Muzeum Farmacji Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, bo tak dokładnie nazywa się to muzeum mieści się w podwórzu jednej z kamienic przy Alejach Marcinkowskiego.

Słyszałam już jakiś czas temu o tym miejscu, ale inne plany uniemożliwiły mi dotarcie do tego miejsca. Moja wizyta odbyła się z okazji Nocy Muzeów w Poznaniu 2023. Poszłam tam zaraz po odwiedzeniu Fotoplastykonu.

Kamienica, w której mieści się Muzeum Farmacji

Choć od strony ulicy budynek wygląda mało ciekawie, to wygląd ukrytego za murami podwórza robi już dużo lepsze wrażenie (pomimo, że jest „trochę” zaniedbane). Miejsce to jest bowiem bardzo klimatyczne. Cofa naj, jak gdyby w czasie do lat 20 ubiegłego stulecia (czyli do XX wieku). Jeśli nie wiecie, jakie to uczucie polecam wam film Vabank.

Dalej jest już tylko lepiej. Samo wejście do kamienicy należy raczej do średnich jednak to co zobaczymy wewnątrz robi spore wrażenie. Ponownie trafiamy bowiem do okresu między wojennego. Wygląd klatki schodowej został bowiem w dużym stopniu zachowany właśnie w tym stylu. Mamy więc tutaj starą windę oraz brązowe okleiny na ścianach. Schody swoim wyglądem przypominają trochę te, które widuje się w blokach z lat 50 – 60 XX wieku (chyba są z betonu) jednak ich układ charakterystyczny jest dla lat 20-30. Nie ma tutaj śladu po secesji (miejsc, gdzie mogły być kiedyś witraże czy malowidła naścienne) wszystko jest proste, ale z klasą.

Muzeum Farmacji Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej
Wejście do kamienicy z muzeum

Co znajdziemy w Muzeum Farmacji

Muzeum znajduje się na drugim piętrze. Jego wnętrze również przywołuje wrażenie, jak by stylizowane było na okres międzywojenny. Zobaczyć tu możemy dawne opakowania po i na leki w różnych kształtach. Zobaczyć możemy zarówno:

  • szklane
  • papierowe
  • z kamionki
  • drewna.

Mamy tu również „sztuczny witraż” czyli obraz namalowany na szkle przyczepiony do okna.

Na szczególną uwagę zasługuje wystawa przedstawiającą dawną aptekę. W miejscu tym czuć jakby stanął w miejscu się czas. Wygląda dosłownie, jak wycięta ze starego filmu. Mamy tu nawet zabytkową kasę. Część zwiedzających nawet nie wiedziała, że takie kasy były kiedyś w użytkowaniu.

zabytkowa kasa w muzeum farmacji
zabytkowa kasa w muzeum farmacji

Wyposażenie muzeum pochodzi z XIX i XX wieku.

Jak powstało muzeum farmacji

Muzeum Farmacji rozpoczęło swoją działalność w 1989 roku. Jego pierwsza siedziba znajdowała się przy Starym Rynku w kamienicy numer 41. Eksponaty muzealne to głównie darowizny i depozyty. Pochodzą one od różnych wielkopolskich farmaceutów oraz ich spadkobierców. Część wystawy to również pozostałości po dawnym Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Otwarcie muzeum było zaś możliwe dzięki PZF Cefarm.

Od września 1992 roku zbiory należą do Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

W obecnej lokalizacji muzeum zostało przeniesione w 1996 roku. Jednak otwarcie nastąpiło dopiero w styczniu 2000 roku.

Muzeum farmacji w Poznaniu
Muzeum farmacji w Poznaniu od strony ulicy

Lokalizacja muzeum

Al. Marcinkowskiego 11, 61-827 Poznań,
tel. 798-195-988, e-mail: muzeumfarmacji@woia.pl

Muzeum czynne jest we wtorki, środy i piątki w godz. 9:00 – 15:00

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.