Nie wiem czy kiedykolwiek słyszałeś o Lipicanach, nawet jeśli nie to na pewno kiedyś w telewizji lub może na żywo je zobaczyłeś.

Lipicany to rasa białych koni wychodowana właśnie w okolicy Lipicy na terenie należącym obecnie do Słowenii. Konie te nie rodzą się jednak białe a czarne dopiero w wieku około 4 lat zaczynają siwieć.

Trochę historii o powstaniu rasy

Początki powstania rasy sięgają 1580 roku kiedy to teren ten znajdował się jeszcze pod panowaniem Austriackim. W tym czasie dynastią panującą byli Habsburgowie, którzy w tym czasie rządzili również Hiszpanią. Chcieli oni stworzyć nową odmianę konia, która sprawdziła by się zarówno w szkołach jeździeckich (popularnych wśród szlachty) jak i na wojnie (z pewnością nie w tej kolejności).

W 1580 roku zostaje założona w tym celu stadnina dworska w Kladrub. Jej założyciel cesarz Maksymilian II na jej potrzeby sprowadził do Austrii konie andaluzyjskie.

Jeden ze starszych budynków w stadninie
Jeden ze starszych budynków w stadninie

Podobnie postąpił jego brat Arcyksiąże Karol II (władca Austrii Wewnętrznej) on jednak stadninę zakłada we wsi Lipizza (czyli dzisiejszej Lipicy w Słowenii). To właśnie od nazwy tej miejscowości konie otrzymały swoją nazwę. W stadninie tej zdecydowano się krzyżować ze sobą kilka odmian koni takich jak:

  • hiszpańskie,
  • barokowe,
  • arabskie.

Następnie uzyskane w ten sposób potomstwo łączono z wymarłą już rasą neapolitańską, lub kaniami pochodzącymi z Niemiec i Danii (głównie rasy hiszpańskiej). Po pewnym czasie stadniny zaczęły wymieniać się stadami koni.

Karta informacyjna o stadninie i otaczającej ją atrakcjach
Karta informacyjna o stadninie i otaczającej ją atrakcjach

Stadnina koni w Lipicy

Stadnina cieszy się dużą popularnością i jest dostosowana do zwiedzania. Zwiedzanie może odbyć się np. w języku Słoweńskim, Niemieckim, Włoskim lub Angielskim (w tym języku mówił mój przewodnik). Stadninie mieszka około 350 koni należących do rasy lipican, są to samce, samice i źrebięta.

W zależności od czasu kiedy trafimy do stadniny konie mogą robić różne rzeczy. Mogą np. ćwiczyć na wybiegach, siedzieć w swoich boksach lub biegać po pastwiskach. Swoją drogą te pastwiska trochę przypominają świat z bajek. Bo porastające je drzewa są posiadają bardzo dziwne kształty. A związane jest to z podłożem, które nie posiada wszystkich potrzebnych im do rozwoju składników. Przez co są powyginane w bardzo ciekawe kształty.

Gdzie możemy zobaczyć lipicany

Można je spotkać np. Hiszpańskiej Szkole Jazdy w Wiedniu.

Stadnina, którą ja zwiedzałam to:

Kobilarna Lipica
Lipica 5
6210 Sežana
Slovenia

Koszt zwiedzania

Pierwsza cena dotyczy okresu od kwietnia do października, druga to listopad – marzec

  • Dorośli – 18,00 €; 15,00 €
  • Dzieci (0-5 lat) – 1,00 €; 1,00 €
  • Dzieci (6-18 lat) – 9,00 €; 7,50 €
  • Studenci – 12,00 €; 9,90 €
  • Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe, maksymalnie 3 dzieci) – 49,00 €; 39,00 €

Bilety można nabyć w recepcji wejściowej Stadniny Koni Lipica.

Strona internetowa: https://www.lipica.org/en/

Moje wrażenia

Zwiedzanie stadniny może być naprawdę ciekawym przeżyciem. Daje też możliwość dowiedzenia się wielu ciekawych informacji na temat tych pięknych zwierząt. Z pewnością spodoba się ona miłośnikom koni lub innych zwierząt (widziałam np. dużego kota siedzącego na schodach czy ptaki pod dachem stajni).

W stadninie można też wykupić lekcję jeździectwa co jest dodatkowym plusem. Co do mojej wycieczki to niestety w ten dzień padało. W efekcie nie była ona tak przyjemna jak być powinna i niestety mogliśmy przejść się tylko po różnych budynkach i z daleka obserwować kilka koni.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.