieniają jej nazwę na Claudia Celeia. Podczas panowania cesarza Klaudiusza a miasto staje się Municypium (łac. municipium) (46 n.e.). Zbiegiem czasu zamienia się w Rzymską gminę a później w miasto. Ślady bytności Rzymian są widoczne w mieście, ale trzeba ich nieco bardziej poszukać (w przeciwieństwie np. do Ptuj)

W dawnych czasach w Celje panowali Hrabiowie Celje, których Słoweńcy uważają za swoich prawowitych władców. Członkinią tego znakomitego rodu była np. II żona Władysława Jagiełły – Anna. Hrabiowie Celje byli spokrewnieni z większymi rodami Europy w tym także z Piastami. To pokrewieństwo spowodowało właśnie, że Jagieła zdecydował się poślubić Annę, która była kuzynką Jadwigi (jego pierwszej żony).

okolice rzeki w Celje na Słowenii
okolice rzeki w Celje na Słowenii

Atrakcje turystyczne w Celje

Zamek Wysoki zwany również Starym Zamekiem

W Celje mieszczą się dwa zamki. Oba należały pierwotnie do Hrabiów Celje a potem do Habsburgów. Podobno zamek był wykorzystywany głównie w sytuacji zagrożenia.

Tego zamku nie udało mi się odwiedzić podczas pobytu w Celje.

Zamek Dolny

Zamek dolny jest w dość opłakanym stanie. Właściwie to praktycznie nie przypomina zamku. Bardziej jakąś starą zrujnowaną warownie.

fragment Zamku Dolnego w Celie
fragment Zamku Dolnego w Celie

Przy dolnym zamku obecnie mieści się muzeum i informacja miejska. W podziemiach można podziwiać pozostałości rzymskiego miasta. Ekspozycja została zrobiona w taki sposób, że możemy przejść się starymi ulicami dawnego miasta. W praktyce więc schodzimy z platformy i uchodzimy na specjalnie zabezpieczony grunt, którym możemy się przejść.

Na wyższych piętrach zobaczyć można ekspozycje z różnego typu zabytkami z minionych epok. Takich jak średniowiecze czy renesans. Na 3 piętrze w sali bocznej znajduje się zaś dość kontrowersyjna wystawa. Jej częścią są czaszki hrabiów Celje oraz innych wybitnych osobistości.

Pozostałości zamku dolnego w Celje
Pozostałości zamku dolnego w Celje

Regionalne muzeum w Celje

W muzeum miejskim znaleźć można wiele ciekawych eksponatów nawiązujących do historii miasta. Mieści się tu też kilka ciekawych unikalnych malowideł naściennych.

muzeum w Celje
muzeum w Celje

Muzej novejše zgodovine Celje

Czyli Muzeum Historii Najnowszej Celje (MnZC). Osobiście nie miałam okazji zwiedzić tego muzeum jedynie przeszłam obok niego.

Muzeum Historii Najnowszej Celje (MnZC)
Muzeum Historii Najnowszej Celje (MnZC)

Marijino znamenje

Nazwa oznacza Znak Marii i jest to jeden z pierwszych publicznych pomników w Celie. Mieści się on na Glavnem trgu (czyli targu miejskim).

Marijino znamenje na Glavnem trgu
Pomnik Marijino znamenje na Glavnem trgu

Średniowieczna Wieża Wodna

Średniowieczna Wieża Wodna
Średniowieczna Wieża Wodna

Pomnik Josip Pelikan

Pomnik ten znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Ratusza. Upamiętnia on fotografa Josipa Pelikana, który z pomocą fotografii dokumentował rzycie na terenie obecnej Słowenii.

Pomnik Josip Pelikan Statue
Pomnik Josip Pelikan obok Ratusza

Jak dojechać do Celje?

Do Celje można dojechać pociągiem jak i własnym samochodem. Ze stolicy kraju Lublany to około godziny.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.