teatr wielki Poznań
Poznań

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu (Opera)

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu nazywany także Operą mieści się na skrzyżowaniu ul. Fredry i Alei Niepodległości.

Na przeciwko Opery znajduje się park Adama Mickiewicza, od zachodu Park Wieniawskiego. Na skwerze z tyłu Opery mieści się Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu. Ze schodów zaś bardzo dobrze widać Ogród Zamkowy (Zamku Cesarskiego).

Widok na obecną ul. Fredry -> reprodukcja starej widokówki
Widok na obecną ul. Fredry -> reprodukcja starej widokówki

Trochę historii Opery Poznańskiej

Teatr Wielki zbudowany został między 1908 a 1909 rokiem według projektu Maxa Littmanna z monachijskiej pracowni Heilmann und Littman. Czyli praktycznie równolegle z sąsiadującymi budynkami i parkiem Mickiewicza. Styl architektoniczny to neoklasycyzm – oznacza to, że budynek łączy w sobie wiele różnych cech takich jak np. olbrzymi portyk w stylu typowym dla starożytnego Rzymu, kolumny w stylu jońskim.

Według informacji jakie znalazłam budynek mocno nie ucierpiał w czasie II wojny światowej. Pomimo iż pełnił po części funkcje militarne np. jako niemiecki punk oporu. Po wojnie to właśnie tutaj odbyło się pierwsze przedstawienie operowe w Wolnej Polsce.

Lokalizacja

%d bloggers like this: