Poczdam to jedno z ciekawszych Niemieckich miast. Położone jest ono tuż obok Berlina dlatego też odwiedzając stolicę Niemiec warto również i o nim pomyśleć.

Kilka słów o Poczdamie – jak dojechać

Miasto to jest dużo bardziej spokojniejsze w porównaniu do swojego dużego sąsiada i podobnie jak on ma wiele do zaoferowania. Sam dojazd do Poczdamu z Berlina jest dość prosty i nie drogi z tego co słyszałam. Osobiście jednak trudno jest mi się w tej kwestii wypowiedzieć bo ja zwiedzałam miasto wraz z Poznańskim biurem podróży BORT PTTK (choć organizatorem wycieczki było nowo utworzone biuro Korsarz mające w swojej ofercie 1 dniowe wycieczki do Niemiec). Tak z Poznania można pojechać na jednodniową wycieczkę do miejsc takich jak np. Berlin, Poczdam, Drezno, Szwajcaria Saksońska czy Spreewald. (dodałam wam linki do moich artykułów na temat tych miejsc)

Historyczny młyn mieszczący się koło Parku Sanssouci
Historyczny młyn mieszczący się koło Parku Sanssouci

Miasto Poczdam jest stolicą Brandenburgii. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego nie jest nią Berlin to w tym miejscu warto wspomnieć, że – Berlin jest oddzielną jednostką administracją (sam w sobie jest Landem) oraz jednocześnie stolicą Państwa. Nie należy do więc do Brandenburgii chociaż w teorii w niej leży.

Co warto zobaczyć w Poczdamie

Miasto Poczdam słynie głównie z pięknych ogrodów i pałaców (podobno jest ich tu całkiem sporo). Pochwalić może się także piękną architekturą budynków miejskich. Część z nich znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Pałac i Park Sanssouci

Pałac i Park Sanssouci
Pałac i Park Sanssouci

Największą atrakcją Poczdamu jest przynajmniej moim zdaniem Park Sanssouci i mieszczący się w nim pałac. Szczerze mówiąc w cale mnie to nie dziwi. Miejsce to jest bowiem bardzo dobrze zaplanowane. Trzeba jednak przyznać, że duża też w tym zasługa ludzi, którzy dbają o to miejsce.

Pałac został zbudowany z myślą by był Letnią Rezydencją rządzących w XVIII Hohenzollernów. Zbudowany został w stylu rokokowym (nieco kameralnym, oddziałującym na różne zmysły). Sam park ma około 300 ha jest więc całkiem spory i nie myślcie, że pusty. Na terenie parku mieści się wiele ciekawych rzeźb, fontann czy budynków zbudowanych głównie za sprawą króla Prus Fryderyk II Wielkiego. Chciał on w tym miejscu stworzyć ogród w stylu francuskim będący jego prywatnym rajem na ziemi.

Podczas mojego krótkiego pobytu niestety nie udało mi się wielu z nich odkryć. Myślę, że wymagało by to kilku wizyt.

Sanssouci Poczdam
Park Sanssouci

Pawilon Chiński

Jednym z ciekawszych budynków po samym Pałacu Sanssouci był Pawilon Chiński. Od razu przyznam, że budowniczy nie do końca mieli pojęcie jak budynek w stylu chińskim powinien wyglądać. W efekcie jest to połączenie różnych stylów architektonicznych.

Pawilon Chiński w Sanssouci
Pawilon Chiński w Sanssouci

Nie mniej jednak niektóre elementy rzeczywiście kojarzą się z Chinami. Wskazuje to na, to że ktoś musiał mieć jakąś przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat. Jednak być może nie wystarczającą lub inni uznali, że się myli i zrobili to po swojemu. Tak czy inaczej budynek obrazuje to jaką wiedzę mieli ludzie w danej epoce o Chinach.

Inne ciekawe budynki w parku

Nowa Oranżeria Poczdam
Nowa Oranżeria na terenie parku
Nowy Pałac – barokowy pałac w zachodniej części parku Sanssouci w Poczdamie
Nowy Pałac – barokowy pałac w zachodniej części parku Sanssouci w Poczdamie

W jednym z Pałaców na terenie parku swoją siedzibę ma Uniwersytet w Poczdamie – Universität Potsdam (pol. Uniwersytet Poczdamski). Jak widać Poczdam jest podobnie jak moje rodzinne miasto miastem Uniwersyteckim.

Uniwersytet w Poczdamie
Uniwersytet w Poczdamie

Cecilienhof i Nowy Ogród

Cecilienhof to pałac znany wielu ludziom z tego, że podpisano tu kapitulację Niemiec po II wojnie światowej. Konferencja Poczdamska miała miejsce 17 lipca i trwała do 2 sierpnia 1945. Brali w niej udział: Winston Churchill (Wielka Brytania), Harry Truman (USA) i Józef Stalin (ZSRR).

Otoczony jest on pięknym ogrodem o rozmiarze 100 ha. Nowy Ogród zlokalizowany jest w części Północnej Poczdamu tuż na brzegiem Jeziora Heiligersee i Jungfernsee. Sam pałac nie jest już tak zdobny jak ten poprzedni. Nie mniej jednak ma swój urok.

Cecilienhof i Nowy Ogród
Pałac Cecilienhof

Kolonia Rosyjska – Alexandrowka

Niestety nie miałam okazji przejść się po niej. Widziałam ją jedynie z okien autokaru. Zabudowa Alexandrówki w istotny sposób różni się od architektury reszty miasta. I nie chodzi o to, że została ona stworzona z myślą o Rosyjskich kolonistach. Budynki są tu w większości zbudowane z drewna. Przywodząc na myśl zupełnie inny typ miasta.

Alexandrowka
Alexandrowka

Dzielnica Holenderska i Śródmieście

Dzielnica Holenderska (Holländisches Viertel) stanowi historyczne centrum Poczdamu. Została ona wybudowana w latach 1733–1742. Nazwa dzielnicy pochodzi o dominującego tu stylu architektury. Miejsce to stanowi również największe skupienie tego typu zabudowy w Europie poza Holandią.

Dzielnica Holenderska
Dzielnica Holenderska

W dzielnicy tej znajdziecie również wiele ciekawych sklepów oraz restauracji. Warto więc wybrać się do dzielnicy Holenderskiej nie tylko na zwiedzanie. Zwiedzając to miejsce miałam też okazję zobaczyć artystów ulicznych.

Dzielnica Holenderska
Dzielnica Holenderska

W dzielnicy Holenderskiej znaleźć można również dawne bramy miejskie czyli:

Brama Brandenburska w Poczdamie
Brama Brandenburska w Poczdamie
Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła
Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła

Co jeszcze warto zobaczyć?

W Poczdamie jest bardzo dużo pięknych zamków czy kościołów nie tylko te, które powyżej wymieniłam dlatego jeśli macie więcej czasu warto je odwiedzić (ja chętnie bym je zwiedziła w przyszłości). Warto np. zobaczyć

  • Pałac Marmurowy (niem. Marmorpalais)
  • Nowa Oranżeria
  • Kościół Zbawiciela w Poczdamie-Sacrow
  • Kościół ewangelicki św. Mikołaja
  • Ratusz w Poczdamie nowy i stary
  • jak i wiele innych miejsc, które spotkacie na swojej drodze

Most Szpiegów
Wesprzyj moje działania online: Postaw mi kawę na buycoffee.to

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.