
Jeden dzień w Poczdamie – co warto zobaczyć
Poczdam to jedno z ciekawszych Niemieckich miast. Położone jest ono tuż obok Berlina dlatego też odwiedzając stolicę Niemiec warto również i o nim pomyśleć.
Kilka słów o Poczdamie – jak dojechać
Spis treści
Miasto to jest dużo bardziej spokojniejsze w porównaniu do swojego dużego sąsiada i podobnie jak on ma wiele do zaoferowania. Sam dojazd do Poczdamu z Berlina jest dość prosty i nie drogi z tego co słyszałam. Osobiście jednak trudno jest mi się w tej kwestii wypowiedzieć bo ja zwiedzałam miasto wraz z Poznańskim biurem podróży BORT PTTK (choć organizatorem wycieczki było nowo utworzone biuro Korsarz mające w swojej ofercie 1 dniowe wycieczki zagraniczne). Tak z Poznania można pojechać na jednodniową wycieczkę do miast takich jak np. Berlin, Poczdam, Drezno czy Spreewald.

W tym miejscu warto wspomnieć, że Poczdam jest stolicą Brandenburgii. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego nie jest nią Berlin to w tym miejscu warto powiedzieć wprost – Berlin jest oddzielną jednostką administracją (sam w sobie jest Landem) oraz stolicą Państwa. Nie należy do Brandenburgii chociaż w teorii w niej leży.
Co warto zobaczyć w Poczdamie
Poczdam słynie głównie z pięknych ogrodów i pałaców chociaż może się pochwalić także piękną architekturą. Część z nich znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Pałac i Park Sanssouci

Największą atrakcją Poczdamu jest przynajmniej moim zdaniem Park Sanssouci i mieszczący się w nim pałac.
Pałac w tym miejscu został zbudowany z myślą by był Letnią Rezydencją rządzących w XVIII Hohenzollernów. Zbudowany został w stylu rokokowym dzięki czemu jest on aż tak zdobny. Sam park ma około 300 ha jest więc całkiem spory i nie myślcie, że pusty. Znajdziecie tu wiele rzeźb, fontann czy budynków zbudowanych głównie za sprawą króla Prus Fryderyk II Wielkiego. Chciał on w tym miejscu stworzyć ogród w stylu francuskim będący jego prywatnym rajem na ziemi.

Jednym z ciekawszych budynków po samym Pałacu Sanssouci był Pawilon Chiński. Od razu przyznam, że budowniczy nie do końca mieli pojęcie jak budynek w stylu chińskim powinien wyglądać. W efekcie jest to połączenie różnych stylów architektonicznych.

Nie mniej jednak niektóre elementy rzeczywiście kojarzą się z bliskim wschodem. Wygląd budynku pokazuje też jakie pojęcie o świecie mieli ludzie w tamtych czasach.


W jednym z Pałaców na terenie parku swoją siedzibę ma Uniwersytet w Poczdamie – Universität Potsdam (pol. Uniwersytet Poczdamski). Jak widać Poczdam jest podobnie jak moje rodzinne miasto miastem Uniwersyteckim.

Cecilienhof i Nowy Ogród
Cecilienhof to pałac w którym podpisano kapitulację Niemiec. Konferencja Poczdamska miała miejsce 17 lipca i trwała do 2 sierpnia 1945. Brali w niej udział: Winston Churchill (Wielka Brytania), Harry Truman (USA) i Józef Stalin (ZSRR).
Otoczony jest on pięknym ogrodem o rozmiarze 100 ha. Nowy Ogród zlokalizowany jest w części Północnej Poczdamu tuż na brzegiem Jeziora Heiligersee i Jungfernsee. Sam pałac nie jest już tak zdobny jak ten poprzedni. Nie mniej jednak ma swój urok.

Kolonia Rosyjska – Alexandrowka
Niestety nie miałam okazji przejść się po niej. Widziałam ją jedynie z okien autokaru. Zabudowa Alexandrówki w istotny sposób różni się od architektury reszty miasta. I nie chodzi o to, że została ona stworzona z myślą o Rosyjskich kolonistach. Budynki są tu w większości zbudowane z drewna. Przywodząc na myśl zupełnie inny typ miasta.

Dzielnica Holenderska i Śródmieście
Dzielnica Holenderska (Holländisches Viertel) stanowi historyczne centrum Poczdamu. Została ona wybudowana w latach 1733–1742. Nazwa dzielnicy pochodzi o dominującego tu stylu architektury. Miejsce to stanowi również największe skupienie tego typu zabudowy w Europie poza Holandią.

W dzielnicy tej znajdziecie również wiele ciekawych sklepów oraz restauracji. Warto więc wybrać się do dzielnicy Holenderskiej nie tylko na zwiedzanie. Zwiedzając to miejsce miałam też okazję zobaczyć artystów ulicznych.

W dzielnicy Holenderskiej znaleźć można również dawne bramy miejskie czyli:
- Brandenburger Tor (pol. Brama Brandenburska),
- Jägertor (pol. Brama Myśliwska),
- Nauener Tor (pol. Brama Naueńska).


Co jeszcze warto zobaczyć?
W Poczdamie jest bardzo dużo pięknych zamków czy kościołów nie tylko te, które powyżej wymieniłam dlatego jeśli macie więcej czasu warto je odwiedzić. Warto np. zobaczyć
- Pałac Marmurowy (niem. Marmorpalais)
- Nowa Oranżeria
- Kościół Zbawiciela w Poczdamie-Sacrow
- Kościół ewangelicki św. Mikołaja
- Ratusz w Poczdamie nowy i stary
- jak i wiele innych miejsc, które spotkacie na swojej drodze
Warto również zainteresować się Mostem Szpiegów łączącym Poczdam z Berlinem.


Plac kolegiacki w Poznaniu - po remoncie
Zobacz również

Walhalla – budowla upamiętniająca sławnych Niemców (Ratyzbona)
8 czerwca 2020
Pomnik Bitwy Narodów – czyli wspomnienie bitw Napoleońskich (2019 rok)
23 września 2020