W dniach 30.09 – 01.10. 2023 w Środzie Wielkopolskiej odbył się „Średzki Zlot Parowozów 2023”. Jest to impreza podczas, której można zobaczyć na własne oczy różnego typu parowozy.

Kilka informacji o imprezie

Imprezę tą w wielu miejscach opisywano jako święto party lub widowisko „Światło, para, dźwięk”. W roli głównej pojawiły się tutaj parowozy. To właśnie głównie je można było podziwiać. Ja wdziałam udział tylko w drugim dniu imprezy. Tego dnia odbyła się parada 5 parowozów.

Średzki Zlot Parowozów 2023
Średzki Zlot Parowozów 2023

Z pewnością część z was wie, że podobne choć nie takie same imprezy spotkać można np. w Wolsztynie gdzie znajduje się nawet muzeum kolejnictwa (Parowozownia Wolsztyn Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego). Jednak te parowozy, które widzowie mieli okazję zobaczyć były trochę inne. W Środzie Wielkopolskiej mamy do czynienia bowiem z koleją wąskotorową (coś podobnego np. do Poznańskiej Maltanki tylko trasa jest dłuższa).

Kolej wąsko torowa od tej normalnej różni się rozstawem szyn. W przypadku wąskotorowej kolei wynosi on 750 mm podczas gdy w normalnej Polskiej kolei to 1000 mm. Warto również wspomnieć, że rozstawy szyn pociągowych mogą się różnić też pomiędzy krajami. W naszym regionie taki sam rozstaw jak my mają np. Niemcy, Czechy, Słowacja. Oznacza to, że pociągi pomiędzy tymi krajami mogą podróżować bez przeszkód. Inaczej sprawa wygląda w przypadku państw przy naszej wschodniej granicy. Pociąg nim przejedzie musi mieć zmieniony rozstaw kół. Z tego co czytałam kiedyś wykonywało się to ręcznie, a dziś już automatycznie. Nowoczesne pociągi mają bowiem mechanicznie przestawiane koła.

Średzki Zlot Parowozów 2023
Średzki Zlot Parowozów 2023

Kolej wąskotorowa

Obecnie za jej pomocą tej kolejki dojechać można do Zaniemyśla (po drodze kolejka ma stacje). Pierwotnie jednak trasa prowadziła na Kobyle Pole w Poznaniu. Trasa miała około 40 kilometrów. Nie była to jednak najdłuższa trasa, o której słyszałam.

Historię kolejki znajdziecie tutaj -> https://sredzkakolejpowiatowa.pl/o-kolei/historia/

Ciekawostka skansen upamiętniający Średzką Kolej Powiatową mieści się na Poznańskich Ratajach:

Park Rataje w Poznaniu z 2018 roku
Park Rataje w Poznaniu z 2018 roku

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.