Poczdam spacer wycieczka
Niemcy

Jeden dzień w Poczdamie – co warto zobaczyć

Poczdam to jedno z ciekawszych Niemieckich miast. Położone jest ono tuż obok Berlina dlatego też odwiedzając stolicę Niemiec warto również i o nim pomyśleć.

Kilka słów o Poczdamie – jak dojechać

Miasto to jest dużo bardziej spokojniejsze w porównaniu do swojego dużego sąsiada i podobnie jak on ma wiele do zaoferowania. Sam dojazd do Poczdamu z Berlina jest dość prosty i nie drogi z tego co słyszałam. Osobiście jednak trudno jest mi się w tej kwestii wypowiedzieć bo ja zwiedzałam miasto wraz z Poznańskim biurem podróży BORT PTTK (choć organizatorem wycieczki było nowo utworzone biuro Korsarz mające w swojej ofercie 1 dniowe wycieczki zagraniczne). Tak z Poznania można pojechać na jednodniową wycieczkę do miast takich jak np. Berlin, Poczdam, Drezno czy Spreewald.

Historyczny młyn mieszczący się koło Parku Sanssouci
Historyczny młyn mieszczący się koło Parku Sanssouci

W tym miejscu warto wspomnieć, że Poczdam jest stolicą Brandenburgii. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego nie jest nią Berlin to w tym miejscu warto powiedzieć wprost – Berlin jest oddzielną jednostką administracją (sam w sobie jest Landem) oraz stolicą Państwa. Nie należy do Brandenburgii chociaż w teorii w niej leży.

Co warto zobaczyć w Poczdamie

Poczdam słynie głównie z pięknych ogrodów i pałaców chociaż może się pochwalić także piękną architekturą. Część z nich znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Pałac i Park Sanssouci

Największą atrakcją Poczdamu jest przynajmniej moim zdaniem Park Sanssouci i mieszczący się w nim pałac.

Pałac w tym miejscu został zbudowany z myślą by był Letnią Rezydencją rządzących w XVIII Hohenzollernów. Zbudowany został w stylu rokokowym dzięki czemu jest on aż tak zdobny. Sam park ma około 300 ha jest więc całkiem spory i nie myślcie, że pusty. Znajdziecie tu wiele rzeźb, fontann czy budynków zbudowanych głównie za sprawą króla Prus Fryderyk II Wielkiego. Chciał on w tym miejscu stworzyć ogród w stylu francuskim będący jego prywatnym rajem na ziemi.

Jednym z ciekawszych budynków po samym Pałacu Sanssouci był Pawilon Chiński. Od razu przyznam, że budowniczy nie do końca mieli pojęcie jak budynek w stylu chińskim powinien wyglądać. W efekcie jest to połączenie różnych stylów architektonicznych.

Pawilon Chiński w Sanssouci
Pawilon Chiński w Sanssouci

Nie mniej jednak niektóre elementy rzeczywiście kojarzą się z bliskim wschodem. Wygląd budynku pokazuje też jakie pojęcie o świecie mieli ludzie w tamtych czasach.

Nowa Oranżeria
Nowa Oranżeria na terenie parku
Nowy Pałac Sanssouci w Poczdamie
Nowy Pałac – barokowy pałac w zachodniej części parku Sanssouci w Poczdamie

W jednym z Pałaców na terenie parku swoją siedzibę ma Uniwersytet w Poczdamie – Universität Potsdam (pol. Uniwersytet Poczdamski). Jak widać Poczdam jest podobnie jak moje rodzinne miasto miastem Uniwersyteckim.

Uniwersytet w Poczdamie
Uniwersytet w Poczdamie

Cecilienhof i Nowy Ogród

Cecilienhof to pałac w którym podpisano kapitulację Niemiec. Konferencja Poczdamska miała miejsce 17 lipca i trwała do 2 sierpnia 1945. Brali w niej udział: Winston Churchill (Wielka Brytania), Harry Truman (USA) i Józef Stalin (ZSRR).

Otoczony jest on pięknym ogrodem o rozmiarze 100 ha. Nowy Ogród zlokalizowany jest w części Północnej Poczdamu tuż na brzegiem Jeziora Heiligersee i Jungfernsee. Sam pałac nie jest już tak zdobny jak ten poprzedni. Nie mniej jednak ma swój urok.

Cecilienhof i Nowy Ogród
Pałac Cecilienhof

Kolonia Rosyjska – Alexandrowka

Niestety nie miałam okazji przejść się po niej. Widziałam ją jedynie z okien autokaru. Zabudowa Alexandrówki w istotny sposób różni się od architektury reszty miasta. I nie chodzi o to, że została ona stworzona z myślą o Rosyjskich kolonistach. Budynki są tu w większości zbudowane z drewna. Przywodząc na myśl zupełnie inny typ miasta.

Alexandrowka
Alexandrowka

Dzielnica Holenderska i Śródmieście

Dzielnica Holenderska (Holländisches Viertel) stanowi historyczne centrum Poczdamu. Została ona wybudowana w latach 1733–1742. Nazwa dzielnicy pochodzi o dominującego tu stylu architektury. Miejsce to stanowi również największe skupienie tego typu zabudowy w Europie poza Holandią.

Dzielnica Holenderska
Dzielnica Holenderska

W dzielnicy tej znajdziecie również wiele ciekawych sklepów oraz restauracji. Warto więc wybrać się do dzielnicy Holenderskiej nie tylko na zwiedzanie. Zwiedzając to miejsce miałam też okazję zobaczyć artystów ulicznych.

Dzielnica Holenderska
Dzielnica Holenderska

W dzielnicy Holenderskiej znaleźć można również dawne bramy miejskie czyli:

Brama Brandenburska w Poczdamie
Brama Brandenburska w Poczdamie
Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła
Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła

Co jeszcze warto zobaczyć?

W Poczdamie jest bardzo dużo pięknych zamków czy kościołów nie tylko te, które powyżej wymieniłam dlatego jeśli macie więcej czasu warto je odwiedzić. Warto np. zobaczyć

  • Pałac Marmurowy (niem. Marmorpalais)
  • Nowa Oranżeria
  • Kościół Zbawiciela w Poczdamie-Sacrow
  • Kościół ewangelicki św. Mikołaja
  • Ratusz w Poczdamie nowy i stary
  • jak i wiele innych miejsc, które spotkacie na swojej drodze

Warto również zainteresować się Mostem Szpiegów łączącym Poczdam z Berlinem.

Most Szpiegów
Fragment Mostu Szpiegów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.

%d bloggers like this: