Park na Szachtach zwanych również Gliniankami mieści się północnej części Poznania, zaraz za Górczynem.

Znaczenie nazwy parku

Sama nazwa Szacht pochodzi od niemieckiego słowa Schacht i oznacza szyb lub dół i jak nietrudno się domyślić odnosi się do kopanych rowów z gliną. To właśnie w tym miejscu znajdowały się kiedyś zakłady ceglarskie zaopatrujące miasto Poznań w cegły. Obecnie niestety już one nie istnieją, a pozostałości po niektórych z nich grożą zawaleniem.

Obecnie praktycznie wszystkie „dziury” po kopalniane zalane są wodą – tworząc tym samym zespół sztucznych stawów po kopalnianych. Pojawienie się wody spowodowało, że na tym terenie zaczęło pojawiać się różnorodne ptactwo oraz roślinność. A od dobrych kilku lat mamy tu także całkiem spory Park.

Wieża widokowa na Szachtach
Wieża widokowa na Szachtach

Punk Widokowy

Punkt widokowy a właściwie wieża mierzy 25 metrów wysokości i ma około 120 stopni. Jej kształt przypomina trójkąta a zbudowana została ze stali, obitej drewnopodobną okleiną. Z jej szczytu można podziwiać panoramę 2 miast czyli Poznania i Lubonia jak i oczywiście pobliskie tereny zielone.

Ogólnie jak dla mnie wejście na wierzę było wyzwaniem. Powodem było to, że konstrukcja wieży jest prawie przezroczysta – tak więc jak ktoś ma lęk wysokości… to lepiej niech nie wchodzi. Sam widok jest jednak bardzo ładny.

Galeria

Mapa

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.