Miśnia – perła Saksonii
Chociaż nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę to Miśnia jest jednym z najstarszych saksońskich miast. Było to też bardzo ważna miasto dla całego regionu, czego pozostałości zobaczyć można nadal odwiedzając to miasto.
Gdzie położona jest Miśnia?
Miśnia mieści się w południowo-wschodniej części Niemiec, 26 km od Drezna. Na terenie Landu (kraju związkowym) Saksonia. Historycznie i kulturowo są to Górne Łużyce. Miasto leży więc w miejscu gdzie mieszała się kultura słowiańska z germańską.
Przez miasto przepływa rzeka Łaba. Jeżeli jej nazwa wydaje wam się znajoma to jest tak dlatego, że przepływa ona również np. przez Drezno i Szwajcarie Saksońską.
Co warto wiedzieć o Miśni?
Inne nazwy pod jakimi znana jest Miśnia?
Jak zapewne wiecie Miśnia to Polska nazwa tego miasta. W języku Niemieckim brzmi ona jednak Meißen (inny zapis Meissen). Miśnia mieści się na terenie Górnych Łużyc posiada więc swoją łużycką nazwę czyli – Mišno. Łacińska nazwa zaś to Misena.

Ciekawostki historyczne o Miśni
Najprawdopodobniej miasto zostało założone około 929 roku przez Henryka I (księcia saksońskiego), który w tym miejscu postanowił zbudować swój zamek. To właśnie ten zamek stanowi podwaliny zamku Albrechtsburg znanego również jako Miśnieński zamek.
Warto też pamiętać, że za panowania Bolesława Chrobrego przez kilka tygodni Miśnia była praktycznie Polska. I nie jest to jedyny moment w historii kiedy tereny na, których mieści się Miśnia była pod wpływami Polskich władców.
W 1332 roku Miśnia uzyskała prawa miejskie. Czyli ponad 100 lat po Dreźnie. Po mimo to, to właśnie Miśnia przez wiele wieków była ważniejszym miastem.
Ostatni biskup Rzymskokatolicki diecezji miśnieńskiej złożył urząd w 1581 r. Spowodowane było to przejściem Saksonii na Luteranizm.

Z czego słynie Miśnia (Meißen)?
Miśnia na prawie całym świecie słynie głównie z produkcji porcelany. Czasem wspomina się także o miejscowym winie, które podobno jest wyjątkowo lekkie i przyjemne w smaku. Wytwarzane jest ono z winogron hodowanych w regionie (dlatego też, ten typ wina popularny jest również w Dreźnie).
Jednak to porcelana jest głównym powodem, dla którego przyjeżdżają tu turyści.

Co warto zobaczyć w Miśni?
Miśnia jak wiele starszych miast ma wiele do zaoferowania. Zarówno pod względem kulturalnym jak i w kwestii zabytków. Warto pamiętać, że choć Drezno zostało bardzo mocno zniszczone w czasie II wojny światowej (w wyniku nalotu) to Miśnia nie ucierpiała.
Manufaktura Porcelany w Miśni (Meißner Porzellan)
Manufaktura w Miśni uznawana jest ja pierwszą fabrykę porcelany w Europie. Co otwarło przed nią naprawdę duże możliwości jak i postawiło wiele wyzwań. Wcześniej jak zapewne wiecie porcelana była sprowadzana do Europy z Chin. Ze względu na swoją kruchość część zamówienia nie zawsze docierała w jednym kawałku.
Dlatego też w Europie starano się odkryć jak przebiega proces jej produkcji. Pracowano nad tym w wielu krajach. W efekcie tych prac powstał również np. fajans (produkowany od XVI w Niderlandach i Francji). Prawdziwa porcelana a właściwie produkt, który spełniał standardy by go za nią uznać powstał dopiero w 1708 r (w Miśni).
Jej wynalazcą był Ehrenfried Walther von Tschirnhaus, po jego śmierci zaś dalszą produkcją zajął się jego uczeń Johann Friedrich Böttger. Początkowo miejscem produkcji porcelany był Zamek Albrechtsburg.
Utworzenie Manufaktury
23 stycznia 1710 decyzją króla Polski i Księcia elektora Saksonii Augusta II Mocnego swoją działalność rozpoczęła fabryka porcelany. Była ona pierwotnie znana pod nazwą Królewsko-Polska i Elektorsko-Saska Manufaktura Porcelany (niem. Königlich-Polnische und Kurfürstlich-Sächsische Porzellan-Manufaktur).
Jako symbol wytwórni porcelany wybrane zostały skrzyżowane ze sobą dwa miecze. Symbole te zaczerpnięte zostały z tarczy herbowej Elektorów Saskich.

Manufaktura i muzeum porcelany
Fabryka porcelany w Miśni jako jedna z nielicznych działa do dnia dzisiejszego. W dalszym ciągu też wiele jej produktów wytwarzanych jest ręcznie przez rzemieślników i artystów. Jak mniej więcej wygląda taki proces może dowiedzieć się każdy, który zdecyduje się na zwiedzanie muzeum Manufaktury. Warto też dodać, że istnieje możliwość zwiedzania sali pokazowych wraz z Polskojęzycznym lektorem (jest też oczywiści Niemiecki i Angielski).
Obok sali muzealnych znajduje się sklep, gdzie można nabyć produkty produkowane w manufakturze. Ceny są dość zróżnicowane jednak na nasze Polskie warunki raczej wysokie.
Informacje o cenach biletów do muzeum najdziecie tutaj: https://www.porzellan-museum.com/en/visiting-us/translate-to-english-besucherservice/
W momocie kiedy piszę ten artykuł cena biletu wynosiła € 14 dla osoby dorosłej.
Obecna nazwa manufaktury to Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen.

Zamek Albrechtsburg
Zamek Albrechtsburg mieści się na wzniesieniu górującym nad rzeką Łabą. Co praktycznie oznacza, że znajduje się również na większą częścią całego starego miasta w Miśni. Nawet współcześnie roztacza się z jego okolic piękny widok na dolinę. Na wzgórze zamkowe zamkowe istnieje kilka wejść część z nich jest od strony rzeki a inne od strony starego miasta. Nie mniej jednak każde z nich wiąże się z wchodzeniem po schodach i pod górkę (na mapie to tak strasznie nie wygląda).

Budowlę, którą dziś znamy jako Zamek Albrechtsburg zbudowano już w 1471 roku. Co czyni ją najstarszym zamkiem nie tylko w Saksonii, ale w całych Niemczech. Nazwa zamku pochodzi od imienia księcia Albrechta, który władał na nim po 1485 roku. Oficjalnie jednak nazwa została przyjęta po 1676 roku.
Obecnie na zamku znajduje się Muzeum.
Obok zamku a właściwie przyrośnięta do niego jest Katedra św. Jana i św. Donata w Miśni. Czyli niem. Dom St. Johannis und St. Donatus zu Meißen. Świątynia zbudowana jest w stylu gotyckim.


Stare Miasto w Miśni
Miśnieńskie stare miasto jest bardzo urokliwe. Wiele z jego budynków zostało zbudowanych metodą szachulcową (pokryte są jednak tynkiem więc tego nie widać).

Ratusz w Miśni
Ratusz został zbudowany w latach 1472–1486. Zbudowano go zaś w stylu późnogotyckim. Niestety ze względu na odbywający się obok niego jarmark nie udało mi się wykonać lepszego zdjęcia tego budynku. Jednak i tak widać, że wyróżnia się on nieco na tle sąsiednich.
Frauenkirche Meissen
Obok rynku znajduje się kościół Our Lady (znany też jako Frauenkirche Meissen) / Kościół Marii Panny. Datowany jest on na lat 1460–1520. Swoją architekturą nawiązuje zaś do baroku.
An d. Frauenkirche 13, 01662 Meißen, Niemcy


Dodatkowe Atrakcje
Akurat w ten dzień kiedy ja przyjechałam do Miśni odbywał się tam festiwal. Pilotka mojej wycieczki porównała go do dożynek miejskich. Tu jedna w Saksonii poświęcony był on głównie winu. Osobiście nie przepadam za winem więc go nie próbowałam, jednak dużo osób twierdziło, że jest wyjątkowo delikatne.
- Winnice wokół Miśni, ale nie tylko czyli tradycje winiarskie regionu Saksonii.
- Rejs po Łabie – niezwykłe widoki na Miśnię i okoliczne krajobrazy.
- Festiwale i wydarzenia kulturalne – Miśnia jako centrum kulturalne regionu.

Jak dotrzeć do Miśni?
Do Miśni dojechać można pociągiem. W większości przypadków trzeba jednak najpierw dojechać np. do Drezna. Gdzie następnie trzeba się przesiąść na kolejny pociąg.
Z tego co słyszałam, pociągi z Polski do Drezna jeżdżą dość regularnie nie ma wiec dużego problemu by do niego dojechać. Dodatkowo Saksonia jest dobrze skomunikowana koleją.

źródła: