Niemcy

Co warto zobaczyć w jeden dzień w Dreźnie?

Drezno (niem. Dresden) to jedno z nielicznych Niemieckich miast, które zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Z tego też powodu porównuje się je do feniksa.

Poniekąd przez swoją historię miasto nieco odbiega od tego jak wyglądają inne stare Niemieckie miasta. Maja Mama z koleżanką w latach 70 odwiedziła to piękne miasto i wspominała później, że w wielu miejscach na Starym Mieście praktycznie nic nie było. Dziś to wygląda inaczej większość Starego Miasta została odbudowana. Chyba tylko kilka budynków oczekiwało na odbudowę.

Jak dojechać do Drezna

Obecnie w wielu miejscach można przeczytać o tym jakie to miasto jest piękne a dodatkowo łatwo dostępne do Polaków. Jeszcze przynajmniej kilka lat temu był całkiem niezły dojazd pociągiem z Wrocławia. Ja jednak trafiłam tam z jednym z Poznańskich biur podróży (z Poznania jechaliśmy autokarem około 4 godzin). Podejrzewam, że podobnie szybko jedzie się własnym autem.

Filxbus również oferuje dojazd do Drezna. Długość dojazdu uzależniona jest od miejsca ruszenia. Mnie np. z Poznania proponowano, przesiadkę w Berlinie (czas dojazdu około 7 godzin).

Z Poznania do Drezna organizowane są wycieczki od wiosny do jesieni oraz w okresie przed świątecznym na Jarmarki Bożonarodzeniowe. Na początku maja w Dreźnie odbywa się (a właściwie odbywała się przed pandemią) parada statków, na którą też był kilkukrotny wyjazd.

Co warto zobaczyć w Dreźnie

W Dreźnie jest naprawdę dużo do zobaczenia i z pewnością jeden dzień to za mało. Wydaje mi się, też że warto tu wracać co kilka lat bo miasto się cały czas rozwija. W czasie kiedy ja ostatnio byłam w Dreźnie było ono jeszcze wpisane na listę UNESCO (budowa mostu przez, który zostali usunięci dopiero się zaczęła). Dlatego też ten artykuł jest dla mnie przypomnieniem ale też planem może na kolejne wycieczki.

Zwinger

To zbudowany w stylu późnego baroku kompleks pałacowy w skład, których wchodzi np. opera. W dawnych czasach pełnił on funkcje typowo reprezentacyjną. Odbywały się tu różnego typu przyjęcia.

Po odbudowie (Zwinger dość mocno został zniszczony w czasie II wojny światowej) otwarto w nim muzeum. W każdym skrzydle mieści się nie co inne muzeum np.

  • sztuki
  • porcelany
  • salon Matematyczno-Fizyczny

Jeśli chodzi o porcelanę to jedna z lepszych na świcie podobno produkowana jest w Miśni (niem. Meißen), do której z Drezna jest całkiem blisko.

Zwinger Drezno - plac
Zwinger Drezno – plac

Opera Sempera w Dreźnie

To dość ciekawy budynek w kształcie rotundy. Pierwszy budynek opery w tym miejscu został zbudowany w 1803–1879 i pełnił rolę dworskiego teatru. Budynek ten jednak długo nie przetrwał bo po 28 latach spłonął. Kolejny budynek został zniszczony w 1945 roku a obecny oddano do użytku dopiero w 1985 roku. Odbudowę jednak zaczęto już w latach 70.

Obecnie Opera nosi tytuł „Sächsische Staatsoper” (Saksońska Opera Państwowa). Otrzymała go po zjednoczeniu Niemiec.

Rezydencja Wettynów

To zamek rezydencjonalny książąt Saksonii (niem. Residenzschloß) mieszczący się na Starym Mieście, został on wybudowany w stylu renesansowym i barokowym. Jako siedziba książąt i królów pełni swoją rolę od XV wieku. Budynek jak większość innych w Dreźnie bardzo mocno ucierpiał w 1945 roku.

Obecnie na zamku mieszczą się Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie, stanowią one jedną z największych kolekcji sztuki w całej Europie.

Kościół Marii Panny

Czyli Drezdeński Kościół Mariacki (niem. Frauenkirche (Dresden)). Ta monumentalny budynek został zbudowany w stylu barokowym na drezdeńskim Neumarkt (pol. Nowy Rynek). Świątynia ta jest jedym z najbardziej znanych i charakterystycznych w Europejskich zabytków zaliczanych do protestanckiej architektury sakralnej.

Warto też wiedzieć, że budynek ten został wzniesiony z piaskowca. Co czyni go obok katedry w Strasburgu jednym z największych na świecie obiektów, do budowy którego użyto tego surowca.

Zwinger Drezno - plac
Zwinger Drezno – plac

A jakie są waszym zdaniem miejsca, które warto zobaczyć w Dreźnie?

źródła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz do bloga wyrażam zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez administratora strony.