Jaskinia Postojna (Słoweńska Postojnska Jama) uchodzi za jedną z najpiękniejszych jaskiń naciekowych na świecie. Osobiście jeszcze zbyt wielu jaskiń nie widziałam więc jestem w tej kwestii zaufać innym. Co nie zmienia faktu, że jest ona dość ciekawa.

Trochę informacji o Jaskini Postojnej (Słowenia)

Jaskinia Postoja została stworzona, wyrzeźbiona w skale przez rzekę Pivkę (będącej dopływem Ljubljanicy rzeki przepływającej przez Lublanę). Dziś ta rzeka płynie innym korytem dlatego też starym korytem można było utworzyć trasę turystyczną. Najczęściej wybierana trasa dostępna dla wszystkich ma około 3,5 kilometra.

kolejka, którą wjeżdża się do jaskini
kolejka, którą wjeżdża się do jaskini

Wjazd kolejką do jaskini

Trasa ta nie znajduje się zaraz przy wejściu do jaskini. Trzeba do niej dojechać specjalnie w tym celu przygotowanej kolejce. Ogólnie są 2 kolejki i ruszają jedna za drugą w odstępie kilku minut. Na trasie kolejki w pewnym momencie zobaczyć można ciemną smugę na ścianach. Powstała ona podczas II wojny światowej i jest wynikiem wysadzenia w tym miejscu materiałów wybuchowych. W dużym skrócie Naziści trzymali w Postojnej materiały wybuchowe. Nie wiedzieli jednak, że jaskinia ma kilka wejść. Co wykorzystali miejscowi powstańcy walczący z okupantem (których dowódca był z pochodzenia Polakiem).

Jak się ubrać na zwiedzanie jaskini Postojna?

W jaskini panuje stała temperatura +8 °C. Dlatego na zwiedzanie jaskini warto zabrać jakiś sweter lub bluzę (zimą kurtka) oraz długie spodnie. Ja osobiście radziła bym bluzę bo z skał w jaskini kapie woda i trochę tam wieje. Trzeba też pamiętać o wygodnych butach.

Jaskinia a właściwie jej sale posiadają bardzo zróżnicowaną miejscami monumentalną szatę. Kilka przykładów zobaczyć można poniżej.

Co warto wiedzieć o zwiedzaniu

Na wejściu do jaskini przed pobraniem systemu tour guide (to właśnie z nim będziemy samodzielnie zwiedzać jaskinie) zostanie nam zrobione zdjęcie. Będzie można je później nabyć kiedy będziemy wychodzić z jaskiń. Z tego co wiem to mało kto kupuje te zdjęcia.

Związane jest to chyba z faktem, że nikt na nich dobrze nie wygląda. Zdjęcia te są robione na chybił trafił. Często osoby na nich rozmawiają z innymi przez co mają głupie miny czy zamknięte oczy. Światło też jest kiepskie – dużo osób wygląda bardzo niekorzystnie. Jednym słowem to tragedia. W teorii pomysł jest dobry w praktyce bardzo zły.

Jak wygląda zwiedzanie Postojnej

System tour guide oprowadzający po Postojnej dostępny jest w kilku wersjach językowych takich jak:

  • Słoweński,
  • Polski,
  • Niemiecki,
  • Angielski.

Po uruchomieniu urządzenia od razu możemy a wręcz powinniśmy wysłuchać tekstu wprowadzającego nas do jaskini. Dzięki temu dowiemy się wiele ciekawych rzeczy na temat jaskini. Na nasze szczęście to co słyszymy w urządzeniu nie jest jednym długim monologiem. Opowieści o różnych miejscach w jaskini podzielone są na części na trasie zaś ustawione są tabliczki z numerami. Wybieramy więc odpowiedni numer i słuchamy.

Z tour guide dowiemy się np. jak nazywają się niektóre formacje skalne, na które stalaktyty i stalagmity warto zwrócić uwagę i co stało się w danym miejscu.

Jaskinię opuszczamy tak samo jak do niej wjechaliśmy czyli kolejką.

Jak długo trwa zwiedzanie Postojnej

Czas zwiedzania Postojnej zależy od tego w jakim tempie ją zwiedzamy oraz tego ile osób robi to z nami. Zazwyczaj trwa około półtorej godziny. Ten czas powinien wystarczyć na zwiedzenie podziemnych jaskiń wraz z wjazdem i wyjazdem kolejką wąskotorową.

Inne ciekawe jaskinie na Słowenii

Postojna oczywiście nie jest jedyną dostępną do zwiedzania jaskiniom. Zwiedzać można również np. Jaskinie Szkocjańskie. Jaskinie te miałam okazję zwiedzić kilka dni wcześniej.

Jak dojechać do jaskini?

Samochodem można dojechać do Parku Jaskini Postojnej autostradą A1 (zjazd 41, dwa kilometry od Parku) z miejscowości takich jak Lublana, Kopr czy Triest. Czas dojazdu z Lublany nie przekracza godziny.

Istnieje też możliwość przyjazdu pociągiem. W takiej sytuacji wysiadamy w mieście Postojna odległość, od stacji do Parku Jaskini Postojna to około 10 minut. Miasto Postojna znajduje się na trasie łączącej takie miasta jak Wiedeń-Wenecja czy Zagrzeb, Salzburg, Rijeka i Kopr.

Ceny biletów

Na potrzeby tego artykułu przedstawię wam ceny zwiedzania samej jaskini. Warto jednak wiedzieć że w okolicy mieszczą się inne atrakcje turystyczne i za dopłatą można je zwiedzić na ten sam bilet co jaskinię.

Dorośli29,50 €
Uczniowie i studenci (16 – 25 lat)23,60 €
Dzieci od 6 do 15 lat17,70 €
Dzieci do 5 lat1,00 €
szczegóły https://www.postojnska-jama.eu/pl/bilety/

Powyższe ceny mogą ulec zmianie!

To oczywiście nie jedyne opcje jakie mamy do wyboru. Jaskinia dostosowana jest także pod miłośników eksploracji jaskiń. Przygotowano więc dla nich dodatkowe oferty.

Inne atrakcje w pobliżu jaskini Postojnej

Jaskinia mieści się na terenie parku krajobrazowego. Oprócz jaskini można zwiedzać tu np.

  • Zamek Predjama
  • Wiwarium
  • Expo Jaskinia krasowa

Szczegóły -> https://www.postojnska-jama.eu/pl/

wejście do jaskini Postojnej
wejście do jaskini Postojnej
tablica informacyjna o jaskini
tablica informacyjna o jaskini

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.