Rynek i Ratusz w Ostrowie Wielkopolskim
Ostrów Wielkopolski podobnie jak wiele historycznych miast i miasteczek posiada swój rynek główny. W tym przypadku nazywa się on po prostu Rynek. Nazwa ta odnosi się zaś zarówno do ulicy jak i placu.
W moim przypadku na Ostrowski rynek udałam się zaraz po wizycie w Konkatedrze. Oba te miejsca dzieli bowiem niewielki dystans.
Rynek w Ostrowie Wielkopolskim
Rynek (ulica) pełni w Ostrowie Wlkp. swoistą rolę centrum miasta (przynajmniej tą historyczną). Jego teren został wytyczony w momencie powstania samego miasta, które swoja drogą nazywało się kiedyś po prostu Ostrowem (lub Ostrowo, Ostrów Kaliski).
Spora część zabudowy mieszcząca się wokół tego placu pochodzi z XIX i XX wieku. Nie jest więc specjalnie bardzo stara, ale już można ją zaliczyć do historycznej. Budynki są jak w przypadku wielu starych rynków bardzo kolorowe. Większość to też kilku piętrowe kamienice.
W samym centrum placu mieści się zaś Ratusz miejski.
Ratusz w Ostrowie Wielkopolskim
Pod względem swojej lokalizacji Ostrowski Ratusz specjalnie nie zaskakuje. I od razu rzuca się w oczy (w przeciwieństwie do ratusza w Środzie Wlkp. tego się tam naszukałam).
Zbudowany został on w 1824-28 dzięki mecenatowi księcia Antoniego Radziwiłła. Architektem był J. H. Haerbelina należał on do kręgu Karola Fryderyka Schinkla. Wygląd ratusza kilkukrotnie ulegał zmianom. Przebudowy został bp. w 1862 r. usunięto w tedy przejazd przez wewnętrzny dziedziniec. Po II wojnie światowej podczas odbudowy również wprowadzono kolejne zmiany. Budynek np. zyskał dodatkowe piętro. Zmieniono również jego styl z neorenesansowego, na bardziej neobarokowy.
Obecnie budynek pełni rolę Muzeum Regionalnego i Pałacu Ślubów.
Lokalizacja
źródła:
https://tropter.com/pl/polska/ostrow-wielkopolski/rynek-i-ratusz-w-ostrowie-wielkopolskim
https://regionwielkopolska.pl/katalog-obiektow/ratusz-w-ostrowie-wielkopolskim/