Poznańska Fontanna lwów mieści się na Dziedzińcu Różanym Zamku Cesarskiego. Czyli na placyku położonym obok zamkowego ogrodu / parku, do którego można dojść przez park, od ulicy Tadeusza Kościuszki lub od Fredry.

Pomniki Lwów w Poznaniu

Obecnie fontanna jest trochę nietypowa jak Poznań. Jednak z tego co czytałam w okresie okupacji było kilka posągów, rzeźb przedstawiających lwy. Związane było to z symboliką tego zwierzęcia i to również przyczyniło się po części do ich zniszczenia. Do czasów obecnych zachowało się więc niewiele rzeźb przedstawiających to zwierzę. Wszystkie one mają też raczej neutralny charakter np. posąg lwa w Starym Zoo to pomnik postawiony dla pierwszego dyrektora ogrodu.

Lew w większości przypadków kojarzył się ludziom z władzą Cesarza Niemieckiego a więc z okupantem.

Myślę, że dobrym przykładem będzie tu Pomnik nachodzki zwany także pomnikiem lwa. Jeśli nigdy o nim nie słyszałeś to już wyjaśniam. Pomnik ten znajdował się na placu Wolności w pobliżu Arkadii. Został zniszczony w 1919 roku przez polską młodzież.

Nachod battle monument Poznan postcard
Pomnik nachodzki w Poznaniu źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Nachod_battle_monument_Poznan_postcard.jpg

Jak widać poza lwem na monumencie znajdują się też postacie żołnierzy w typowo Pruskich mundurach.

Fontanna Lwów na Dziedzińcu Różanym

Sama fontanna przy Zamku Cesarskim, podobnie jak cały dziedziniec nawiązują do stylu mauretańskiego. Podobno w tej części Europy jest to rzadkością. Bezpośrednim wzorcem miał być XIII-wieczny Dziedziniec Lwów z pałacu Alhambra w hiszpańskiej Grenadzie.

Projektantem założenia był był Franz Schwechten, który wykonał je do 1910 roku. Oczywiście stworzony przez niego plac bardzo dobrze wpisywał się architekturę powstającej dzielnicy cesarskiej.

Fontanna Lwów na dziedzińcu różanym Zamek cesarski

Przez wiele lat po II wojnie światowej miejsce to popadało w ruinę. Było też wykorzystywane do różnych celów. Ponoć było przez kilka lat nawet parkingiem dla autokarów i samochodów. Dopiero na początku XXI wieku plac zaczął odzyskiwać dawny blask.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.