Tarce – pałac i park
Tarce to wieś położona w województwie Wielkopolskim na terenie powiatu jarocińskiego w gminie Jarocin. Miejsce to jest znane głównie z pięknego zabytkowego pałacu.
Pałac we wsi Tarce
Neorenesansowy Pałac (z elementami francuskiego wzornictwa) zbudowano w 1871 roku. Na jego tyłach zdecydowano się utworzyć park / gród o charakterze krajobrazowym. W praktyce oznacza to, że pojawiają się tam elementy takie jak staw, strumień (ze skalnikiem udającym Górski potok) czy lasek.
Majątek, na którego terenie obecnie stoi zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Właścicielami byli np. Otto Juliusz von Rabenau, hrabiowie Mycielscy, rodzina Gorzeńskich ze Śmiełowa. To właśnie na zlecenie Stanisława Gorzeńskiego zbudowano tutaj pałac.
Od końca lat 40 pałacyk wykorzystywany był do celów edukacyjno-szkoleniowych. Mieścił się tu np. Zespół Szkół Rolniczych im. Jadwigi Dziubińskiej. Na potrzeby szkół został on przebudowany, tak by jak najlepiej spełniać funkcje szkoły.
W 2006 roku cały zespół pałacowy został zakupiony przez osobę prywatną. Następnie w latach 2008 – 2011 pałac przeszedł kolejny remont, którego celem było dostostosowane budynku do nowych celów. Obecnie pełni on rolę hotelarsko-gastronomiczny. Odbywają się więc tam różnego tupu imprezy.
W ten dzień, kiedy akurat ja go zwiedzałam przygotowywali się do organizacji wesela. Na parterze sale były więc połączone ze sobą stoły zastawione piękną jasną porcelaną. Przy wyjściu na patio rozstawiano też instrumenty muzyczne należące do zespołu, który miał zabawiać gości.
Pozwolono nam również zwiedzić niektóre pokoje hotelowe.
Park przy pałacu w Tarce
Pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy za pałacem jest piękny staw oraz otaczający go lasek.
W lesie znajduje się figura Matki Boskiej. Zaraz pod nią wypływa ze skały mały potok. Wokół, którego znajduje się dużo skał porośniętych mchem. (tak naprawdę to trochę przypomina skalniak)
Przy parku znajduje się też wybieg dla saren.
Lokalizacja pałacu
źródła: