Na Poznańskim Sołaczu (rejonu znanego głównie z Parków oraz miejskich willi) w przejściu pod ulicą Niestachowską powstał wyjątkowy mural oddający klimat otaczającego go parku.

Lokalizacja muralu w przejściu

Tunel ten prowadzący pod ruchliwą ulicą Niestachowską łączy ze sobą Sołacz i Golencin. O obu tych miejscach po trochę już pisałam wspominając np. o Jeziorze Rusałka (Golęcin) czy Parku Sołackim (Sołacz). Tunel ten jest jednym z nielicznych istniejących przejść na tym odcinku ulicy. Inne przejścia są dopiero w okolicy ul. Wojska Polskiego oraz św. Wawrzyńca – tak więc jest to dość istotny punk komunikacyjny na tym odcinku drogi.

Mapa Parku Sołackiego, Golęcin
Wejście od strony Golęcina

Przez wiele lat przejście to było raczej ponurym miejscem. Składającym się głównie z szarych płyt miejscami pokrytymi przypadkowym graffiti. Jednym słowem było tam niezbyt ładnie.

Powstanie muralu na ścianach tunelu

W 2021 roku za sprawą Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji (POSiR) oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w tunelu pojawiły się murale. Zostały one zaprojektowane przez studentów Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu w ramach zajęć, pod czujnym okiem ich wykładowców. Projekt został też zaakceptowany przez Zarząd Dróg Miejskich – czyli opiekunów tego miejsca.

mural na Sołaczu Poznań

Studenci zostali podzieleni na sześć zespołów, z których trzy pracowały nad muralem opowiadającym o Golęcinie a pozostałe o Sołaczu. Efekt jak widać jest całkiem ciekawy.

O Czym opowiadają murale

W praktyce to co możemy na ścianach zobaczyć to dwa murale umieszczone po przeciwnych stronach przejścia.

Pierwszy obfitujący w kolor niebieski i biały mural odwołujący się do Sołacza oraz Parku Sołackiego. Mamy tu łabędzie, gołębie oraz inne ptaki wodne. Widać też odpoczywających w parku ludzi.

Przy wejściu do tunelu od strony Golęcina mamy również mapę całego Parku Sołackiego.

Mural w Parku Sołackim
Mapa Parku Sołackiego

Drugi w kolorach żółtym, czerwonym i niebieskim przedstawia niedźwiedzie oraz inne zwierzęta leśne w koszulach sportowych. Ewidentnie kojarzy się z Glęcinem oraz ośrodkami sportowymi jakie są tutaj zlokalizowane oraz lasem, w którego obrębie mieści się Jezioro Rusałka.

Mural w Parku Sołackim
ściany tunelu
mural pod ul. Niestachowską
Wejście od strony Parku Sołackiego
mural pod ul. Niestachowską

https://www.poznan.pl/mim/info/news/mural-dla-solacza-i-golecina,162937.html

Rekomendowane artykuły

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.