Polska

Konkatedra św. Stanisława Biskupa w Ostrowie Wielkopolskim

Konkatedra św. Stanisława Biskupa w Ostrowie Wielkopolskim to bardzo piękna świątynia zbudowana w stylu Neoromańskim (stylu popularnym w XIX- wieku i na początku XX).

Nie oznacza to jednak, że w tym miejscu nie było wcześniej kościoła. Bo było tu ich kilka a pierwszy najprawdopodobniej został zbudowany w tym samym czasie co powstało miasto. Czyli w w pierwszej połowie XV wieku.

Co to jest Konkatedra?

Konkatedra nazywana również współkatedrą lub kościołem konkatedralnym to drugi po katedrze co do ważności kościół w danej archidiecezji lub diecezji. W praktyce oznacza to, że jest to:

  • druga siedziba biskupa,
  • miejsce rezydencji wikariusza biskupiego dla danego miasta.

Kościoły takie powstają w wyniku np.

  • połączenie się 2 diecezji,
  • chęć wyróżnienia jakiegoś kościoła na tle innych,
  • zmiany siedziby głównej diecezji.

Kiedy zbudowano Konkatedrę w Ostrowie Wielkopolskim?

Konkatedra jest 3 kościołem stojącym w tym miejscu. Na jego budowę zdecydowano się po tym jak liczba katolików (to jest kościół Rzymskokatolicki) kilkukrotnie się zwiększyła.

Pierwotnym autorem projektu był Sylwester Pajzderski, zaprojektował on trzynawową bazylikę z wierzą (mieściła się ona jednak w innym miejscu niż ostatecznie ją zbudowano). Z tego co słyszałam projektant popadł w niełaskę władzą kościelnym – podobno się rozwiódł. Dlatego też realizacje projektu wykonał Roger Sławski, który częściowo zmodyfikował projekt (tak by zadowolić władze kościelne).

Kościół pełni rolę Konkatedry od 25 marca 1992 roku, tytuł ten nadał mu Papież Jan Paweł II. Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego nazywają kościół Farą.

Kult św. Anny

Świątynia pełni rolę miejsca kultu św. Anny. Odziedziczyła tę rolę po poprzednich kościołach. Gdyż w kult ten trwa w tej parafii już od 1632 roku. W kościele znajduje się obraz św. Anna z XVII w., jest to najstarszy zabytek kościoła. Namalowany jest on na desce. Obraz pokazywany jest jedynie raz w roku podczas obchodów wspomnienia św. Anny.

Pomnik Ks. Kard. Mieczysława Ledóchowskiego
Pomnik Ks. Kard. Mieczysława Ledóchowskiego obok bazyliki

Lokalizacja

Warto zobaczyć w okolicy

Niedaleko świątyni zobaczyć warto również:

źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.