Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu zlokalizowany jest na placu przy skrzyżowaniu 3 ulic Aleje Niepodległości, Wieniawskiego i Karola Libelta. Na tyłach Teatru wielkiego.

O Pomniku

Oznacza to, że mieści się on praktycznie w centrum miasta. Pomimo to wiele osób nie wie o jego istnieniu. Przejeżdżają obok niego autobusem lub autem i z jakiegoś powodu wielu go nie dostrzega.

Pomnik Państwa Podziemnego
Pomnik Państwa Podziemnego – Orły

Pomnik został odsłonięty w 2007 roku. Autorem projektu był prof. Mariusza Kulpy z ASP w Gdańsku a styl w jakim jest wykonany pomnik to postmodernizm.

Pomnik może nie jest zbyt dużych rozmiarów jednak, z pewnością robi wrażenie. Chodząc po nim ma się wrażenie, że jest się na cmentarzu – w krypcie. I o to chyba chodzi, ma on bowiem pełnić rolę przypomnienia młodemu pokoleniu ile wycierpieli ich przodkowie.

Pomnik Państwa Podziemnego
Tablice upamiętniające poległych

Pomnik w pewnym sensie dzieli się na kilka części. W tym miejscu bowiem każdy element ma swoje znaczenie. Mamy więc tutaj płyty na których upamiętniono Imiona i Nazwiska poległych. A zaraz obok kolumny i ptaki (orły) jak gdyby próbujące wzbić się w powietrze.

To nie jest jedyny Poznański pomnik niosący to przesłanie – podobny wydźwięk na pomnik upamiętniający Armię Poznań.

Zdjęcia pomnika Polskiego Państwa Podziemnego

Lokalizacja pomnika w Poznaniu

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.