Co warto zobaczyć w Luboniu? - szlakiem starych fabryk

Co warto zobaczyć w Luboniu? – szlakiem starych fabryk

Luboń to niewielkie miasto (jednak bardzo gęsto zaludnione) położone nad Rzeką Wartą bezpośrednio graniczące z Poznaniem (przez Świerczewo i Górczyn). Przez Luboń przechodzi również Autostrada A2.

Dzieli ona częściowo Luboń na dwie części. Od strony Poznania oba miasta jak gdyby się ze sobą łączą zabudową, tak że gdyby nie tabliczka informacyjna i autostrada mona by uznać je za jedno miasto. Część granicy stanowi również Park na Szachtach (Poznań Świerczewo).

Jak dojechać do Lubonia

Do Lubonia można dojechać z Poznania pociągiem lub komunikacją podmiejską i ZTM Poznań z Górczyna lub Dębca. Komunikacja autobusowa jest tak zaprojektowana, że można dojechać nią również do sąsiednich miast takich jak Komorniki.

Luboń na Rzece Warcie graniczy również z Poznańską Starołęką i Czapurami jednak przez brak mostu na Warcie dojazd jest problematyczny. Sytuacja może się jednak zmienić gdyż w planach jest budowa mostu łączącego Czapury z Luboniem.

Co warto wiedzieć o Luboniu

Luboń nie jest specjalnie dużym miastem, jednak do małych też nie należy. Dodatkowo od dobrych kilkunastu lat przeżywa też swój renesans. Zawdzięcza to między innymi swojej lokalizacji – czyli sąsiedztwu jednego z większych miast Polski czyli Poznania. Dzięki czemu przenosi się do niego wiele firm oraz uciekają mieszkańcy Poznania w poszukiwaniu tańszych i większych mieszkań (często w wyższym standardzie i nowszych). W kilku miejscach czytałam, że mieszka tu stosunkowo dużo osób na jeden metr kwadratowy w skali całego kraju.

Dawna fabryka drożdży w Luboniu koło Poznania

Atrakcje Lubonia – czyli co warto zobaczyć!

Zabytki Lubonia

Na początku XX wieku w Luboniu dominowały fabryki produktów spożywczych. Dlatego nikogo nie powinno dziwić, że obecnie stanowią one jedną z atrakcji tego miasta. Poza tym co pewien czas organizowana jest też wycieczka Lubońskim Szlakiem Architektury Przemysłowej. Wycieczka jest płatna i wymaga wcześniejszego zapisu gdyż liczba miejsc jest ograniczona.

Ostatni fragment rozbieranej fabryki
Ostatni fragment rozbieranej fabryki

Fabryki jakie możemy zobaczyć to:

  • zespół zabudowy fabrycznej Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego, wybudowany został on w latach 1904-1908, 1926-1930,
  • zespół budynków fabryki chemicznej, obecnie są to Zakłady Chemiczne LUVENA S.A., powstał on w latach 1909-1914,
Dawna część Lubonia

Oczywiście to nie jest jedyna atrakcja tego miasta. Uwagę warto również zwrócić na:

  • starą szkołę zlokalizowaną przy ul. Armii Poznań wybudowaną na początku XX wieku – obecnie Szkoła Podstawowa im. św. Filipa Neri (za nią mieści się nowszy budynek szkolny)
  • domy kolonii mieszkalnej dawnej fabryki chemicznej, wybudowane w latach 1909-1914 przy ul. Armii Poznań 51
  • teren obozu hitlerowskiego, obecnie Muzeum – Miejsce Pamięci Narodowej przy ul. Niezłomnych 2
  • zbudowany w latach 1909-1912 – poewangelicki kościół parafialny pw. św. Barbary wraz z plebanią
  • przyklasztorna Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa (z 1922 roku) Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP przy Placu E. Bojanowskiego 6
  • pomnik Siewcy wykonany w 1923 roku, jego kopia znajduje się przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Warte odwiedzenia miejsca

W Luboniu w okolicy Rzeki Warty znajdziecie też wiele różnych stawów, szczególnie w okolicy starego koryta Warty. Gdzie swoją drogą przy Zakładach Chemicznych zobaczyć można fragment starego przęsła dawnego mostu towarowego.

fragment starego przęsła dawnego mostu towarowego
fragment starego przęsła dawnego mostu towarowego

Nad Wartą zlokalizowana jest także plaża miejska. Warto również udać się na Wzgórze Papieskie zlokalizowane w okolicy autostrady (Unijna, 62-031 Luboń).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.