
Zamek Cesarski w Poznaniu
Zamek Cesarski mieści się pomiędzy ul. św. Marcin, Alei Niepodległości, Fredry i Kościuszki .
Rys historyczny
Spis treści
Budowę zamku rozpoczęto w 1905 roku na potrzeby ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II. Budowa zakończyła się w 1910 roku. Zamek miał stanowić centralną część Dzielnicy Cesarskiej (zwanej również Królewską).
W 1919 roku stał się on własnością Państwa Polskiego. Podczas II wojny światowej zamek został częściowo przebudowany przez hitlerowców. A w 1945 roku Zamek został zdobyty przez Armię Czerwoną

Co obecnie mieści się w zamku
Obecnie Zamek pełni rolę Centrum Kultury. W praktyce więc bezpłatnie można zwiedzić jego hole, korytarze i dziedziniec. W zamku odbywają się też różnego typu wystawy i wykłady (płatne lub bezpłatne w zależności od organizatora).
Znajduje się tutaj również kino, kawiarnia i księgarnia. Dostać się tam można schodami lub windą mieszczącymi się w budynku przy wejściu od strony św. Marcin, ul. Kościuszki.

Ogród (Park) Zamkowy Różany
Ogród dawniej był obiektem zamkniętym. Obecnie jednak funkcjonuje jako park miejski. Mieści się na tyłach Zamku.

Dziedziniec Różany w Zamku Cesarskim
Zamek Cesarski posiada także swój dziedziniec, który wykorzystywany jest do różnych celów. Przeważnie w ciągu roku jako parking.

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956
Od strony św. Marcina (w piwnicy) znajduje się Muzeum. Wejście do niego ukryte jest za „numerami” 1956. Powstało one w 2002 roku.

Pomniki w pobliżu zamku

Z przodu zamku od strony św. Marcina znajduje się pomnik Kryptologów. Znajdują się na nim nazwiska Polskich kryptologów, którzy przyczynili się do złamania kodu Enigmy. Zaraz po lewej stojąc przy rzeźbie znajduje się małe „muzeum” gdzie można zobaczyć film i poczytać na temat jak tego dokonali. Dlatego, też warto tam zajrzeć.
W 2020 roku rozpoczęła się przebudowa sąsiedniego budynku, w którym w przyszłości zostanie otwarte muzeum.
Na terenie ogrodu zamkowego znajduje się Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru.
Galeria zdjęć
Zobacz również

Poznań zimą
14 października 2020
10 Najładniejszych parków w Poznaniu
14 kwietnia 2021
Jeden komentarz
Pingback: