
Spacer po wsi Owińska
Owińska to wieś położona na terenie województwa Wielkopolskiego w Podpoznańskiej gminie Czerwonak.
Owińska i Poznań dzieli od siebie zaledwie 8 kilometrów. Z Poznania możemy dojechać tam drogą wojewódzką nr 196 w kierunku Wągrowca. Jeśli nie macie własnego auta to nic straconego do tej uroczej miejscowości można dojechać także pociągiem (np. z dworca Głównego w Poznaniu) lub komunikacją miejską z Rondo Śródka.

Lokalizacja wsi Owińska w stosunku do Poznania
Spis treści
Same Owińska leżą po drugiej stronie Rzeki Warty w stosunku do Poznańskiego Radojewa (leżącego tuż przy Umultowie i Morasku <– tak to tam gdzie spadł meteoryt i swoją siedzibę ma UAM) jednak od tej strony dość trudno się tam dostać bo po drodze nie ma mostu. Most jest dopiero w Biedrusku.

Sytuacja ta ma się w ciągu kilku najbliższych lat zmienić. W planach jest budowa kładki pieszo rowerowej, która umożliwi komunikację Gminy Czerwonak z lewobrzeżnym Poznaniem i okolicznymi miejscowościami. Kładka ma powstać właśnie na terenie Owińsk – wydaje mi, się że może to poprawić komunikację z tą miejscowością. Przynajmniej dla mieszkańców lewej strony Warty.
Atrakcje i miejsca, o których warto zobaczyć w Owińskach
Wieś słynie z wielu różnych rzeczy takich jak:
- stary klasztor (obecnie Szkoła dla Niewidomych, głównie dzieci)
- parku orientacji przestrzennej (zaraz obok szkoły)
- dawny szpital psychiatryczny (niektórzy mówią, że są tam duchy)
- starego browaru (obecnie ruiny)
- pięknego pałacu
Jednym słowem jest co tutaj robić. Pobliskie miejscowości też mają wiele atrakcji, ale o ich opowiem kiedy indziej (jak do nich dotrę).

Klasztor w Owińskach
Klasztor powstał tu już w XIII wieku a jego mieszkankami były Cysterki. Do czasów współczesnych zachowały się tylko barokowe obiekty XVIII-wieczne. Z tego co udało mi się znaleźć stoją one na fundamentach tych starszych budynków.
Obecnie w dawnym klasztorze mieści się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci. W świątyni zaś kościół parafialny Św. Jana Chrzciciela z okresu lat 1720-28.

W 2012 roku dzięki Funduszom Europejskim zbudowano w miejscu dawnego ogrodu pierwszy w Europie Park Orientacji Przestrzennej i Ogród Zabaw. Jego zadaniem jest ułatwienie przystosowania się dzieci niewidomych do życia w mieście. Oczywiście Park praktyczne może odwiedzić każdy.
Jednak z koleżanek mówiła mi nawet, że można go czasem zwiedzać z przepaską na oczach by móc samemu poczuć jak wygląda świat pozostałymi zmysłami.
Do klasztoru należał też dawny zakład psychiatryczny. To co spotkało jego mieszkańców mrozi wręcz krew w żyłach. Nikogo więc nie powinny dziwić historie o duchach, które miały by tam straszyć. Aktualnie po szpitalu zostały tylko ruiny i nie ma do niego wstępu.
Pałac w Owińskach
Zbudowany został w 1806 roku w stylu późnoklasycystycznym dla ówczesnego właściciela Owińsk Ottona von Treskowa. Obecnie właścicielami pałacu i otaczającego go parku jest gmina. Niestety budynek popada obecnie w ruinę.
Galeria zdjęć
- https://regionwielkopolska.pl/artykuly-turystyka/wielkopolskie-questywokol-klasztoruowinska/
- https://www.polskieszlaki.pl/owinska.html
Zobacz również

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pyzdrach
16 lutego 2022
Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. R. Kosteckiego w Swarzędzu
10 listopada 2021