Owińska to wieś położona na terenie województwa Wielkopolskiego w Podpoznańskiej gminie Czerwonak.

Owińska i Poznań dzieli od siebie zaledwie 8 kilometrów. Z Poznania możemy dojechać tam drogą wojewódzką nr 196 w kierunku Wągrowca. Jeśli nie macie własnego auta to nic straconego do tej uroczej miejscowości można dojechać także pociągiem (np. z dworca Głównego w Poznaniu) lub komunikacją miejską z Rondo Śródka.

Lokalizacja wsi Owińska w stosunku do Poznania

Same Owińska leżą po drugiej stronie Rzeki Warty w stosunku do Poznańskiego Radojewa (leżącego tuż przy Umultowie i Morasku <– tak to tam gdzie spadł meteoryt i swoją siedzibę ma UAM) jednak od tej strony dość trudno się tam dostać bo po drodze nie ma mostu. Most jest dopiero w Biedrusku.

Sytuacja ta ma się w ciągu kilku najbliższych lat zmienić. W planach jest budowa kładki pieszo rowerowej, która umożliwi komunikację Gminy Czerwonak z lewobrzeżnym Poznaniem i okolicznymi miejscowościami. Kładka ma powstać właśnie na terenie Owińsk – wydaje mi, się że może to poprawić komunikację z tą miejscowością. Przynajmniej dla mieszkańców lewej strony Warty.

Atrakcje i miejsca, o których warto zobaczyć w Owińskach

Wieś słynie z wielu różnych rzeczy takich jak:

  • stary klasztor (obecnie Szkoła dla Niewidomych, głównie dzieci)
  • parku orientacji przestrzennej (zaraz obok szkoły)
  • dawny szpital psychiatryczny (niektórzy mówią, że są tam duchy)
  • starego browaru (obecnie ruiny)
  • pięknego pałacu

Jednym słowem jest co tutaj robić. Pobliskie miejscowości też mają wiele atrakcji, ale o ich opowiem kiedy indziej (jak do nich dotrę).

mapa parku orientacji przestrzennej
mapa parku orientacji przestrzennej

Klasztor w Owińskach

Klasztor powstał tu już w XIII wieku a jego mieszkankami były Cysterki. Do czasów współczesnych zachowały się tylko barokowe obiekty XVIII-wieczne. Z tego co udało mi się znaleźć stoją one na fundamentach tych starszych budynków.

Obecnie w dawnym klasztorze mieści się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci. W świątyni zaś kościół parafialny Św. Jana Chrzciciela z okresu lat 1720-28.

Klasztor w Owińskach

W 2012 roku dzięki Funduszom Europejskim zbudowano w miejscu dawnego ogrodu pierwszy w Europie Park Orientacji Przestrzennej i Ogród Zabaw. Jego zadaniem jest ułatwienie przystosowania się dzieci niewidomych do życia w mieście. Oczywiście Park praktyczne może odwiedzić każdy.

Jednak z koleżanek mówiła mi nawet, że można go czasem zwiedzać z przepaską na oczach by móc samemu poczuć jak wygląda świat pozostałymi zmysłami.

Do klasztoru należał też dawny zakład psychiatryczny. To co spotkało jego mieszkańców mrozi wręcz krew w żyłach. Nikogo więc nie powinny dziwić historie o duchach, które miały by tam straszyć. Aktualnie po szpitalu zostały tylko ruiny i nie ma do niego wstępu.

Pałac w Owińskach

Zbudowany został w 1806 roku w stylu późnoklasycystycznym dla ówczesnego właściciela Owińsk Ottona von Treskowa. Obecnie właścicielami pałacu i otaczającego go parku jest gmina. Niestety budynek popada obecnie w ruinę.

Galeria zdjęć

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.