Lublana – wyjątkowa stolica Słowenii (w kilka godzin)
Do Lublany (stolicy Słowenii) przyjechałam wraz z wycieczką po krótkiej wizycie w Skofja Loka. Do miasta przyjechaliśmy w miarę szybko, niestety jednak pogoda nam nie dopisywała.
Mieliśmy duży problem by wyjść z autokaru ponieważ padał naprawdę obfity deszcz. Tego dnia nie było to nic niespodziewanego. W końcu dzień zaczęliśmy od spaceru po wąwozie Vintgar gdzie wszyscy bez wyjątku kompletnie przemokli. A nasze buty nadawały się tylko do wymiany (oprócz jednego Pana co szedł boso) za to przynajmniej widoki były naprawdę ładne.
Spis treści
Stolica Słowenii – Lublana (Ljubljana)
Lublana słoweńska Ljubljana to największe miasto i jednocześnie stolica kraju. Położone jest praktycznie po środku Słowenii. Dojechać stąd można bardzo szybko do Włoch, Austrii, Chorwacji i na Węgry. Przez miasto przepływa rzeka Ljubljanica.
Jak wiele Słoweńskich miast posiada ona dość zawiłą historię powstania. Osadnictwo na tym terenie sięga bowiem 2000 p.n.e.. W tym czasie mieszkało tu wiele różnych ludów. Około 50 p.n.e. Rzymianie założyli tutaj niedużą osadę handlową nadano jej nazwę Emona (Iulia Aemona). Po najeździe Hunów w 452 roku miasto zostało praktycznie zniszczone. W VI wieku na te ziemię przybywają Słowianie i zakładają gród w sąsiedztwie ruin. W kolejnych stuleciach przekształca się on w miasto.
Jak z pewnością wiecie w kolejnych stuleciach miasto podlegało różnym wpływom. Takim jak Frankowie czy Habsburgowie.
Architektura miasta
Lublana łączy w swojej architekturze nie tylko różne okresy historyczne. Czyli barok, secesje czy współczesność. Ona spaja w sobie style pochodzące z różnych krajów i kultur. Nie są to jednak przypadkowe miejsca do tego zrobione jest to w dużym stopniu z rozwagą.
Mamy więc tutaj styl typowy dla miast Austriackich (jakim Lublana kiedyś była), dostrzec można tu również wpływ stylów Weneckich. Jest to wynikiem odbudowy miasta po trzęsieniu ziemi z 1895 roku. W tedy to w miejsce wielu zniszczonych budynków pojawiły się te w stylu secesyjnym w większości Secesji Weneckiej i Austriackiej. Nie oznacza to jednak, że to był jedyny zastosowany tutaj styl. Pod wpływem różnych zjawisk takich jak tworzenie lub inaczej ewolucji świadomości narodowych zaczęto także budować budynki będące lokalną wariacją Art Nouveau (ruchów secesyjnych).
Co warto zobaczyć w Lublanie – atrakcje miasta
Mój pobyt w tym miejscu nie był zbyt długi do tego też monetami naprawdę nieźle lało. Widać to będzie na załączonych poniżej zdjęciach. Mój telefon (tak całą wycieczkę robiłam zdjęcia moim telefonem) pod wpływem pogody trochę też przestawał dawać radę więc choć zrobiłam dużo zdjęć nie każde się nadawało do publikacji.
Plac Preserena
Położony jest w centralnej części Lublany nad rzeką Lublanicą w sąsiedztwie potrójnego mostu. Na placu obowiązuje zakaz poruszania się samochodami. Do Placu dochodzi wiele różnych dróg, więc można je uznać za duże skrzyżowanie. Czytałam, że organizowane są tutaj różne uroczystości miejskie.
Przy placu znajduje się wiele budynków jak i miejsc, które można nazwać atrakcjami turystycznymi. Przykładowo jest tutaj Kościół Zwiastowania, kościół Franciszkanów, miniatura miasta (The City Model of Ljubljana) czy wspomniany wcześniej Potrójny Most.
Nazwa placu nawiązuje do Słoweńskiego poety France Prešerena, którego pomnik również mieści się w tym miejscu.
France Prešeren uznawany jest za najważniejszego Słoweńskiego poetę.
Kościół Zwiastowania
Wydaje mi się, że bryła kościoła jest dość charakterystyczna. W końcu na wszystkich moich zdjęciach (wykonanych w jego sąsiedztwie) ten czerwony (nieco spłowiały) gmach się wyróżnia. Świątynia została wzniesiona w latach 1646-1660. Trafiłam też na informację, że potocznie jest on nazywany Kościołem Franciszkanów.
Jego słoweńska nazwa to Cerkev Marijinega oznanjenja. Pomimo, że jego Słoweńska nazwa to Cerkev jest to kościół rzymskokatolicki.
Most Potrójny
Lublana słynie z tego, że posiada dużą ilość mostów. Ten konkretny natomiast łączy ze sobą plac Preseren ze Starym Miastem oraz mieszczącym się na wzgórzu Zamkiem. Tak jak nazwa wskazuje most składa się z 3 przęseł. Aż do 2007 roku na środkowym paśmie dozwolony był ruch samochodowy pozostałe pasy były zaś przeznaczone dla pieszych.
Pierwsze wzmianki o lokalizacji w tym miejscu mostu pochodzą z 1280 roku. Nazywany jest on w tedy Starym Mostem lub Mostem Dolnym. Miał to być jeden z dwóch pierwszych mostów przez rzekę w obecnej Lublanie. W 1842 roku w miejscu tego mostu zostaje wybudowany nowy jego projektantem jest Glovaniniego Picco. Most ten w latach 1929 – 1932 został przebudowany według planu architekta Jože Plečnik.
Most jak i nabrzeże nawiązują swoim wyglądem do stylu Weneckiego.
Smoczy most
Słoweński Zmajski Most. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych mostów w Lublanie. Został on zbudowany w 1901 roku. Z informacji, które znalazłam most kilkukrotnie zmienił nazwę. Obecna nazwa jak nietrudno się domyśleć pochodzi od dekoracji jakie znajdziemy na nim. Chodzi oczywiście o 4 figury przedstawiające smoki (na wejściu i zejściu) jak gdyby broniące dostępu do mostu.
Most ten uchodzi za perełką architektury. A co wy o nim sądzicie?
By do niego dojść trzeba iść wzdłuż kolumnady Plecnickiej od Potrójnego Mostu.
Kolumnada Plecnika
Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie potrójnego mostu. Kolumnady te stworzono z myślą o celach hal targowych nad rzeką.
Dżumowa kolumna
To barokowa fontanna mieszcząca się w centrum Lublany.
Katedra św. Mikołaja
Słoweńska Stolnica svetega Nikolaja v Ljubljani, stolna in župnijska cerkev sv. Miklavža. Świątynia została zbudowana w stylu barokowym.
Wrota prowadzące do świątyni zostały wykonane stosunkowo niedawno (w stosunku do wieku świątyni). Można więc na nich dostrzec nie tylko postaci biblijne czy historyczne, ale także osoby, które jeszcze nie dawno były wśród nas. Takie jak Jan Paweł II. To właśnie w związku z jego przyjazdem do Słowenii zostały one ufundowane (16–19 maja 1996). Drzwi z założenie miały ukazywać głównych przedstawicieli chrześcijaństwa w Słowenii oraz historię diecezji w Lublanie.
Ratusz miejski
Mostu Szewskiego
To najstarszy most w mieście, w dawnych czasach most ten był popularny wśród kupców. Sprzedawano na nim różne produkty. W latach 1931-1932 jego wygląd został zmieniony.
Zamek Ljubljański
Zamek w Lublanie mieści na wzgórzu górującym nad miastem. Historia samego zamku sięga okresu średniowiecza. Od tego czasu zmieniał on kilkukrotnie swoją funkcję w pewnym momencie był nawet więzieniem (pozostałości tego okresu nadal są widoczne). Do zamku z okolic starówki można dostać się z pomocą windy, która jedzie mniej więcej co 10 minut.
W zamku obecnie mieści się muzeum. Co ważne kiedy wysiadłam z windy bardzo się zdziwiłam. Miejsce to jest bowiem w środku dość nowoczesne. Fragmenty starych murów są widoczne tylko miejscami. Trochę można to porównać do Starego Browaru w Poznaniu (nowa część) lub Manufaktury w Łodzi.
Z zamku roztacza się piękny widok na miasto. W praktyce też do wyboru mamy kilka poziomów.
W Planie wycieczki była też obiadokolacja, ale nie skorzystałam z niej. Za to poszłam z kilkoma osobami na Pizzę.