
Mural na Sołaczu i Golęcinie w Poznaniu
Na Poznańskim Sołaczu (rejonu znanego głównie z Parków oraz miejskich willi) w przejściu pod ulicą Niestachowską powstał wyjątkowy mural oddający klimat otaczającego go parku.
Lokalizacja muralu w przejściu
Tunel ten prowadzący pod ruchliwą ulicą Niestachowską łączy ze sobą Sołacz i Golencin. O obu tych miejscach po trochę już pisałam wspominając np. o Jeziorze Rusałka (Golęcin) czy Parku Sołackim (Sołacz). Tunel ten jest jednym z nielicznych istniejących przejść na tym odcinku ulicy. Inne przejścia są dopiero w okolicy ul. Wojska Polskiego oraz św. Wawrzyńca – tak więc jest to dość istotny punk komunikacyjny na tym odcinku drogi.

Przez wiele lat przejście to było raczej ponurym miejscem. Składającym się głównie z szarych płyt miejscami pokrytymi przypadkowym graffiti. Jednym słowem było tam niezbyt ładnie.
Powstanie muralu na ścianach tunelu
W 2021 roku za sprawą Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji (POSiR) oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w tunelu pojawiły się murale. Zostały one zaprojektowane przez studentów Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu w ramach zajęć, pod czujnym okiem ich wykładowców. Projekt został też zaakceptowany przez Zarząd Dróg Miejskich – czyli opiekunów tego miejsca.

Studenci zostali podzieleni na sześć zespołów, z których trzy pracowały nad muralem opowiadającym o Golęcinie a pozostałe o Sołaczu. Efekt jak widać jest całkiem ciekawy.
O Czym opowiadają murale
W praktyce to co możemy na ścianach zobaczyć to dwa murale umieszczone po przeciwnych stronach przejścia.
Pierwszy obfitujący w kolor niebieski i biały mural odwołujący się do Sołacza oraz Parku Sołackiego. Mamy tu łabędzie, gołębie oraz inne ptaki wodne. Widać też odpoczywających w parku ludzi.

Przy wejściu do tunelu od strony Golęcina mamy również mapę całego Parku Sołackiego.

Drugi w kolorach żółtym, czerwonym i niebieskim przedstawia niedźwiedzie oraz inne zwierzęta leśne w koszulach sportowych. Ewidentnie kojarzy się z Glęcinem oraz ośrodkami sportowymi jakie są tutaj zlokalizowane oraz lasem, w którego obrębie mieści się Jezioro Rusałka.



https://www.poznan.pl/mim/info/news/mural-dla-solacza-i-golecina,162937.html
Zobacz również

Ścieżka w koronach drzew – Poznań Dolina Szklarki (Antoninek)
25 listopada 2020
Jedna z najstarszych ulic Poznania – Święty Marcin
20 października 2021