Park Mickiewicza zimą
Poznań

Park Adama Mickiewicza w Poznaniu

Park Adama Mickiewicza znajduje się w centralnej części Poznania (dzielnica Stare Miasto) i stanowi jeden z elementów dawnej dzielnicy Cesarskiej.

Otoczony jest on od południa przez Plac Adama Mickiewicza (ul. św. Marcin), Wschodu Zamek Cesarski (Aleje Niepodległości), od północy Opera (ul. Fredry), Zachodu przez budynki należące do Uniwersytetu Adama Mickiewicza (ul. Wieniawskiego). Centralnym punktem Parku jest fontanna z sadzawką.

Fontanna w Parku Mickiewicza w Poznaniu
Fontanna w Parku Mickiewicza w Oddali Opera Poznańska

Historia Parku

Park powstał pomiędzy 1907 a 1910 rokiem (czyli już po rozebraniu części murów miejskich dawnego Poznania). W tym samym czasie powstały również Zamek Cesarski i Opera. Jako ciekawostkę dodam, że brama Berlińska czyli jedna z bram miejskich mieściła się w miejscu skrzyżowania ulicy Kościuszki i św. Marcin czyli zaraz obok Zamku Cesarskiego.

Fontanna w Parku Adama Mickiewicza
Fontanna w Parku Adama Mickiewicza

Nowa dzielnica została zaprojektowana przez Josepha Stübben’a  na początku XX wieku. W północnej części od strony Opery umieszczono reprezentacyjne schody, które już w fazie projektu zostały tak pomyślane by pasowały właśnie do mieszczącego się po drugiej stronie ulicy budynku. Z powietrza oraz ze schodów Teatru Wielkiego lub stając za fontanną wygląda to jak by Opera i Park stanowiły całość. Szkoda, że obecnie często na ten aspekt nie zwraca się uwagi.

Południowa część Parku to praktyczne przejście do obecnego placu Adama Mickiewicza, pierwotnie na placu stał pomnik Bismarcka (do 1919). Zastąpiony Pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa (zburzony w 1939 roku przez okupanta), obecnie zaś stoją tu pomniki Ofiar Czerwca 1956 i Adama Mickiewicza.

Park Mickiewicza jest miejscem, które uwielbiają studenci. W okresie letnim spotkać tu można osoby siedzące na trawie lub odpoczywające obok fontanny.

Lokalizacja Parku

źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Adama_Mickiewicza_w_Poznaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.