Zamek Moritzburg – Barokowy Klejnot Saksonii

Zamek Moritzburg – Barokowy Klejnot Saksonii

Zamek Moritzburg, zwany także przez wielu zamkiem na wodzie to jedno z bardziej malowniczych miejsc na mapie Saksonii. Sam przydomek zamek na wodzie nie wziął się zaś z niczego – Zamek położony jest bowiem na wyspie.

Choć mało osób zdaje sobie z tego sprawę to historia tego miejsca związana jest z jednym z Polskich królów – August II Sas (znany też jako August II Mocny). Pomimo to ten piękny barokowy zamek jest raczej mało znany w naszym kraju. A szkoda bo to świetne miejsce na weekendowy wypad.

Położenie zamku Moritzburg

Zamek Moritzburg mieści się około 15 kilometrów na północny zachód od Drezna. Czyli jednego z ważniejszych i większych miast Saksonii. W ramach przypomnienia stolicą Saksonii jest miasto Lipsk. Tak się jakoś złożyło, że miałam okazję zwiedzać oba. Przy czym Lipsk nie był planowany tak po prostu wyszło. Jednak nie żałuję bo naprawdę było warto.

Jak pisałam już wcześniej zamek położony jest na (sztucznej) wyspie i praktycznie z 4 stron oblewa go jezioro. Podobno zostało ono przygotowane w taki sposób, że nadawało się do żeglugi statkiem. Zamek połączony jest z lądem mostem oraz groblą. Na grobli posadzone są zaś drzewa. Efekt jest wręcz bajkowy. Miejsce wydaje się wręcz odcięte od świata, ale to tylko złudzenie.

Krótka historia zamku

Początki zamku sięgają XVI wieku, kiedy to książę Maurycy Wettyn (znany też jako Maurycy saski lub Moritz von Sachsen) zbudował rezydencję myśliwską. W latach 1723 i 1733 na prośbę Augusta II Mocnego (elektora Saksonii i króla Polski) doszło do przebudowy zamku. Efektem tych działań było uzyskanie wyglądu, który znany nam jest współcześnie. W tym czasie powstał również park, który miał być miejscem przeznaczonym na wypoczynek.

Zamek przez kolejne lata pełnił miejsce rezydencji myśliwskiej. Obecnie zaś w jego murach podziwiać możemy efekt wielu lat polowań w postaci chociaż by kolekcji poroży.

Zamek Moritzburgum (Schloss Moritzburg)
Zamek Moritzburgum (Schloss Moritzburg)
Jahrbuch der staatlichen Schlösser, Burgen und Gärten in Sachsen. Bd. 11, 2003. Dresden 2004.

Co można zobaczyć w zamku?

Obecnie zamek w Moritzburg jest muzeum. Od pewnego czasu interaktywnym muzeum co sprawia części odwiedzającym problemy. W praktyce bowiem zamek zwiedzamy z tabletem w ręku i słuchawkami na uszach. W każdej sali zaś znajduje się punkt, który należy zeskanować by pojawiła się na tablecie prezentacja dotycząca pomieszczenia.

Wejście do zamku Moritzburg
Wejście do zamku Moritzburg

Dodatkowym bonusem są ukryte skarby, które można zbierać. Na koniec otrzymuje się nagrodę. Plakat do wydrukowania, który trzeba wysłać na adres e-mail – byłam nią więc rozczarowana. Zabawa jest jednak chyba głównie dla dzieci.

W tym miejscu trzeba dodać, że tablety mają wgrane kilka wersji językowych, w tym też język Polski. Nie trzeba więc zwiedzać czytając i słuchając po Angielsku lub Niemiecku. Gorzej, że dużo osób dorosłych nie bardzo sobie radzi z tymi tabletami. Kilka razy widziałam jak zwiedzający nie umieli zeskanować kodu pomieszczenia. Dzieciaki za to świetnie się bawią i od razu wiedzą co mają robić.

  • Apartamenty królewskie: Wśród zachowanych komnat szczególnie imponują apartamenty królewskie. Znajdziemy tu słynne Łóżko z piór, jedno z najdroższych łóżek XVIII wieku, ozdobione pawimi i czaplami piórami, będące symbolem wyrafinowanego gustu Augusta Mocnego.
  • Galeria porcelany: Moritzburg to prawdziwa gratka dla miłośników porcelany miśnieńskiej, która stanowiła dumę saksońskiego rzemiosła. Kolekcja zawiera pięknie zdobione figurki, wazony i inne ozdoby, idealne do podziwiania precyzyjnej sztuki dekoracyjnej.
  • Trofea i gobeliny: Wnętrza zamku zdobią również liczne trofea myśliwskie, a także gobeliny przedstawiające sceny z polowań i krajobrazy saksońskie. Zbiory te przypominają o pierwotnej funkcji zamku jako rezydencji myśliwskiej.

Atrakcje w okolicy zamku

Warto także poświęcić chwilę na spacer wokół zamku – jego otoczenie jest równie urokliwe jak same wnętrza:

  • Stawy i lasy wokół zamku: Otaczające zamek stawy tworzą niezwykły krajobraz, szczególnie piękny o zachodzie słońca. Spacer po okolicy lub krótki odpoczynek nad wodą to doskonały sposób, aby w pełni nacieszyć się atmosferą tego miejsca.
  • Mały Zamek Myśliwski: W pobliżu znajduje się barokowy pawilon, znany jako Mały Zamek Myśliwski. Powstał jako dodatkowe miejsce dla myśliwych i jest ciekawym przykładem architektury towarzyszącej.
  • Wystawa “Trzy orzeszki dla Kopciuszka”: W okresie zimowym na zamku organizowana jest specjalna wystawa nawiązująca do kultowej bajki “Trzy orzeszki dla Kopciuszka”. Można zobaczyć rekwizyty i kostiumy, które pojawiły się w filmie, co przyciąga fanów tej magicznej opowieści z całej Europy.
Pantofelek kopciuszka z filmu, który kręcono w zamku
Pantofelek kopciuszka z filmu, który kręcono w zamku
zabytkowy słup informacyjny w Moritzburg
zabytkowy słup informacyjny w Moritzburg

Jak dojechać do Moritzburga?

Od kilku dobrych lat Saksonia jest popularnym kierunkiem dla turystów z Polski w szczególności z zachodnich województw. Najbardziej atrakcyjna jak nie trudno się domyśleć jest dla mieszkańców Województwa Dolnośląskiego. Jest bowiem z niego tam prawie, że na rzut kamieniem. Z samego Wrocławia jedzie pociąg do Drezna, z którego w okolicę zamku podjeżdża autobus. Z tego co czytałam da się również z Drezna dojechać pociągiem.

W kwestii jazdy samochodem to dojazd z Drezna zajmuje około 25 minut. Ja z Poznania autokarem z wycieczką jechałam około 4 godzin w tym mała przerwa na rozprostowanie nóg.

Karczma w sąsiedztwie zamku
Karczma w sąsiedztwie zamku
przystań na stawie/ jeziorze obok zamku Moritzburg
przystań na stawie/ jeziorze obok zamku Moritzburg

źródła:

Podobne wpisy

Zostaw komentarz