Cmentarz ten zlokalizowany jest u zbiegu ulic Nowina i Szpitalna w Poznaniu. Administracyjnie w dzielnicy Jeżyce (w pobliżu pętli tramwajowej Ogrody).
Historia zabytkowego cmentarza
Oficjalnie jest to cmentarz parafialny p.w. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana. Pomimo to znajdziemy tu groby osób z sąsiednich parafii. Głownie św. Jerzego oraz Chrystusa Dobrego Pasterza w Poznaniu (budynek kościoła mieści się tuż obok cmentarza).
Oficjalnie nekropolia została założona w 1905 roku przez pełniącego rolę proboszcza, księdza Wacława Mayera. Cmentarz w tej formie funkcjonował do 1961 roku. Jego zamknięcie wiązało się z planami przekształcenia go podobnie jak wielu innych cmentarzy z przełomu wieków (XIX i XX) w park. Czyli przestrzeń zieleni publicznej. Taki los spotkał np. dawną nekropolie przy ul. Grunwaldzkiej (obecny Park Manitiusa). Z końcem roku 1961 rozpoczęła się ekshumacja zwłok z terenu nekropoli.
Lata 80-XX wieku to okres powstawania w Poznaniu wielu różnych nowych parafii. W 1981 roku powstaje Parafia Chrystusa Dobrego Pasterza. Jak już pisałam wcześniej, kościół ten zlokalizowany jest tuż obok cmentarza – na ul. Nowina. A w 1988 oficjalnie Parafia św. Jerzego (obecnie ul. Swoboda, na jej budowę zgodę wydano w 1985 roku).
Jak pokazała historia cmentarz Jeżycki nie został jednak przekształcony w Park. W 1984 roku zostaje on bowiem uznany za zabytek i objęty kontrolą konserwatora zabytków. Od 1995 roku na terenie nekropolii znów odbywają się pochówki. Administratorem została zaś Parafia Chrystusa Dobrego Pasterza.
Dzięki ich działaniu na terenie cmentarza przeprowadzono niezbędne remonty i renowacje zabytkowych obiektów takich jak:
- neoromańska kaplica św. Barbary
- Pomnik Wdzięczności, przy którym położono kostkę granitową.
Co najmniej 300 grobów mieszczących się tutaj zakwalifikowanych zostało jako zabytki.
Cmentarz ten jest też miejscem spoczynku wielu znanych Poznaniaków takich jak np.:
- Rodzina Kluczyków
źródła: https://www.poznan.pl/mim/necropolis/-,p,1943,8972,8973.html