Jezioro Rusałka - spacer po Golęcinie w Poznaniu
Poznań

Jezioro Rusałka – spacer po Golęcinie w Poznaniu

Jezioro Rusałka to sztuczny zbiornik wodny utworzony w okresie II Wojny Światowej na terenie obecnego Golęcina. Powstał on poprzez spiętrzenie Rzeczki Bogdanki.

Jak dostać się nad Jezioro Rusałka

Nad Rusałkę można dojść na kilka sposobów. Niestety bezpośredni dojazd taki jak w przypadku Malty nie jest możliwy. Rusałka mieści się bowiem w klinie zieleni i otoczona jest lasem. Dojść do niej można jednak od kilku stron np. od Ogrodów, ulicy Wojska Polskiego, Niestachowskiej.

Od strony Ogrodów można dojść korzystając z przejścia pod ul. Świętego Wawrzyńca zlokalizowanego w pobliżu zamkniętego wejścia do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu (Ogrody ul. Botaniczna).

Przejście pod ul. św. Wawrzyńca od strony ul. Botanicznej
Przejście pod ul. św. Wawrzyńca od strony ul. Botanicznej

Droga ta jest praktycznie nie widoczna z poziomu ulicy św. Wawrzyńca. Jest to długi tunel biegnący pod ulicą jak i torami kolejowymi. Jeszcze kilka lat temu straszył on przechodzących tamtędy samym zimnym betonem. Dziś natomiast to mała galeria sztuki. 

przejście pod ulicą - graffiti ulegają tu zmianie
przejście pod ulicą – graffiti ulegają tu zmianie

Przechodząc na drugą stronę tunelu znajdziemy się na terenie lasu. Parku okalającego Jezioro Rusałka. Teraz przed nami tylko kilka kroków by dotrzeć nad jej brzeg.

Podobny tunel znajduje się pod Ulicą Niestachowską – Łączy on Golęcin z Sołaczem. Słynącym z pięknego Parku Sołackiego, w którym stawy również powstały w efekcie spiętrzenia Bogdanki.

Popularne miejsce spacerów

Rejon ten od strony Ogrodów już od dobrych kilku lat zaczyna przeżywać swój rozkwit. I nie chodzi tu tylko o nowe osiedle mieszkaniowe, ale również o zarządcę terenu po drugiej stronie.

Widok na Rusałkę
Widok na Rusałkę

Nowy zarządca terenu zadbał tutaj o zwiększenie szerokości ścieżek. Jak i dogodne dojście do kąpieliska na tym akwenie. Jezioro da się okrążyć idąc prawie cały czas blisko jego brzegu jest to spacer na około godzinę w zależności od szybkości kroku i tego co się chce tam robić.

Przejście pod torami łączące tereny Rusałki z resztą Golęcina
Przejście pod torami łączące tereny Rusałki z resztą Golęcina

Przechodząc tym przejściem (pod torami kolejowymi) trafimy do części Golęcina gdzie znajdują się różnego typu boiska (stadiony i park tenisowy). Idąc dalej jeśli skręcimy w prawo w ulicę Warmińską dojdziemy do przejścia pod ulicą Niestachowską.

Plaża szczerzona nad Rusałką
Plaża szczerzona nad Rusałką

Galeria zdjęć

Historia powstania

Jak wspomniałam wcześniej Rusałka nie jest naturalnym zbiornikiem wodnym. Powstała podobnie jak Stawy Sołackie ze spiętrzenia Rzeczki Bogdanki na terenie bagiennym, podmokłym. A historia jego powstania przynajmniej moim zdaniem mogła by posłużyć jako materiał thriller lub przykład Nazistowskich działań na terenie Polski.

Dalej czytacie na własną odpowiedzialność.

Jezioro powstało w latach 1941–1942 czyli podczas niemieckiej okupacji Polski (II Wojna Światowa). Do jego budowy zmuszono Żydów, którzy byli osadzeni w niemieckich obozach pracy przymusowej mieszczących się na terenie Poznania. By utwardzić dno wykopu użyto macew (płyt nagrobnych) pochodzących z zlikwidowanego cmentarza i synagogi przy ul. Głogowskiej. Część macew w dalszym ciągu znajduje się na dnie jeziora. Kilka lat temu poziom wody w jeziorze spadł – było widać wtedy część macew mieszczących się blisko brzegu. Budowa jeziora nie była łatwa a o przymusowych robotników nikt nie dbał (w efekcie była wysoka śmiertelność).

Niemcy chcieli by nowe Jezioro stanowiło centralny element tworzonego przez nich kompleksu rekreacyjnego – Golęcińskiego Parku Ludowego (niem. Golnauer Volkspark). W sąsiedztwie chciało zbudować także lunapark, linię kolejki wąskotorowej, ścieżki rowerowe, sauny, restauracje oraz halę sportową. Plany te jednak nie zostały zrealizowane.

W styczniu 1940 roku Niemcy na tym terenie dokonali kaźni więźniów obozu zagłady mieszczącego się w Fortu VII w Poznaniu (obecnie mieści się tam muzeum). Miejsca kaźni upamiętnione są w formie 3 pomników zlokalizowanych w okolicy miejsc gdzie wykonano egzekucje.

Pomnik upamiętniający straconych
Jeden z pomników upamiętniających straconych

To oczywiście nie cała historia. W każdym bądź razie na pewno do przyjemnych nie należy.

Pomnik upamiętniający pomordowanych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.