zwiedzanie wsi Owińska
|

Spacer po wsi Owińska

Owińska to wieś położona na terenie województwa Wielkopolskiego na terenie Podpoznańskiej gminy Czerwonak. Mieszczą się one na wysokości Poznańskiego Radojewa (lewobrzeżna część Poznania granicząca z Gminą Suchy Las).

Jak dojechać do Owińsk

Owińska i Poznań dzieli od siebie zaledwie 8 kilometrów. Z Poznania możemy dojechać tam drogą wojewódzką nr 196 w kierunku Wągrowca. Jeśli nie macie własnego auta to nic straconego do tej uroczej miejscowości można dojechać także pociągiem (np. z dworca Głównego w Poznaniu) lub komunikacją miejską (autobusem) z Ronda Śródka, przejeżdżającym przez Naramowice.

Kościół obok zespołu szkół
Kościół obok zespołu szkół

Lokalizacja wsi Owińska w stosunku do Poznania

Same Owińska leżą po drugiej stronie Rzeki Warty w stosunku do Poznańskiego Radojewa (leżącego tuż przy Umultowie i Morasku <– tak to tam gdzie spadł meteoryt i swoją siedzibę ma UAM) jednak od tej strony dość trudno się tam dostać bo po drodze nie ma mostu samochodowego. Most jest dopiero w Biedrusku. Od 2023 roku jest kładka pieszo-rowerowa, ale od strony Poznania mieści się las.

Miniaturka, mapa parku orientacji przestrzennej i klasztoru
Miniaturka klasztoru z kościołem, obecnie szkoły

Kładka pieszo rowerowa z założenia miała umożliwić komunikację Gminy Czerwonak z lewobrzeżnym Poznaniem i okolicznymi miejscowościami.

Atrakcje i miejsca, o których warto zobaczyć w Owińskach

Wieś słynie z wielu różnych rzeczy takich jak:

  • dawny klasztor cysterek (obecnie Szkoła dla Niewidomych, głównie dzieci) oraz kościół,
  • parku orientacji przestrzennej (zaraz obok szkoły),
  • dawny szpital psychiatryczny (niektórzy mówią, że są tam duchy),
  • starego browaru (obecnie ruiny),
  • pięknego pałacu,
  • kładka pieszo-rowerowa.

Jednym słowem jest co tutaj robić. Pobliskie miejscowości też mają wiele atrakcji, ale o ich opowiem kiedy indziej (jak do nich dotrę).

mapa parku orientacji przestrzennej
mapa parku orientacji przestrzennej

Klasztor w Owińskach – Dawny klasztor cysterek

Klasztor powstał tu już w XIII wieku a jego mieszkankami były Cysterki (żeński odpowiednik męskiego klasztoru Cystersów). Do czasów współczesnych zachowały się tylko barokowe obiekty XVIII-wieczne. Z tego co udało mi się znaleźć zbudowane je na fundamentach tych starszych budynków.

Obecnie w dawnym klasztorze mieści się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci. W zespole poklasztornym mieści się funkcjonujący nadal kościół Św. Jana Chrzciciela pochodzący z lat 1720-28.

dawny klasztor cysterek w Owińskach
Dawny klasztor cysterek w Owińskach

W 2012 roku dzięki Funduszom Europejskim w miejscu dawnego ogrodu zakonnego zbudowano pierwszy w Europie Park Orientacji Przestrzennej i Ogród Zabaw. Jego zadaniem jest ułatwienie przystosowania się dzieci niewidomych do życia w mieście. Oczywiście Park praktyczne może odwiedzić każdy.

Park podobno można czasem zwiedzać z przepaską na oczach. W ten sposób można samemu poczuć jak wygląda świat pozostałymi zmysłami.

Do klasztoru należał też dawny zakład psychiatryczny. To co spotkało jego mieszkańców mrozi wręcz krew w żyłach. Nikogo więc nie powinny dziwić historie o duchach, które miały by tam straszyć. Aktualnie po szpitalu zostały tylko ruiny i nie ma do niego wstępu.

 Szkoła dla Niewidomych
Szkoła dla Niewidomych w budynkach poklasztornych

Pałac w Owińskach

Zbudowany został w 1806 roku w stylu późno klasycystycznym dla ówczesnego właściciela Owińsk Ottona von Treskowa. Obecnie właścicielami pałacu i otaczającego go parku jest gmina. Niestety budynek popada obecnie w ruinę.

Kładka spacerowo-rowerowa

W 2023 roku otwarto kładkę pieszo-rowerową nad Rzeką Wartą. Łączy ona ze sobą Owińska oraz Poznań Radojewo. Wejście na kładkę od strony Owińsk mieści się za dawnym klasztorem cysterskim obok Przystani. Po stronie Poznania mamy las. W planach podobno jest doprowadzenie Wartostrady (czyli trasy rowerowej biegnącej wzdłuż Warty). Poznań chce ją zbudować do 2028 roku.

Warto w tym miejscu dodać, że na kładce tej znajduje się wiele ławek oraz wieża z punktem obserwacyjnym. Jest stamtąd dobry widok na okolicę. Głównie Gminę Czerwonak i Trochę Suchy Las (po stronie Poznania).

źródła:

Podobne wpisy

Zostaw komentarz