Twierdza Königstein mieści się na płaskowyżu położonym 247 metrów ponad poziom rzeki Łaby. W sąsiedztwie miejscowości Königstein.

To właśnie od niej twierdza wzięła swoją nazwę.

Kilka przydatnych informacji o twierdzy

W praktyce jest to warowny zamek i jednocześnie jedna z popularniejszych atrakcji Szwajcarii Saksońskiej. Twierdza swoim ogromem robi naprawdę spore wrażenie. Zwłaszcza, że widok jaki mamy z parkingu to praktycznie pionowa ściana – z tego powodu też do twierdzy wjeżdża się windą. Wind jest więcej niż jedna.

Twierdza Königstein wejście do jednej z wind
Twierdza Königstein wejście do jednej z wind w tunelu, druga to ta szklana

Z drugiej strony mamy dużo łagodniejsze wejście. Jednak nie było ono otwarte kiedy zwiedzałam zamek. Co ciekawe jest tam też chyba pierwszy punkt, który trzeb zobaczyć odwiedzając to miejsce. Chociaż dojście tam w cale nie jest takie łatwe. Trzeba bowiem widzieć w, które zejście trzeba wejść. Mapka, którą rozdają też jest średnio użyteczna – bo jest płaska a zamek nie oszukujmy się jest wielopoziomowy.

Fragment historii twierdzy

Pierwszą budowlą postawioną na tym terenie (o, którym wiemy) był warowny zamek zbudowany w XIII wieku przez Czechów (teren ten w tamtych czasach był Czeski). Nie wiadomo dokładnie kiedy został on wybudowany, informacje o tym, że istnieje pojawiają się w pismach z 1241 roku. Nazywany jest on tam „lapis regis”, co oznacza kamień królewski. W tamtych czasach zamek wyznaczał granicę pomiędzy Czeską częścią Łużyc a Marchią Miśnieńską (z stolicą w Miśni – tak to tam do czasów dzisiejszych wytwarza porcelanę).

W 1408 roku (XV w) zamek zostaje przejęty przez saską dynastię panująca Wettynów. Jednak dopiero w 1459 roku teren ten staje się integralną częścią Saksonii.

W późniejszych wiekach twierdza pełniła różne funkcje takie jak np. więzienie.

Twierdza Königstein - Szwajcaria Saksońska
Twierdza Königstein – Szwajcaria Saksońska

Od 1559 roku aż do 1731 roku trwał proces transformacji dawnego zamku w znaną nam dzisiaj twierdzę.  W czasach rządów Augusta II, elektora saskiego i króla polskiego (te ślady widoczne są też w Dreźnie) w twierdzy pojawiły się dekoracje kojarzone typowo z Polską takie jak Polskie godła.

Jednym z wyjątkowych elementów jakie wyróżniały twierdzę na tle innych była wielka, bogato zdobiona beczka do wina. Beczka była wykonana na zlecenie Augusta II więc nikogo nie powinno dziwić, że miała na sobie herb Rzeczpospolitej. Była ona o pojemności 239 hektolitrów. Oryginał został wywieziony w w 1819 roku, późniejsza beczka była jedynie kopią.

Twierdza Königstein - Szwajcaria Saksońska
Twierdza Königstein – Szwajcaria Saksońska

Obiekty historyczne i atrakcje twierdzy

Teren twierdzy zawiera następujące obiekty:

Stara zbrojownia

Budynek został zbudowany w 1589 roku.

stara zbrojownia – zbudowana w 1589 roku
stara zbrojownia – zbudowana w 1589 roku

budynek studzienny ze studnią o głębokości 152,5 m;

Zamek Magdaleny / Magazyn żywności

Budynek został wybudowany w stylu renesansowym w latach 1621/22 r. Pełnił on przez wiele lat rolę spiżarni, magazynu żywności. W jego podziemiach znajdują się też piwnice na wino.

Nie wiem jak innym, ale mi się w piwnicach podobało. Było tam zdecydowanie chłodniej niż na zewnątrz (byłam wczesnym latem i niestety temperatura 32 stopni) . Podejrzewam, że ze względu na zastosowanie w piwnic (pierwotnie przechowywanie wina) temperatura w ciągu roku nie ulega dużym zmianą. Zbyt duże skoki temperatur nie są bowiem dobre dla przechowywanych tam produktów.

Magazyn żywności, wino
przechowywanie wina
Twierdza Königstein piwnice na wino
Twierdza Königstein piwnice na wino

Nowa zbrojownia

Nowa zbrojownia powstała w 1631 r. Pierwotnie miała pełnić rolę Sali Imprezowej (Johannis-Saal). Przebudowa na zbrojownię nastąpiła po pożarze w 1816 r..

Zamek Fryderyka

To budynek zbudowany w latach 1589-1591 w stylu barokowym. Z tego co zauważyłam jednym z bardziej rozpoznawanych budynków. August II Mocny przebudował ten budynek na pałacyk, jego głównym celem miały być imprezy dworskie.

zamek Fryderyka
zamek Fryderyka

Muszę przyznać, że z racji lokalizacji (obok pałacyku jest mały lasek) to mogło tam być naprawdę ciekawie.

Bastion Jerzego (GEORGENBASTION)

Bastion to stanowisko wybudowane dla armat w 1669-79 r. Zostały one skierowane w kierunku dawnego wejścia do twierdzy. W czasach dzisiejszych mieści się tutaj pięć dział z XVII/XVIII. wieku.

Bastion Jerzego (GEORGENBASTION)
Bastion Jerzego (GEORGENBASTION)

Jak widać miejsce to jest całkiem spore. Warto więc zarezerwować sobie dobrych kilka godzin. Trzeba też pamiętać, że większa część twierdzy jest odkryta. Co w praktyce oznacza, że w gorące dni będziemy czuć się jak na patelni. Dlatego wydaje mi się, że najlepiej przyjechać tu można o każdej porze roku, ale latem tylko kiedy jest chłodno.

PRZEDWAŁ Z BRAMĄ MEDUZY
Brama meduzy
PRZEDWAŁ Z BRAMĄ MEDUZY
Przedawał z Brama Meduzy
Krajobraz widziany z Königstein
Königstein

Ceny biletów

Poniżej znajdziecie aktualny na chwilę pisania cennik. Jeżeli chcecie się czegoś więcej dowiedzieć lub kupić wcześniej bilety to pod tabelą umieszczam link do strony twierdzy.


01.04. – 31.10.2023 /
Weekendy adwentowe
01.11. – 31.12.2023 
Dorośli15 €13 €
Grupy12 €11 € 
liczące 15 i więcej osób  
Ulgowe12 €10 € 

Aktualne ceny znajdziecie tutaj.

Lokalizacja

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.